REKLAMA

PKB Stanów Zjednoczonych wzrosło w III kwartale o 3,5%

2009-10-29 13:30
publikacja
2009-10-29 13:30
Według wstępnych szacunków dynamika PKB Stanów Zjednoczonych wzrosła w trzecim kwartale 2009 roku do zanualizowanego poziomu 3,5% – podał dziś wstępne dane Departament Handlu.

Opublikowane dane były lepsze od oczekiwań analityków, którzy prognozowali, że wzrost gospodarczy w USA wyniesie 3,2%. Kwartał wcześniej wskaźnik ten osiągnął dynamikę -0,7%.

Duży udział w poprawie tego kluczowego indykatora gospodarki miały prywatne inwestycje krajowe brutto. Po spadku o 23,7% w ostatnim kwartale, w trakcie kolejnych trzech miesięcy wzrosły one o 11,5%. Wspomniane inwestycje stanowią ważny komponent PKB, gdyż na ich podstawie można przewidzieć przyszłą zdolność produkcyjną gospodarki.

Na chwilę obecną wielkość PKB Stanów Zjednoczonych na koniec III kwartału szacuje się na 14,3 bilionów dolarów. Kwartał wcześniej było to 14,15 bilionów dolarów. Odchodząc więc od preferowanego w USA podejścia anualizowanego, w ujęciu kwartalnym dynamika PKB wyniosła więc 1,06%.

Lepszy od oczekiwań odczyt bardzo dobrze przyjęła warszawska GPW. Indeksowi WIG20 udało się powrócić ponad poziom z wczorajszego zamknięcia i około godziny czternastej zbliżyć się do 2300 punktów. Zgodnie z oczekiwaniami osłabł również dolar. Kurs EUR/USD z poziomu niewiele ponad 1,47$ zwyżkował po odczycie prawie do 1,48$.

TW

- Wall Street modli się o dobry odczyt PKB
Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Janusz
No to mamy cud! Alleluja! Przy takim bezrobociu, upadłościach co 7,5 sekundy, zadłużeniu oraz zaufaniu do bankierów . Oni tam mają luksus - pieniędzy potrzebują? Wydrukują. Wskaźników? Ogłoszą. No problem, take it easy!
~Janusz
Pod tym nickiem piszę to już od dłuższego czsu. Czy zechciałbyś dla odróznienia używać innego?
Pozdrawiam
~asa odpowiada ~Janusz
przetrzepało na ssss ?
~Janusz
No to mamy cud! Alleluja! Przy takim bezrobociu, upadłościach co 7,5 sekundy, zadłużeniu oraz zaufaniu do bankierów . Oni tam mają luksus - pieniędzy potrzebują? Wydrukują. Wskaźników? Ogłoszą. No problem, take is easy!
~Janusz
"do zanualizowanego poziomu 3,5%". Warto wiedzieć co oznaczają te dane. Mało znane słowo "zanualizowany" jest tu kluczowe. Przekładając na język bardziej zrozumiały. wcześniejsze szacunki mówiły, że PKB USA w III kwartale liczony w stosunku do poprzedniego kwartału wyniósł 0,8% co w stosunku rocznym "do zanualizowanego poziomu 3,5%". Warto wiedzieć co oznaczają te dane. Mało znane słowo "zanualizowany" jest tu kluczowe. Przekładając na język bardziej zrozumiały. wcześniejsze szacunki mówiły, że PKB USA w III kwartale liczony w stosunku do poprzedniego kwartału wyniósł 0,8% co w stosunku rocznym dawało 3,2%, a teraz prognoza ( podkreślam prognoza ) została podniesiona do 0,9% co w stosunku rocznym daje wg Departamentu Handlu 3,5%. Gdyby to policzyć tak jak liczy się w Europie czyli w stosunku do III kwartału roku poprzedniego, to wynik wyjdzie gdzieś koło -(minus) 2,5%. Dane te poda Eurostat w połowie listopada.
A na giełdach po tych danych euforia. Ale jajo...
Wpompowali setki miliardów dolarów i jak dzieci cieszą się, że im PKB wzrósł kwartał do kwartału o ułamki procenta.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki