![PKB na medal, ledwo zipiące płace i rekordowo drogie paliwa [Wykresy tygodnia]](https://galeria.bankier.pl/p/e/1/b55e6d4593999b-948-568-0-9-1809-1085.jpg)
![PKB na medal, ledwo zipiące płace i rekordowo drogie paliwa [Wykresy tygodnia]](https://galeria.bankier.pl/p/e/1/b55e6d4593999b-948-568-0-9-1809-1085.jpg)
Kolejny majowy tydzień za nami. Jakie dane, poza inflacją, były ostatnio na tapecie ekonomistów? Przypominamy najciekawsze wykresy nie tylko z Polski.
1. Polska gospodarka spisała się na medal. Przeszło 8-procentowy wzrost PKB
Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł przeszło 8-procentowy wzrost polskiego produktu krajowego brutto. Był to drugi najwyższy wzrost w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Jednakże reszta roku będzie znacznie gorsza. Nawet recesja nie jest wykluczona.


2. Nominalnie płace pędzą jak szalone. Realnie ledwo zipią
Nominalny wzrost tzw. średniej krajowej był w kwietniu najwyższy od przynajmniej 2005 roku, odkąd dysponujemy porównywalnymi danymi. Jednakże prawie cały wzrost płac „przejadła” inflacja, przez co nominalna dynamika wynagrodzeń znalazła się w pobliżu zera.


3. Polski przemysł zwalnia. Opublikowane dane były niższe od oczekiwań
Polska produkcja przemysłowa tym razem zaskoczyła odczytem niższym od prognoz ekonomistów. Z opublikowanych w piątek danych GUS wynika, że wartość produkcji sprzedanej rosła dalej w dwucyfrowym tempie, ale nie tak dynamicznie jak w I kwartale roku.


4. Skąd się biorą rekordowo wysokie ceny benzyny?
Mijający tydzień przyniósł drakońskie podwyżki cen benzyn. Ceny detaliczne Pb95 są już wyższe, niż były podczas marcowego szoku, co wynika z napiętej sytuacji na hurtowym rynku paliw.


5. Cenowy rajd w ogłoszeniach najmu mieszkań. Nowy raport Bankier.pl i Otodom
Obserwowany w marcu spadek liczby ofert najmu mieszkań znalazł swoje odbicie w kwietniowych cenach ofertowych. Te były średnio od kilku do nawet 15 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.
6. Nastroje Amerykanów spadły do recesyjnych poziomów
Szalejąca inflacja oraz realnie malejące wynagrodzenia – to wszystko sprawiło, że indeks zaufania amerykańskich gospodarstw domowych znalazł się na najniższym poziomie od 2011 roku. W przeszłości tak niskie odczyty zdarzały się w okresach recesji gospodarczej w USA.


7. Spowolnienie na rynku mieszkań przełoży się na spadki cen? Tak zmieniały się stawki od 2006 roku
Choć oczekiwania sprzedających mieszkania w największych polskich miastach wciąż rosną szybciej od inflacji, nad rynek wraz z rosnącymi stopami kredytowymi nadciągnęło spowolnienie. Bankier.pl sprawdził, jak obecna sytuacja różni się od tej sprzed kryzysu finansowego 2008 r.
8. JSW z kolejnym rekordem. Tak spółka ustala ceny węgla
Rekordowe ceny węgla przełożyły się na pobicie historycznego wyniku JSW. Spółka ma za sobą najlepszy kwartał w swojej historii i perspektywy na kolejne dobre wyniki z uwagi na wysokie ceny węgla w kontraktach.


9. Coraz trudniej o kapitał na rozwój. Spółki czekają na lepsze czasy
Rosnąca inflacja, słabnące perspektywy gospodarcze oraz nieudane debiuty zahamowały strumień pieniędzy dla spółek wybierających się na giełdę. Większość chce przeczekać trudny czas, ale rynek kapitałowy potrzebuje systemowych rozwiązań.


10. Są kraje o jeszcze wyższej inflacji niż Polska
Mimo gwałtownego przyspieszenia inflacji CPI w Polsce, w Unii Europejskiej wciąż jest kilka krajów, w których siła nabywcza pieniądza maleje jeszcze szybciej. Dramatycznie zła sytuacja jest w krajach bałtyckich.


11. EuroPKB: Polska wiceliderem Unii Europejskiej
Bardzo mocny początek roku w wykonaniu naszej gospodarki sprawił, że Polska utrzymała się w trójce najszybciej rosnących krajów Unii Europejskiej. Jednakże kolejne kwartały będą już znacznie trudniejsze, a sam wzrost PKB wyraźnie niższy.


12. Ceny producentów rosną najmocniej od 27 lat. "Wystrzał inflacji PPI"
Inflacja producencka (PPI) za kwiecień znowu pobiła wieloletni rekord. Dane zaprezentowane przez GUS pokazują, że ceny producentów rosną najszybciej od 1995 r. Największy wzrost dotyczył wytwarzania i zaopatrywania w energię.


JM
