PKO BP: Jeśli epidemii nie uda się opanować, to skutki będą duże

Jeśli epidemii nie uda się opanować i przerodzi się ona w pandemię, to skutki gospodarcze będą większe i bardziej trwałe, ale w tej chwili nie da się tego w odpowiedzialny sposób oszacować - powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.

(Puls Biznesu)

Według Piotra Bujaka, dotychczasowe zakłócenia łańcuchów produkcyjnych oraz osłabienie chińskiego popytu nie powinny znacznie osłabić globalnego wzrostu gospodarczego w tym roku. "Zakładając, że epidemię uda się opanować w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy, po mocnym obniżeniu dynamiki aktywności gospodarczej w I kwartale lub całej pierwszej połowi roku, w kolejnych kwartałach powinna nastąpić szybka odbudowa aktywności" - wskazał.

Dodał, że polska gospodarka jest mało zależna od chińskiego popytu (odpowiada on za niespełna 1 proc. eksportowanej wartości dodanej), ale dość istotna jest rola Chin w imporcie zaopatrzeniowym do Polski. Najbardziej narażeni na zakłócenia w dostawach są producenci komputerów, elektroniki i urządzeń optycznych.

"Za scenariuszem opanowania epidemii przemawia fakt, że co prawda liczba nowych przypadków poza Chinami rośnie obecnie szybciej niż w Chinach, ale to głównie za sprawą znacznego ograniczenia przyrostu nowych przypadków w Państwie Środka. Liczba zarażeń w nowych ogniskach poza Chinami rośnie znacznie wolnej, niż na początku epidemii w Chinach" - zauważył ekonomista.

Jego zdaniem, jeśli epidemii nie uda się opanować i przerodzi się ona w pandemię, to skutki gospodarcze będą większe i bardziej trwałe, ale w tej chwili nie da się tego w odpowiedzialny sposób oszacować.

Bujak zaznaczył ponadto, że notowania złotego są pod negatywną presją pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych wobec obaw o skutki epidemii i taka tendencja może się utrzymywać aż do sygnałów, że epidemia zaczyna być ograniczana. "Osłabienie złotego jest przy tym czynnikiem, który zwiększa konkurencyjność polskiej gospodarki i zwiększa jej odporność na zewnętrzny szok popytowy" - wyjaśnił. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
15 22 adam.1983

Jeśli się nie uda opanować to wymrze około 2-3% ludności głownie chorej na inne choroby oraz w podeszłym wieku więc gospodarka będzie potrzebna dla pozostałych 97% tych co przeżyją tak jak po zwykłej grypie, COV to nie ebola że 90% zarażonych umiera ale niektórzy się zachowują jakby tak było.
Pandemie grypy były i jakoś ludzkość przetrwała więc i tą przetrwa, nie ma co wpadać w paranoje

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
35 19 ajwaj

Jesli sie nie da wirusa + mutacje opanowac,
to i gopodarka nie potrzebna. Sa u pacientów po przechorowaniu "wznowy" i tak jak Chinczycy (dyscyplina) reszta swiata nie da rady.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil