PKO BP i mBank obniżyły oprocentowanie lokat. Klientom to nie przeszkadza

analityk Bankier.pl

PKO Bank Polski i mBank ponownie podjęły decyzję o obniżeniu oprocentowania lokat. Klientów nie zrażają jednak coraz niższe stawki na lokatach. Oba banki w ciągu roku istotnie zwiększyły swoją bazę depozytową.

Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego stoją w miejscu od marca ubiegłego roku. Stopa podstawowa wynosi obecnie 1,5 proc. Jest ona punktem odniesienia dla banków wyceniających oprocentowanie depozytów dla klientów indywidualnych i firm. Z tego względu stawki na lokatach są obecnie tak mizerne. Niestety mimo utrzymywania się stopy na niezmienionym poziomie od 18 miesięcy, banki cały czas tną odsetki na lokatach.

PKO BP i mBank obniżyły oprocentowanie lokat. Klientom to nie przeszkadza
PKO BP i mBank obniżyły oprocentowanie lokat. Klientom to nie przeszkadza (fot. Jaap Arriens/NurPhoto / FORUM)

PKO BP pod koniec lipca obniżył stawki na lokatach w PLN o 0,1-0,2 pkt. proc. Z początkiem października poinformował, że ponownie obniża oprocentowanie lokat. W przypadku depozytów w złotówkach cięcie objęło tylko jedną lokatę - depozyt IKO na 1M. Bank obniżył stawkę o 0,25 pkt. proc. do poziomu 2 proc. To wciąż jedna z najlepiej oprocentowanych lokat w banku, bo na standardowych depozytach stawki są znacznie niższe – w większości poniżej 0,5 proc.

Bank obniżył też oprocentowanie lokat w GBP. Lokaty o stałym oprocentowaniu zostały objęte stawką 0,01 proc. Tyle samo dadzą zarobić lokaty o oprocentowaniu zmiennym zakładane na pół roku i rok. Lokata dwuletnia w GBP objęta jest stawką 0,10 proc., a trzyletnia 0,15 proc.

W mBanku poprzednia obniżka miała miejsce we wrześniu. Dziś oprocentowanie lokat standardowych spadło ponownie - o 0,25-0,3 pkt. proc. Średnie oprocentowanie lokat Progress na 3 i 6 miesięcy spadło do 0,7 proc., a lokaty 12M do 1 proc. Stawki na lokatach w GBP obcięto o 0,2-0,3 pkt. proc. Bank obniżył też stawkę za przedterminowe wycofanie środków z lokaty z 0,1 proc. do 0,01 proc. O 0,2 pkt. proc. wzrosło oprocentowanie lokat w USD.

Wszystkie podane wyżej stawki są stawkami „brutto”, czyli jeszcze przed podatkiem Belki. Do kieszeni klienta trafia zysk mniejszy pomniejszony o 19-proc. daninę.

Mimo coraz niższych stawek na lokatach klienci nie rezygnują z deponowania swoich oszczędności w bankach. W ciągu ostatniego roku PKO BP zwiększył stan depozytów o 20 mld zł do poziomu 195 mld zł. Z tej sumy 134 mld to oszczędności klientów detalicznych. Na koniec II kwartału bank miał 17,3 proc. udział w rynku depozytów. Problemów ze zbieraniem depozytów nie ma też mBank. W ciągu roku baza depozytowa wzrosła o 12 mld zł do poziomu 85 mld zł. Z tej sumy 49,5 mld to depozyty klientów detalicznych.

Niższe stawki na lokatach to m.in. efekt nowego podatku bankowego. Ponieważ banki muszą płacić nową daninę, nie są skore do hojnego opłacania depozytów.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~msxz

pamiętacie 17% lokaty he he he
teraz to se mogą obniżać 3 czy 1.5 bez różnicy
ktoś jeszcze z tego korzysta?
a kupić se dolce w dołku

! Odpowiedz
0 5 ~pamiętliwy

Pamiętam. Inflacja też była wtedy rzędu 12%. Z dwojga złego wolę stabilne ceny i niskie zyski z lokat.

! Odpowiedz
13 14 ~Tomuś

Jestem klientem geting banku i mi to nie przeszkadza w żaden sposób. Rodzina zadowolona. Pozdrawiam!

! Odpowiedz
5 6 ~Leszek

Ja też jestem zadowolony z GN

! Odpowiedz
0 6 ~Leszek_Cz

ja też jestem zadowolony z ciebie - rób mi tak dalej

! Odpowiedz
0 1 ~czesław odpowiada ~Leszek_Cz

i ja , i ja. tez zadowolniony.

! Odpowiedz
0 14 ~sorry

Obniżcie do -0.1 to cuda zobaczycie w tej Waszej bazie depozytowej. :)

! Odpowiedz
2 16 ~student

Jedyny sposób,zlikwidować lokaty i kupić $ ,i złoto,banki chcąc mieć kapitał podniosą oprocentowanie,a swoją drogą żaden bank nie wytrzyma masowych likwidacji lokat

! Odpowiedz
1 4 ~PLanktON

Czekam na odbicie PLNa i część lokat złotowych dywersyfikuję w waluty... Pytanie tylko co kupić.... na pewno nie EUR.

! Odpowiedz
1 0 ~ed odpowiada ~PLanktON

cięzko powiedziec może sliskie funciaki trochę za dużo jeszcze stoją waluty żeby kupować krach złotego jest nieublagany na dłuższa mete nikt nie wytrzyma rozpasanego rozdawnictwa

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl