REKLAMA

PKO BP: nieoczekiwana podwyżka stóp przez RPP zmienia oczekiwania rynkowe

2021-10-14 18:22
publikacja
2021-10-14 18:22
PKO BP: nieoczekiwana podwyżka stóp przez RPP zmienia oczekiwania rynkowe
PKO BP: nieoczekiwana podwyżka stóp przez RPP zmienia oczekiwania rynkowe
fot. Virrage Images / / Shutterstock

Nieoczekiwanie szybka decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych w sposób trwały zmienia warunki monetarne, a także oczekiwania rynkowe - informuje w raporcie specjalnym Biuro Strategii Rynkowych PKO BP.

Według analityków zmianie uległy oczekiwania rynkowe odnoszące się do poziomów stopy referencyjnej NBP w kolejnych kwartałach. Zwracają oni uwagę, że instrumenty pochodne wyceniają wzrost podstawowej stopy banku centralnego o kolejne 50 pb. w 2021 r. a w ujęciu najbliższych dziewięciu miesięcy o łącznie 175 pb.

"Chociaż można wątpić w to, czy Rada podniesie stopy procentowe w tak szybkim tempie, to jednak trudno oczekiwać, aby rynek szybko skorygował istotnie w dół taki scenariusz" - czytamy w raporcie.

Według PKO BP z opublikowanych wypowiedzi przedstawicieli RPP wynika m.in., że podwyżka stóp w listopadzie nie jest przesądzona, bank centralny będzie raczej stopniowo zaostrzał politykę pieniężną, a docelowym poziomem dla stopy referencyjnej są okolice 1,50 proc. (maksymalnie 2 proc.).

"Nie mamy pewności, czy doszło do jednorazowego dostosowania parametrów polityki pieniężnej, czy rozpoczął się cykl. Ten przekaz jest zdecydowanie bardziej umiarkowany niż wyceny rynkowe. Mimo to publikowane w ostatnich dniach wypowiedzi członków RPP nie miały wpływu na wyceny instrumentów finansowych" - napisano w raporcie.

"Krzywe dochodowości gwałtownie rosły, gdyż rynek wyraźnie zakładał, że rada i tak będzie zmuszona zaostrzać politykę pieniężną pod wpływem publikowanych w kolejnych miesiącach danych makroekonomicznych, potwierdzających silny dalszy wzrost presji inflacyjnej" - dodano.

Według analityków na reakcje rynku wpływ ma fakt, że RPP nieoczekiwanie podwyższając stopy procentowe w październiku celowo wprowadziła element niepewności, co zmusiło inwestorów do rozpatrywania większej liczby możliwych scenariuszy, w tym tych bardziej radykalnych.

W raporcie napisano, że w tej sytuacji kluczowe wydaje się listopadowe posiedzenie RPP z jednoczesną publikacją projekcji inflacyjnej NBP.

"Kolejna podwyżka stóp o 50 pb. na początku przyszłego miesiąca zapewne wzmocniłaby oczekiwania rynkowe na jeszcze silniejsze podwyżki ciągnąc krzywe dochodowości w górę, z kolei brak podwyżki lub mniejszy ruch o 25 pb. mogłyby wywołać krótkoterminową korektę" - czytamy.

Zdaniem analityków banku, pewien wpływ na rynek będzie miał też ton uzasadnienia decyzji, jeśli w sposób bardziej jednoznaczny RPP określi kierunki w polityce pieniężnej.

"Biorąc pod uwagę umiarkowaną retorykę wydaje się mało prawdopodobne, aby RPP w najbliższych miesiącach jeszcze bardziej wzmocniła oczekiwania rynkowe na podwyżki stóp" - napisano.(PAP)

pif/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
friedens
Inflacja wg danych reżimu 6 procent, a oni chcą uspokoić rynek podwyżką w wys. 0,4%. Przecież to bez sensu. Ciemnota i bezmyślność lub pomroczność jasna.
iandrew
Oczywiście że stopy powinno rosnąć (pisałem o tym wielokrotnie), ale pamiętaj, że stopy procentowe to nic innego jak odsetki p.a. płacone przez podatników za krótkoterminowe bony skarbowe. Jeżeli lokata na 6% ciebie cieszy, to pamiętaj że 5,5% bierze się z twoich podatków, bo właśnie tyle bank dostaje za inwestycje Oczywiście że stopy powinno rosnąć (pisałem o tym wielokrotnie), ale pamiętaj, że stopy procentowe to nic innego jak odsetki p.a. płacone przez podatników za krótkoterminowe bony skarbowe. Jeżeli lokata na 6% ciebie cieszy, to pamiętaj że 5,5% bierze się z twoich podatków, bo właśnie tyle bank dostaje za inwestycje w instrumenty dłużne emitowane przez SP.
I pamiętaj, że stopy 0,5% nie wymuszają oprocentowania lokat. Lokaty mogłoby być na 10%, państwo tego nie ogranicza, ale NIKOMU to się nie opłaca, bank po prostu oddaje procent z zysku z obligacji.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki