PK: Akt oskarżenia wobec grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniem VAT

Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Pawłowi K. oraz 14 innym osobom, którym zarzucił popełnienie 76 przestępstw, związanych z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej wystawiającej nierzetelne faktury VAT, służące do zaniżania zobowiązań podatkowych - powiedziała w piątek PAP rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Jak przekazała rzecznik Prokuratury Krajowej, akt oskarżenia został złożony do Sądu Okręgowego w Lublinie pod koniec listopada.

"Przedstawione oskarżonym zarzuty dotyczą kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania i sprzedaży poświadczających nieprawdę faktur VAT, prania brudnych pieniędzy oraz związanych z tym procederem przestępstw karnoskarbowych" - tłumaczyła prokurator.

Według śledczych z Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej grupa przestępcza kierowana przez Pawła K. działała od 2013 do 2017 na terenie województwa lubelskiego. Grupa miała kontrolować kilka firm, w imieniu których wystawiano fikcyjne faktury VAT. Jak wskazała Bialik, dotyczyły one realizacji rozmaitych usług - w szczególności budowlanych, informatycznych, marketingowych, reklamowych, poligraficznych, szkoleniowych czy doradczych.

"Podmioty te faktycznie nie prowadziły działalności gospodarczej lub prowadziły ją w bardzo ograniczonym zakresie, nie posiadały majątku oraz środków trwałych, nie zatrudniały pracowników mogących dokonać sprzedaży usług i towarów wynikających z faktur. Nierzetelne faktury były następnie sprzedawane, jako faktury kosztowe, podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą na terenie całego kraju, w celu zaniżania na ich podstawie należności podatkowych" - wyjaśniła rzecznik Prokuratury Krajowej.

Podczas zatrzymań podejrzanych śledczy przeszukali ponad 120 przeszukań na terenie całego kraju, zabezpieczając faktury wystawione przez grupę na ponad 22 milionów złotych.

Za zarzucane oskarżonym czyny może grozić nawet do 25 lat więzienia. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.