REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

PKB na medal, ledwo zipiące płace i rekordowo drogie paliwa [Wykresy tygodnia]

2022-05-21 06:00, akt.2022-05-21 09:00
publikacja
2022-05-21 06:00
aktualizacja
2022-05-21 09:00
PKB na medal, ledwo zipiące płace i rekordowo drogie paliwa [Wykresy tygodnia]
PKB na medal, ledwo zipiące płace i rekordowo drogie paliwa [Wykresy tygodnia]
fot. Who is Danny / / Shutterstock

Kolejny majowy tydzień za nami. Jakie dane, poza inflacją, były ostatnio na tapecie ekonomistów? Przypominamy najciekawsze wykresy nie tylko z Polski.

1. Polska gospodarka spisała się na medal. Przeszło 8-procentowy wzrost PKB

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł przeszło 8-procentowy wzrost polskiego produktu krajowego brutto. Był to drugi najwyższy wzrost w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Jednakże reszta roku będzie znacznie gorsza. Nawet recesja nie jest wykluczona.

Bankier.pl na podstawie GUS

2. Nominalnie płace pędzą jak szalone. Realnie ledwo zipią

Nominalny wzrost tzw. średniej krajowej był w kwietniu najwyższy od przynajmniej 2005 roku, odkąd dysponujemy porównywalnymi danymi. Jednakże prawie cały wzrost płac „przejadła” inflacja, przez co nominalna dynamika wynagrodzeń znalazła się w pobliżu zera.

Bankier.pl na podstawie GUS

3. Polski przemysł zwalnia. Opublikowane dane były niższe od oczekiwań

Polska produkcja przemysłowa tym razem zaskoczyła odczytem niższym od prognoz ekonomistów. Z opublikowanych w piątek danych GUS wynika, że wartość produkcji sprzedanej rosła dalej w dwucyfrowym tempie, ale nie tak dynamicznie jak w I kwartale roku.

Bankier.pl

4. Skąd się biorą rekordowo wysokie ceny benzyny?

Mijający tydzień przyniósł drakońskie podwyżki cen benzyn. Ceny detaliczne Pb95 są już wyższe, niż były podczas marcowego szoku, co wynika z napiętej sytuacji na hurtowym rynku paliw.

5. Cenowy rajd w ogłoszeniach najmu mieszkań. Nowy raport Bankier.pl i Otodom

Obserwowany w marcu spadek liczby ofert najmu mieszkań znalazł swoje odbicie w kwietniowych cenach ofertowych. Te były średnio od kilku do nawet 15 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.

6. Nastroje Amerykanów spadły do recesyjnych poziomów

Szalejąca inflacja oraz realnie malejące wynagrodzenia – to wszystko sprawiło, że indeks zaufania amerykańskich gospodarstw domowych znalazł się na najniższym poziomie od 2011 roku. W przeszłości tak niskie odczyty zdarzały się w okresach recesji gospodarczej w USA.

7. Spowolnienie na rynku mieszkań przełoży się na spadki cen? Tak zmieniały się stawki od 2006 roku

Choć oczekiwania sprzedających mieszkania w największych polskich miastach wciąż rosną szybciej od inflacji, nad rynek wraz z rosnącymi stopami kredytowymi nadciągnęło spowolnienie. Bankier.pl sprawdził, jak obecna sytuacja różni się od tej sprzed kryzysu finansowego 2008 r.

8. JSW z kolejnym rekordem. Tak spółka ustala ceny węgla

Rekordowe ceny węgla przełożyły się na pobicie historycznego wyniku JSW. Spółka ma za sobą najlepszy kwartał w swojej historii i perspektywy na kolejne dobre wyniki z uwagi na wysokie ceny węgla w kontraktach.

Bankier.pl

9. Coraz trudniej o kapitał na rozwój. Spółki czekają na lepsze czasy

Rosnąca inflacja, słabnące perspektywy gospodarcze oraz nieudane debiuty zahamowały strumień pieniędzy dla spółek wybierających się na giełdę. Większość chce przeczekać trudny czas, ale rynek kapitałowy potrzebuje systemowych rozwiązań.

PwC IPO Watch Europe

10. Są kraje o jeszcze wyższej inflacji niż Polska

Mimo gwałtownego przyspieszenia inflacji CPI w Polsce, w Unii Europejskiej wciąż jest kilka krajów, w których siła nabywcza pieniądza maleje jeszcze szybciej. Dramatycznie zła sytuacja jest w krajach bałtyckich.

11. EuroPKB: Polska wiceliderem Unii Europejskiej

Bardzo mocny początek roku w wykonaniu naszej gospodarki sprawił, że Polska utrzymała się w trójce najszybciej rosnących krajów Unii Europejskiej. Jednakże kolejne kwartały będą już znacznie trudniejsze, a sam wzrost PKB wyraźnie niższy.

Bankier.pl na podstawie Eurostatu

12. Ceny producentów rosną najmocniej od 27 lat. "Wystrzał inflacji PPI"

Inflacja producencka (PPI) za kwiecień znowu pobiła wieloletni rekord. Dane zaprezentowane przez GUS pokazują, że ceny producentów rosną najszybciej od 1995 r. Największy wzrost dotyczył wytwarzania i zaopatrywania w energię.

Bankier.pl

JM

Źródło:
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (13)

dodaj komentarz
polonu
nie do uwierzenia że cicho przecież już dawno rząd powinien jechać na taczkach ,
minekminka134
Na taczkach jedzie spoleczenstwo
podatnik-
Dziwię się, że inni się dziwią skoro PRL bis ani to kraj ani to państwo, który 21 maja 2022 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów,Dziwię się, że inni się dziwią skoro PRL bis ani to kraj ani to państwo, który 21 maja 2022 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie. A co do medalu za PKB to jest on wynikiem kontrabandy z i do Rosji?
go_ral
widzialem ze takie beda manipulacje. po 2 latach duszenia gospodarki lockdownami i obostrzeniami nic dziwnego ze gospodarka wystrzelila. nawet gospodarka burkinafaso by wystrzelila
and00
Może Burkina Faso by wystrzeliła, w przeregulowanej uni takie Niemcy, Litwa, czy Słowacja jednak nie wystrzeliły ;(
zops
A teraz jeszcze obciążenie uchodźcami. Ukraińcy nie przejawiają naszych zachodnich manier. Obca jest im filiżanka wody mineralnej i centymetrowe ciasteczko.
friedens
Można stwierdzić, że ten los zgotowali nam działacze partyjni dyktatury Kartofla i ich tłuste prezenterki telewizyjne.
and00
Jak ktoś wykręca wyniki ponad normę, niedostępne dla konkurencji i POprzedników (nie najwyższa jak na UE inflacja, fenomenalny wzrost PKB) to nie pisze się "zgotował" tylko "zawdzięczamy"
friedens odpowiada and00
Nie ma, mój szanowny, nieuczony przyjacielu, w porównywalnych co do liczby ludności krajów UE panstw z tak ekstremalnie wysoką inflacją jak w niepraworządnej, zakłamanej demokraturze Kartofla.
and00 odpowiada friedens
Że co?
Ciebie uczyli że liczba mieszkańców danego państwa ma wpływ na inflację?
Gdzieś ty był, chyba nawet na Sorosowych szkółkach internacjonalistów nie uczą takich farmazonów?

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki