PKO BP ma apetyt na przejęcie zagranicznego banku

2017-03-06 16:59
publikacja
2017-03-06 16:59

PKO Bank Polski jest otwarty na akwizycje banków w naszym regionie i rozważa przejęcie banku w Czechach lub na Słowacji, poinformował ISBnews wiceprezes Bartosz Drabikowski. 

/ fot. Marek Kuwak / FORUM

"Nie powiem, że w tym roku nie przejmiemy żadnego banku. Jeśli będzie jakiś bank w Polsce, czy regionie do kupienia, na pewno przyjrzymy się takiemu podmiotowi. To mógłby być bank w Czechach, czy na Słowacji" - powiedział Drabikowski w rozmowie z ISBnews. 

Podkreślił, że PKO BP nie prowadzi obecnie żadnego procesu przejęcia, ale jego strategia - oprócz wzrostu organicznego - zakłada także akwizycje. 

"Nie mówimy, że to musi być bank. Równie dobrze to może być podmiot np. z branży fintech. Interesują nas wszelkie możliwości, które mogą wzmocnić naszą ofertę jako grupy" - powiedział wiceprezes. 

W opublikowanej w listopadzie ub. roku strategii na lata 2016-2020 bank podał, że będzie także rozwijał partnerstwo strategiczne poprzez nawiązanie relacji biznesowych z mniejszymi firmami z branży finansowej, okołofinansowej i technologicznej. PKO BP chce inwestować w wybrane spółki fintech w celu zdobycia pozycji lidera rozwiązań technologicznych. 

W kwietniu 2014 r. PKO BP sfinalizował przejęcie akcji spółek Nordea Bank Polska, Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie oraz Nordea Finance Polska za łączną kwotę blisko 2,81 mld zł. 

W grudniu 2016 r. PKO BP zamknął transakcję nabycia 100% akcji Raiffeisen-Leasing Polska (RLPL). Cena została ustalona na 850 mln zł. 

Pod koniec stycznia 2017 r. bank sfinalizował transakcję zakupu 100% udziałów w ZenCard Sp z o.o. od funduszy venture capital: Experior Venture Fund i SpeedUp Group, od LMS Sp. z o.o. oraz od założycieli ZenCard. 

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 285,57 mld zł na koniec 2016 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Agnieszka Morawiecka

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Wc
Mozejki są do kupienia....I kopalnie miedzi w Chile
.....Tak się wyprowadza kasę....
~niepelnosprawny_org
banki będą teraz miały ciężko (coraz ciężej), szczególnie te małe, platikowa gotówka dojdzie, wirtualna gotówka..., apropos, nigdy wszystkich środków nie trzymać w banku, a na kredyty mieć potwierdzenie papierowe co miesiąć...
~PJB
Nikt już nie pamięta lekcji po Nordei i konsekwencji zakupu portfela CHFów?
~autor
No jak to? Bank Kaczyńskiego kupi bank zagraniczny i zabierze innemu krajowi ich rodzimy bank? Toż to niezgodne z duchem narodowym i poglądami jarosława.
~księgowy
jak najbardziej zgodne. Kupowanie to przeciwieństwo sprzedawania. Mamy kupować zagraniczne, a nie sprzedawać swoje. Słowacja niech se znajdzie słowackiego Kaczyńskiego, który ją obroni.
~Aaaaa
ta jasne, Raiffeisen czeka, ew Deutsche Bank
~Germanizator
Moja pierwsza myśl, PKO BP chce przejmować upadły Deutsche Bank http://tlustekoty.pl/deutsche-bank-droga-do-upadku/

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki