REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

PKN Orlen podpisał z Sempra Infrastructure umowę na długoterminowe dostawy LNG

2023-01-25 12:48, akt.2023-01-25 15:29
publikacja
2023-01-25 12:48
aktualizacja
2023-01-25 15:29

W środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i szef amerykańskiej Sempra Infrastructure Dan Brouillette podpisali długoterminowy kontrakt na dostawy LNG. Kontrakt dotyczy dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r.

PKN Orlen podpisał z Sempra Infrastructure umowę na długoterminowe dostawy LNG
PKN Orlen podpisał z Sempra Infrastructure umowę na długoterminowe dostawy LNG
fot. Daniel Sztork / / Shutterstock

Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie.

Sempra to istotny gracz na amerykańskim rynku - podkreślał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek tuż po podpisaniu kontraktu. Jak ocenił, to ważny kontrakt dla zabezpieczenia przyszłego wzrostu zużycia gazu w regionie.

"Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów" - podkreślił Obajtek, zaznaczając, że kontrakt jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. To też ważny dzień dla wszystkich gospodarek w regionie - dodał Obajtek.

Sempra to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Firma jest jednym z największych holdingów użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych, z około 40 milionami konsumentów, zatrudnia ponad 20 tys. osób. Sempra koncentruje się na infrastrukturze elektrycznej i gazu ziemnego, a jej spółki operacyjne to: Southern California Gas Company (SoCalGas) i San Diego Gas & Electric (SDG&E) w południowej Kalifornii; Oncor Electric Delivery Company oraz Sempra Infrastructure z biurami w Kalifornii. Jak informuje firma, jej aktywa na koniec 2021 r. warte były 72 mld dolarów.

Prezes PKN Orlen: Gazu w Polsce nie zabraknie

Gazu w Polsce nie zabraknie - zapewnił w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że jesteśmy w pełni zbilansowani z naszymi potrzebami, a magazyny gazu są wypełnione w 100 procentach.

Jak mówił podczas środowej konferencji szef PKN Orlen, podpisany w środę z amerykańską firmą Sempra Infrastructure kontrakt na dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r. jest ważny, "by zabezpieczać dodatkowo nasz system i wzrost zużycia gazu w Polsce, ale i w regionie".

Wskazał, że mamy też zabezpieczoną logistykę. "To jest 8 gazowców, które będą dostarczać ten gaz do Polski. Już dwa gazowce zostały odebrane, pozostałe gazowce będą odebrane do 2025 r." - wskazał.

Jak zaznaczył, "to nie jest tylko kontakt, ale cała logistyka". "Bez logistyki, która powstała wcześniej, która powstaje, nie bylibyśmy bezpieczni" - dodał.

Obajtek zapewnił jednocześnie Polaków, że gazu nie zabraknie. "Jesteśmy w pełni zbilansowani z naszymi potrzebami" - dodał. Jak wskazał, w 100 proc. mamy wypełnione magazyny gazu (3 mld 200 mln m sześc.). Wydobycie krajowe to 3 mld 700 m sześc. gazu - mówił.

"80 proc. zarezerwowanych mocy - Baltic Pipe to jest 6 mld 500 mln metrów sześć. gazu, w tym niedawno podpisany kontrakt z firmą Equinor wynegocjowany na 2,5 mld m. sześc. gazu" - przypomniał. Dodał, że na szelfie norweskim wydobywamy dziś ok. 3 mld m sześc. gazu.

"Tam dokonujemy procesów inwestycyjnych i będziemy dokonywać coraz większych procesów inwestycyjnych. W ciągu paru lat zwiększymy wydobycie do 4 mld m sześc. gazu" - zapowiedział.

Jak zapewnił Obajtek, "to zabezpiecza nasze bezpieczeństwo". Zaznaczył, że również "mamy w 100 proc. wykorzystanie Gazoportu - to jest ok. 6 mld m sześc.".

Dzięki kontraktowi z Orlenem, Sempra dopięła portfel odbiorców LNG z terminala Port Artur

Sempra Infrastructure, dzięki długoterminowemu kontraktowi z Orlenem, uzyskała portfel umów, umożliwiających podjęcie decyzji o budowie terminala eksportowego LNG Port Arthur w Teksasie - poinformowała amerykańska firma. Dostawy z terminala miałyby ruszyć w 2027 r.

Zgodnie z komunikatem Sempry, dzięki podpisanej w środę umowie z Orlenem przyszła moc skraplająca terminala Port Artur została w pełni zakontraktowana na poziomie 10,5 mln ton LNG rocznie.

Zawarcie tego kontraktu pozwala podjąć końcową decyzję inwestycyjną (FID), co powinno nastąpić wkrótce - powiedział dziennikarzom prezes Sempra Infrastructure Dan Brouillette. "Bardzo szybko po podjęciu tej decyzji rozpoczniemy budowę i mamy nadzieję, że pierwszy skroplony gaz popłynie z instalacji na początku 2027 r." - wyjaśnił. Podkreślił, obok kontraktów eksportowych, Sempra ma już odpowiednie umowy z producentami gazu w Teksasie.

Umowa z Orlenem, podobnie jak z innymi kontrahentami, ma formułę FOB (Free On Board), co oznacza, że to kupujący zapewnia transport z terminala i może wysłać LNG w dowolne miejsce na świecie.

Zgodnie z podpisanym z Semprą kontraktem, Orlen ma od 2027 r. odbierać z terminala Port Arhtur 1 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. Od listopada 2022 r. Sempra zawarła szereg umów na odbiór LNG z terminala. Kontrakt z niemieckim RWE opiewa na 2,25 mln ton rocznie przez 15 lat od 2027 r. Umowa z Engie dotyczy dostaw po 0,875 mln ton LNG przez 15 lat. Kontrakt z INEOS zakłada odbiór przez tą firmę 1,4 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. Największy kontrakt Sempra podpisała z koncernem ConocoPhillips, dotyczy dostaw po 5 mln ton LNG rocznie przez 20 lat.

W 2018 r. PGNiG zawarło z Port Arthur LNG - spółką zależną Sempry, długoterminowy kontrakt, przewidujący zakup około 2 mln ton LNG rocznie przez 20 lat z terminala Port Arthur, z pierwotnie planowanym terminem zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 r. Sempra opóźniła jednak w maju 2021 r. podjęcie końcowej decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy Port Arthur LNG tłumacząc to trudnymi warunkami rynkowymi po pandemii. Jedynym kontraktem dla terminala Port Arthur była właśnie umowa z PGNiG. W lipcu 2021 r. PGNiG zerwało tę umowę, kontraktując więcej gazu w firmie Venture Global. Sempra zebrała klientów na LNG z planowanego terminala w 2022 r., kiedy koniunktura na gaz znacząco się poprawiła.

W środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i szef amerykańskiej Sempra Infrastructure Dan Brouillette podpisali długoterminowy kontrakt na dostawy LNG. Kontrakt dotyczy dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r. Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie. (PAP)

wkr/ mmu/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (40)

dodaj komentarz
molenda333
Bardzo dobrze, to nas jako kraj zabezpiecza na kolejne 20 lat, duży plus. Poza tym stajemy się niezależni od rosyjskich surowców, a na tym zależy nam jak najbardziej.
klepsiska
Taki kontrakt długoterminowy to dobry krok, chodzi o zapewnienie ciaglosci dostaw, to jest w obecniej sytuacji najwazniejsze
polonu
fi fi fi droższy , droższy to może być 10 czy 15 % a nie 700% fi fi fi ,,,, a co z ropą naftową , węgiel co to zimy u nas już nie będzie .,kto i za co pospłaca te wszystkie długi zaciągnięte przez Polski rząd , same odsetki to około 60 mld dol , a gdzie rata , Unia pieniędzy nie da bo Polska wyjdzie ze struktur unijnych jak PIS fi fi fi droższy , droższy to może być 10 czy 15 % a nie 700% fi fi fi ,,,, a co z ropą naftową , węgiel co to zimy u nas już nie będzie .,kto i za co pospłaca te wszystkie długi zaciągnięte przez Polski rząd , same odsetki to około 60 mld dol , a gdzie rata , Unia pieniędzy nie da bo Polska wyjdzie ze struktur unijnych jak PIS wygra wybory USA wezmą ten kraj ale sami są bankrutami , ciekawie to wygląda . można doić tylko z samej taniej siły roboczej , ale to ma krótkie nogi ,długo nie pociągnie ,przy tak drogich surowcach nie opłaci się cokolwiek produkować lepiej fabryki pozamykać , lub towary będą tak drogie że kto to kupi . tylko elita a reszta na ulice podpalać gmachy taki będzie koniec . ten proces trwa cały czas nie widać , coraz intensywniej , śrubę społeczeństwu dokręcają ale do czasu , gwint nie wytrzyma .i się zacznie , i to nie Ruski a społeczeństwa Europy zrobią porządek po swojemu . Rosja ma surowce sama się wyżywi i ubierze , zachód jej nie potrzebny do niczego ,jesteś pojedzony i masz ciepło , , brakujące towary dostarczą Chiny , fabryka świata , Rosja nie jest sama na tym globie . i to trzeba mieć na uwadze . żydzi marzą o podboju całego świata z pomocą jankesów ale się przejadą i to dokładnie .myślą tak że Rosja bez Ukrainy nie znaczy nic i tak są surowce a nimi idzie pospłacać długi Amerykańskie a Ukraińców zagonić do darmowej roboty , bo kto musi te surowce wydobywać i będą trzy klatki w jednej szympans ,w drugiej orangutan a w trzej Ukrainiec z łopatą .
darius19
calkowicie sie zgadzam z "akcjoimn" Uniezaleznianie od bandyckiej Rosji. Nareszcie Europa oprzytomniala (poniekad)
akcjoinm
widzę, że ruskie trolle nawet na forum bankiera kwiczą kwiiikwiiii całymi dniami. Droższy gaz od ruskiego o 500% ? Przepłacili ? A gdzie w tym tekście jest mowa o cenie gazu ? A swoją drogą wolę kupować 10x droższy gaz byle by nie był od od mordercy i tego bandyty Putina ruskiego gwałciciela i mordercy dzieci!
akcjoinm
Śmieszne ruskie trolle, zmieńcie onuce :D
adam.1983
Czas pokaże ile przepłacili, zapewne jak zwykle okaże się że gaz z tego kontraktu jest dużo droższy niż rynkowy
darius19
Trolle w amoku. Musialo zabolec
zoomek
Teraz rozumiecie po co jest ta wojna?
T proszę - 20to letni kontrakt. Tych celów jest więcej ale to jeden z nich.
Tak nas Żydzi dojadą że zdechniemy!
Tymczasem:
"Zdaniem AP administracja Bidena nie tylko nie planuje zakazać importu niektórych rosyjskich towarów, ale także zachęca do ich zakupu. Chodzi przede wszystkim
Teraz rozumiecie po co jest ta wojna?
T proszę - 20to letni kontrakt. Tych celów jest więcej ale to jeden z nich.
Tak nas Żydzi dojadą że zdechniemy!
Tymczasem:
"Zdaniem AP administracja Bidena nie tylko nie planuje zakazać importu niektórych rosyjskich towarów, ale także zachęca do ich zakupu. Chodzi przede wszystkim o nawozy sztuczne, których ponad 100 partii trafiło z USA na Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji. Także surowce energetyczne są nadal dostarczane z Rosji do USA, ponieważ niektórym firmom pozwolono na dokończenie obowiązujących kontraktów."
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/sankcje-sankcjami-a-rosja-i-tak-zarabia-miliardy-na-handlu-z-usa/lq9wgt7
SZALOM!!!
zene
PIS przychodzi i odchodzi,
bedzie odwolana umowa

Przemyslowcy Niemiec o gazie Jankesów
"masakra" 500 % ceny rosyjskiego

Micron po przyjezdzie od Jankesów,
ceny 800 % - 1 000 % ceny rynkowej,
"przyjaciele tak nie robia"

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki