REKLAMA

PKO BP i PZU kupiły od Skarbu Państwa część akcji Orlenu

2022-09-30 07:40, akt.2022-09-30 08:00
publikacja
2022-09-30 07:40
aktualizacja
2022-09-30 08:00

PKO BP i PZU kupiło od Skarbu Państwa po 14 161 080 akcji PKN Orlen - poinformowały spółki w komunikatach. Do państwowej kasy trafi ok. 1,5 mld zł.

PKO BP i PZU kupiły od Skarbu Państwa część akcji Orlenu
PKO BP i PZU kupiły od Skarbu Państwa część akcji Orlenu
fot. Mateusz Szymański / / Shutterstock

Jak podano w komunikacie opublikowanym w nocy z czwartku na piątek, na mocy zawartej umowy PKO BP nabył od Skarbu Państwa 14 161 080 sztuk akcji PKN Orlen za cenę równą iloczynowi liczby akcji i ceny jednej akcji zgodnie z kursem zamknięcia notowań akcji Orlenu na rynku podstawowym GPW w Warszawie z czwartku pomniejszoną o dyskonto ustalone na zasadach rynkowych. W czwartek na zamknięciu kurs akcji PKN Orlen, po spadku o 1,84 proc., wyniósł 53,40 zł.

Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Rozliczenie transakcji pakietowej nastąpi nie później niż w pierwszym dniu roboczym po zawarciu umowy - poinformowano. Bank podał, że zawrze transakcję typu swap zabezpieczającą ryzyko ekonomiczne transakcji nabycia akcji.

O zakupie akcji Orlenu poinformowało w czwartek również PZU. Pakiet również wynosi 14 161 080 sztuk, a cena za akcję wynosiła tyle, ile czwartkowy kurs zamknięcia PKN. PZU zapłaci więc Skarbowi Państwa 756 mln zł.

Skarb Państwa do tej pory posiadał 223 414 424 akcji PKN Orlen, które stanowiły 35,66 proc. w kapitale spółki. Po realizacji transakcji z PZU i PKO BP udział Skarbu Państwa spadnie do 31,14 proc.

Analitycy wskazują, że Skarb Państwa pozbywa się akcji PKN Orlen, by nie przekroczyć 50 proc. udziałów w spółce po sfinalizowaniu przejęcia PGNiG przez firmę kierowaną przez prezesa Obajtka. Gdyby doszło do przekroczenia tego poziomu, Skarb Państwa musiałby ogłosić wezwanie na pozostałe papiery.

W piątek po 9:30 akcje Orlenu zyskiwały blisko 4 proc., walory PKO BP pozostawały w okolicach kreski, a PZU zniżkowały o ok. 1 proc.

kmz/ je/BPL/MKa

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
miston
Więcej polityki niż merytoryki. Z wykresu widać, że kurs PKN-u w listopadzie ubiegłego roku wynosił około 90 złotych, a teraz około 53 złotych.
3xx
rownanie wszystkich akcji (slonecznikow) do poziomu stokrotek (PKP Cargo rzadzonego przez ludzi Z.) trwa.
blesso
PZU kupiło swego czasu akcje Pekao po 123zł za akcje by dalej "polonizować" sytem bankowy.
Dzisiaj akcja Pekao kosztuje 60zł czyli PZU straciło 50% na ten transakcji ( na dzień dzisiejszy)
Teraz kupuje akcje Orlenu.
A ludzie płacą krocie za ubezpieczenia samochodów czy domów by firma trwoniła pieniądze !
O 50%
PZU kupiło swego czasu akcje Pekao po 123zł za akcje by dalej "polonizować" sytem bankowy.
Dzisiaj akcja Pekao kosztuje 60zł czyli PZU straciło 50% na ten transakcji ( na dzień dzisiejszy)
Teraz kupuje akcje Orlenu.
A ludzie płacą krocie za ubezpieczenia samochodów czy domów by firma trwoniła pieniądze !
O 50% - tyle wzrosła najniższa stawka ubezpieczeniowa na życie w ofercie tego ubezpieczyciela dla zbiorowego ubezpieczenia w moim zakładzie pracy !
3xx
"rzad" wszedzie juz pieniedzy szuka, a najwiecej tzw "zlodzieji przedsiebiorcow" lupi. Wspolczuje wszystkim prowadzacym dzialalnosc w tym kraju. PiS wylazi juz z kazdej dziury i lupi podatkami i inflacja z kazdej strony bo im na fundusz "sprawiedliwosci" i na sponsorowanie Rydzyka brakuje i na 500 plus "rzad" wszedzie juz pieniedzy szuka, a najwiecej tzw "zlodzieji przedsiebiorcow" lupi. Wspolczuje wszystkim prowadzacym dzialalnosc w tym kraju. PiS wylazi juz z kazdej dziury i lupi podatkami i inflacja z kazdej strony bo im na fundusz "sprawiedliwosci" i na sponsorowanie Rydzyka brakuje i na 500 plus ktore powinno byc juz prawie 800plus bo tak inflacja pedzi. I na 14 15 16 emerytury coby kupic glosy. Moze teraz glupi lud zobaczy ze aby dac komu 500 to trzeba najpierw zabrac innemu 800 - a inny musi podniesc ceny zeby polskie lady placic i coraz to bardziej wymyslne daniny albo po podwyzke isc i tak sie spirala napedza.
3xx odpowiada 3xx
ale nie lekajcie sie, zaprawde poslowie otrzymali juz swoje 50% podwyzki a i wy bedziecie miec znane z TVP spuchniete portfele wypelnione nominalami 10 000zł, rekonstrukcja PRL trwa...
fanttom
W naszym imperium zapadł mrok i przerażenie . Strach zagląda w oczy dzielnym towarzyszom , Kułacy i dorobkiewicze wyprzedają za bezcen akcje naszych firm . Ale jest pozytywna wiadomość dla naszego wątpiącego narodu . Są tacy co wierzą w nasze firmy i po cichu nabywają przecenione papiery . Fundusze zarządzane przez BlackRock zwiększyły W naszym imperium zapadł mrok i przerażenie . Strach zagląda w oczy dzielnym towarzyszom , Kułacy i dorobkiewicze wyprzedają za bezcen akcje naszych firm . Ale jest pozytywna wiadomość dla naszego wątpiącego narodu . Są tacy co wierzą w nasze firmy i po cichu nabywają przecenione papiery . Fundusze zarządzane przez BlackRock zwiększyły zaangażowanie w akcjonariacie Banku Pekao do powyżej 5 proc., z uwzględnieniem kontraktów na różnice kursowe (CFD) - poinformowało Pekao w komunikacie . Chwała towarzyszowi prezesowi i wielkiemu imperium
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
men24a
To są tak zwane pisowskiej inwestycje. Orlen przejmuje państwowe...Energe, lotos, pgnige a teraz mieszanie akcjami a kto na tych inwestycjach zarabia a kto traci ? Najwazniejsze i tak w tym wszystkim ze po takich inwestycjach cokolwiek jeszcze za PiSu się dzieje i wiadomości TVP mają o czym mówić i chwalić się. PKO bp i PZU zainwestowały To są tak zwane pisowskiej inwestycje. Orlen przejmuje państwowe...Energe, lotos, pgnige a teraz mieszanie akcjami a kto na tych inwestycjach zarabia a kto traci ? Najwazniejsze i tak w tym wszystkim ze po takich inwestycjach cokolwiek jeszcze za PiSu się dzieje i wiadomości TVP mają o czym mówić i chwalić się. PKO bp i PZU zainwestowały a polscy przyszli emeryci figę z makiem
kacz-jong-un
Czyli kreatywna księgowość ze strony Pisu. Tylko dlaczego oni za taką kreatywną księgowość tępią zwykłe firmy?
kumys
Skarb Państwa zjadł ciastko i ma ciastko. PZU i PKO BP to spółki państwowe, więc zmieniło się tylko tyle, że dywidenda za rok 2022 będzie mniejsza, albo jej nie będzie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki