REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Polska gospodarka spisała się na medal. Przeszło 8-procentowy wzrost PKB

Krzysztof Kolany2022-05-17 10:30, akt.2022-05-17 10:42główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-05-17 10:30
aktualizacja
2022-05-17 10:42
Polska gospodarka spisała się na medal. Przeszło 8-procentowy wzrost PKB
Polska gospodarka spisała się na medal. Przeszło 8-procentowy wzrost PKB
fot. PIROSCHKA VAN DE WOUW / / Reuters

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł przeszło 8-procentowy wzrost polskiego produktu krajowego brutto. Był to drugi najwyższy wzrost w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Jednakże reszta roku będzie znacznie gorsza. Nawet recesja nie jest wykluczona.

W I kwartale 2022 roku PKB Polski był realnie (czyli po uwzględnieniu inflacji) aż o 8,5 proc. wyższy niż rok wcześniej – wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Wynik przebił i tak już wysokie oczekiwania ekonomistów, z których większość spodziewała się wzrostu w granicach 8%. Pomijając postcovidowe odbicie bazujące na efekcie ultraniskiej bazy z II kw. 2020 roku, jest to najwyższa roczna dynamika PKB Polski po 1995 roku.

Bankier.pl na podstawie GUS

Względem poprzedniego kwartału produkt krajowy brutto Polski wzrósł o 2,4%, co także było rezultatem wyraźnie przekraczającym rynkowy konsensus na poziomie 1,7% kdk. W IV kwartale 2021 roku polski PKB urósł o 1,8% kdk i 7,6% rdr (dane po rewizji).

Warto też rzucić okiem na zwykle pomijane w mediach dane wyrównane sezonowo.  Tak liczona roczna dynamika PKB w I kwartale przyspieszyła aż o 9,1% wobec 8,0% odnotowanych w ostatnim kwartale 2021 roku.To właśnie dane "odsezonowane" używane są do porównań między poszczególnymi krajami, np. przez Eurostat.

Opublikowane dane to tzw. szybki szacunek. GUS zastrzega, że mają one zatem charakter wstępny i mogą być przedmiotem standardowych rewizji. Pierwszą z nich poznamy 31 maja, a więc za dwa tygodnie. Wtedy też dowiemy się, jaka była struktura wzrostu PKB i które kategorie odpowiadały za tak istotną pozytywną niespodziankę.

To był szczyt cyklu koniunkturalnego

Kwartał wcześniej za przeszło 7-procentowy wynik po części odpowiadały efekty niskiej bazy sprzed roku. To dotyczy także I kwartału 2022 roku, w którym odwołujemy się do stanu sprzed roku, gdy spora część polskiej gospodarki była objęta covidowym lockdownem. Przypomnijmy, że w I kw. 2021 roczna dynamika PKB wyniosła -0,6% (dane niewyrównane sezonowo).

Drugim źródłem tak wysokie odczytu mogła być produkcja „na magazyn”. Efekt ten widoczny był już w poprzednim kwartale, gdy wzrost zapasów przedsiębiorstw wniósł aż 4,2 pkt. proc. do rocznej dynamiki PKB.

Ponadto warto pamiętać, że mówimy o danych mocno historycznych. Obecnie znajdujemy się w połowie II kwartału, który powinien być już znacznie słabszy pod względem koniunktury w polskiej gospodarce. Prognozy ekonomistów zakładają szybkie spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce, który w całym roku ma osiągnąć poziom 3-4%. Realizacja takich projekcji oznaczałaby, że pod koniec roku kwartalne tempo wzrostu PKB spadnie w okolice zera.

Przed „techniczną recesją” niedawno ostrzegł Paweł Borys. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju powiedział, że „wyniki gospodarki będą trochę lepsze w tym roku, trochę gorsze w przyszłym. Możemy wejść w techniczną recesję za 2-3 kwartały”. Jako „techniczną recesję” ekonomiści rozumieją przynajmniej dwa kwartały z rzędu spadku PKB względem poprzedzającego kwartału.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (83)

dodaj komentarz
antybolszewik
Przy spadku wartości PLN nie powinno się podawać zmiany PKB w PLN tylko w USD albo indeksie metali.
Niestety w ostatnim czasie odnotowujemy realny spadek PKB.
bha
W I kwartale 2022 roku PKB Polski był realnie (czyli po uwzględnieniu inflacji) aż o 8,5 proc. wyższy niż rok wcześniej ".Więc te 8 procent wzrostu PKB to po uwzględnieniu jakiej wysokości inflacji za i kwartał czy tej z uchwalonego budżetu na rok 2022 zakładający ją na niby poziomie 3,3 % czy inflacji OBECNEJ rzeczywistej już W I kwartale 2022 roku PKB Polski był realnie (czyli po uwzględnieniu inflacji) aż o 8,5 proc. wyższy niż rok wcześniej ".Więc te 8 procent wzrostu PKB to po uwzględnieniu jakiej wysokości inflacji za i kwartał czy tej z uchwalonego budżetu na rok 2022 zakładający ją na niby poziomie 3,3 % czy inflacji OBECNEJ rzeczywistej już w pierwszym kwartale wynoszącej ponad 9 % ?????.Bo to chyba znacznie zmienia postać hhuurrraa optymizmu !!!
osiemgwiazd
Za sterami samolotu o nazwie Wolska siedzi nabzdyczony, niedouczony Kartofel i leci wprost na brzozę, która zaraz urwie maszynie skrzydło. Będzie tragedia, z którą oskarżą oczywiście Rudego. Natomiast Kartofel dostanie pomnik, Jaszczomb podwyżkę, a Pinokio działki pokościelne, które przepisze tradycyjnie już na żonę
jan888
Przecież to jest efekt bazy, czyli porównywania rok do roku. Czy na prawdę należy się tu medal dla gospodarki?
zoomek
To jakies kpiny. Inflacja 15-20% a tzw wzrost 8%.
To realny spadek.
olmert
Czytaj i się ucz: PKB nominalny oblicza się według bieżącej wartości pieniądza, natomiast PKB realny według realnej wartości pieniądza z uwzględnieniem wpływu inflacji.
jaho31
gdyby Glapiński i RPP nie sabotowali rozwoju i wzrostu PKB
to byśmy Chiny gonili
a tfu Platforma Kolaboracji i Targowicy Obywatelskiej
poszłaby w rozsypkę
genua1
Bankier to szmira artykuł na głównej ",Pkb wystrzelil ale to juz za nami.Teraz to nawet recesja nie jest wykluczona" oj komuś nie pasuje ze w PL dzieją sie takie rzeczy.
jaho31
niemiecki portal to i dziwne podejście
takich redaktorów dobrali aby nigdy nie było dobrze

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki