PKB: Rumunia zaskakuje, Czechy rozczarowują

Wstępne odczyty dynamiki PKB za czwarty kwartał 2019 r. przyniosły nieco niespodzianek i rozczarowań.

(fot. KAI PFAFFENBACH / FORUM)

Jako pierwsza dane o dynamice PKB podała Rumunia. Odczyt na poziomie 4,3 proc. (dane niewyrównane sezonowo) okazał się zaskakująco dobry, ponieważ analitycy spodziewali się jedynie 3,3 proc. Oznacza to, że pod koniec ubiegłego roku rumuńska gospodarka przyspieszyła, ponieważ w trzecim kwartale wzrost wyniósł 3 proc.

W przypadku dynamiki wyrównanej sezonowo, która wykorzystywana będzie m.in. przez Eurostat do porównań między państwami UE, rumuński wynik sięgnął 4,2 proc. w ujęciu rocznym i 1,5 proc. w ujęciu kwartalnym.

Przyspieszenie tempa wzrostu PKB obserwowaliśmy także na Słowacji. Wynik za czwarty kwartał wyniósł 2,1 proc. w ujęciu rocznym wobec 1,3 proc. w trzecim kwartale.

Osłabienie tempa wzrostu odnotowano natomiast na Węgrzech i w Czechach. Wynik „bratanków” znad Dunaju to 4,5 proc. w ujęciu rocznym (zgodnie z oczekiwaniami) wobec 4,8 proc. w trzecim kwartale 2019 r. Z kolei w Czechach dynamika PKB wyniosła w czwartym kwartale 1,7 proc. wobec oczekiwań na poziomie 1,9 proc. i 2,5 proc. w trzecim kwartale 2019 r.

W Polsce inflacja konsumencka wyniosła w styczniu 4,4 proc. w ujęciu rocznym. To jej najwyższy poziom od 2011 r. Natomiast roczna dynamika produktu krajowego brutto obniżyła się do 3,1% wobec 3,9% odnotowanych kwartał wcześniej.

MZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 5 pdox

Których analityków zaskakuje wzrost gospodarczy po zmniejszeniu lub likwidacji podatków? Tych po kursach marksizmu-leninizmu?

! Odpowiedz
6 5 and00

A udowodnił ktoś poza wariatem JKM, że podatki spowalniają wzrost?
Bo tak generalnie, z naprawdę nielicznymi wyjątkami bogate państwa mają durzo wyższe podatki niż biedne, w Afryce prawie zupełnie podatków nie ma...

! Odpowiedz
3 1 pdox odpowiada and00

Analfabetyzm też spowalnia wzrost. Komentujesz pod przesłanką o którą pytasz, gejzerze intelektu.

! Odpowiedz
25 16 anty12

Wiedzie ile podatkow skasowal rzad rumunski ? 102!! A wiecie ile nowych podatkow wprowadzil PiS ? Ponad 30!!

! Odpowiedz
8 29 loosac

Rumunia niczym mnie nie zaskakuje. Tym bardziej swietnymi wynikami. Od lat ulatwiaja zarabianie, prowadzenie dzialalnosci. Poza tym bywam tam srednio co 2 lata i co te 2 lata postep jest mega. Wiec nie zaskakuje mnie ze swietnie sobie radza.

! Odpowiedz
0 8 janusz1960

Też jeżdżę do Rumunii, ostatnio prawie straciłem przednią szybę bo z jakiegoś domu "wyleciał kamień". Korupcja ma się b. dobrze - moi znajomi tego nie kryją. Dużo firm przeniosło produkcję ale wygląda to tak jak u nas 15 lat temu. Zwłaszcza jak się jedzie przez granicę i wracają na weekend albo "na chwilę" Rumunii z zachodu - tam pracujący.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 pdox odpowiada janusz1960

Dlatego mają te 4%, zamiast 6%. U nas dla odmiany jest i korupcja, i rozdęty fiskalizm, łącznie.

! Odpowiedz
8 15 oorim

Rumunia ma świetne aktorki

! Odpowiedz
27 20 ivan-niczyburog-jebiewdenko

Chłopie, żyjesz w alternatywnej rzeczywistości, albo nie rozumiesz wyników. Polskie PKB spada, ten rok zakończy się na poziomie 3% lub nawet 2.8%. Inflacja to 4.4%. Prędzej czy później stopy procentowe będą podniesione, a to będzie oznaczało kłopoty dla zadłużonych.

! Odpowiedz
1 22 loosac

Na razie klopoty maja "beneficjenci lokat"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil