REKLAMA

PKO BP: Na rynek długu od '20 może trafiać 10 mld zł nowych środków z tytułu PPK i zmian w OFE

2019-05-29 10:14
publikacja
2019-05-29 10:14
fot. Grzegorz Kawecki / Puls Biznesu

Od 2020 roku na rynek długu może trafiać rocznie 10 mld zł nowych środków z tytułu PPK i zmian w systemie OFE - ocenia PKO BP.

"W najbliższych latach papiery skarbowe będą wzmacniać zmiany w zakresie systemu emerytalnego" - napisali analitycy PKO BP w raporcie.

Po 1 lipca zacznie działać system PPK.

"Wartość napływów począwszy od 2020 r. szacować można na ok. 12-15 mld zł rocznie (w 2019 r. program obejmie jedynie duże firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników). Mniej więcej połowa z tej kwoty może trafić na krajowy rynek długu, wypierając jednocześnie kapitał zagraniczny (już teraz ma on jedynie ok. 26 proc. udziału w rynku)" - napisali analitycy PKO BP.

We wtorek na rynek trafiły informacje na temat planów ustawodawczych związanych ze zmianami w systemie OFE.

"Z punktu widzenia krajowego rynku długu ważne jest to, że długoterminowo duża część aktywów funduszy będzie prawdopodobnie alokowana w kierunku obligacji. Łącznie do IKE miałoby trafić ok. 130 mld zł, jeśli 80 proc. uprawnionych przystąpi do systemu (od tej kwoty trzeba odliczyć opłatę ok. 20 mld zł). Jednocześnie nałożony został limit minimalnego zaangażowania w akcje (90 proc.), który będzie mógł być obniżany o 2,5 pkt. proc. co roku" - napisano.

"W ujęciu nominalnym dawałoby to rocznie ok. 3 mld zł wolnych środków, które m.in. mogłyby trafić na rynek długu (w tym również na zakupy aktywów na rynkach zagranicznych). Podliczając zatem wspomniane zmiany od przyszłego roku na rynek długu trafiać może blisko 10 mld zł nowych środków rocznie" - dodano. (PAP Biznes)

map/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kosiaczkaa
Dla mnie to ppk będzie oznaczało tylko tyle, że będę mogła swobodnie odkładać pieniądze na emeryturę. Jestem młodą osobą, która pracuje i jest w sile wieku i spokojnie te kilka procent mogę co miesiąc odkładać, zresztą pracodawca i państwo też mi dołoży także to mi się podoba!

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki