REKLAMA

PKO BP: oferta nowych domów jest niewystarczająca względem zapotrzebowania

2021-03-24 14:29
publikacja
2021-03-24 14:29
PKO BP: oferta nowych domów jest niewystarczająca względem zapotrzebowania
PKO BP: oferta nowych domów jest niewystarczająca względem zapotrzebowania
fot. Shutterstock.com /

Udział domów i gruntów pod zabudowę jednorodzinną w strukturze zakupów nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r wyniósł 34 proc., podczas gdy w 2016 było to 21 proc. - napisał PKO Bank Polski w opublikowanej w środę analizie.

Z analizy wniosków kredytowych klientów PKO BP - jak czytamy - od kilku lat widoczna jest tendencja większego zainteresowania nieruchomościami mieszkaniowymi w powiatach otaczających duże miasta takie jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk z Gdynią oraz Szczecin. Zwrócono uwagę, że w drugim kwartale 2020, a więc okresie objętym najbardziej rygorystycznymi ograniczeniami w przemieszczaniu się, bank odnotował istotny wzrost udziału wniosków na zakup nieruchomości mieszkaniowych poza dużymi aglomeracjami. Ich udział w strukturze zakupów nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r wyniósł 34 proc., podczas gdy w 2016 było to 21 proc.

Jest to - jak napisano - efekt wzrostu aktywności budownictwa mieszkaniowego w powiatach otaczających miasta. Wskazano, że latach 2018-2020 liczba rozpoczętych budów na terenach podmiejskich wzrosła o 11,5 proc., podczas gdy w samych aglomeracjach spadła o 21,2 proc.

Zauważono, że wśród naturalnych konsekwencji rozwoju pracy zdalnej, a także nauki zdalnej, pojawia się wśród klientów również potrzeba zwiększenia metrażu mieszkania z uwagi na konieczność wygospodarowania dodatkowego miejsca np. na gabinet. "Potrzebę tę można zaspokoić poprzez kupno większego mieszkania, mieszkania z większą liczbą pokoi albo domu, co w wielu przypadkach wiązałoby się z omawianą wcześniej przeprowadzką za miasto" - czytamy.

Napisano, że zestawiając strukturę wniosków kredytowych ze strukturą oferty na rynku wtórnym z portali ogłoszeniowych według roku budowy, można wnioskować, że oferta nowych domów jest niewystarczająca względem zapotrzebowania. Wskazano też, że w najbliższych latach może wzrosnąć liczba transakcji na rynku nowych domów.

Zaznaczono, że rozwój pracy zdalnej nie jest kluczowym czynnikiem będącym u źródła rosnącego popytu na rynku domów, a jedynie czynnikiem wzmacniającym tendencję. "W naszej opinii dużo ważniejszym motorem dla tego rynku jest znaczna poprawa jakości zasobu w ostatnich latach. Myśląc o zmianach preferencji w długim okresie warto wspomnieć o kilku istotnych trendach społeczno-gospodarczych, poza pracą zdalną, które mogą kształtować wybory kupujących na rynku nieruchomości mieszkaniowych w przyszłości, takich jak np. zmiany demograficzne, rozwój technologii czy poprawa jakości powietrza" - napisano. (PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
xyzq
Czy szanowni analitycy zauważyli, iż w zeszłym roku ubyło nas 140 tysięcy (różnica między urodzeniami żywymi razem a zgonami razem)? W tym roku nie wygląda, aby miało być lepiej. Zatem - w ciągu 2 lat ubędzie ok 1 PROCENT populacji Polski. Plus lockdowny. Plus niepewność jutra. Bo co z tego, że ma się wspaniałe Czy szanowni analitycy zauważyli, iż w zeszłym roku ubyło nas 140 tysięcy (różnica między urodzeniami żywymi razem a zgonami razem)? W tym roku nie wygląda, aby miało być lepiej. Zatem - w ciągu 2 lat ubędzie ok 1 PROCENT populacji Polski. Plus lockdowny. Plus niepewność jutra. Bo co z tego, że ma się wspaniałe plany jak przyjdzie choróbsko i uszkodzi serce, albo nerki, albo wątrobę. Albo kontrahenci zwiną działalność, albo upadną, albo rząd coś nowego wymyśli... Troszkę dużo elementów zmiennych jest obecnie na świecie i nie da się na nie wszystkie ubezpieczyć. Albo jest to ekonomicznie nieuzasadnione...
kozak654
Ilosc osob w duzych miastach z wysokimi i bardzo wysokimi zarobkami jest stabilno wysoka. Ilosc atrakcyjnych dzialek pod tymi miastami skonczona i malejaca. Zachowanie tych pierwszych decyduje o kierunku cen dzialek a nie to o czym Pan pisze.
3xx
tak wlasnie jest, ludzie opuszczaja miasta
drole
Echhh analityki PKO BP...
Przypomnijmy jak pięknie się mylili jakiś rok temu zapowiadając spadki na rynkach nieruchomości rzędu 15% .
I co??? I czarna d...pa, spadków ani widu ano słychu. Dobrze że się kapneli niedawno jakim podstawowym brakiem wiedzy się wykazali wieszcząc wcześniejsze spadki i teraz zamieścili
Echhh analityki PKO BP...
Przypomnijmy jak pięknie się mylili jakiś rok temu zapowiadając spadki na rynkach nieruchomości rzędu 15% .
I co??? I czarna d...pa, spadków ani widu ano słychu. Dobrze że się kapneli niedawno jakim podstawowym brakiem wiedzy się wykazali wieszcząc wcześniejsze spadki i teraz zamieścili wręcz odwrotne rekomendację i już teraz oczekują wzrostów (artykuł z Pulsu Biznesu):

"Analitycy PKO BP nieco lepiej niż kwartał temu oceniają perspektywy cen mieszkań: zamiast niewielkich spadków oczekują kontynuacji powolnego wzrostu w 2021 r."
itso_tea_earl_grey_hot
tam mają dom maklerski czego innego się spodziewać poza manipulacją pod spekulacje, słuszna uwaga
jpelerj
Nie wysilaj się. Nie sprzedasz. Wcześniej teź się nie udawało.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki