REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

PIWet: badania śniętych ryb z Odry nie wskazują na przekroczenie stężenia metali ciężkich

2022-08-22 11:58
publikacja
2022-08-22 11:58

Badania kolejnych próbek pochodzących od śniętych ryb z Odry nie wskazują na niebezpieczne przekroczenia stężenia metali ciężkich, pestycydów i innych toksyn, które mogłyby być przyczyną masowej śmierci ryb - poinformował PAP w poniedziałek dyrektor PIWet-PIB w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk.

PIWet: badania śniętych ryb z Odry nie wskazują na przekroczenie stężenia metali ciężkich
PIWet: badania śniętych ryb z Odry nie wskazują na przekroczenie stężenia metali ciężkich
fot. Mariusz Szczygiel / / Shutterstock

Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego — Państwowego Instytutu Badawczego powiedział PAP, że badania próbek pochodzących od śniętych ryb z Odry nie wskazują obecnie na niebezpieczne przekroczenia związków chemicznych, które mogłyby być przyczyną masowej śmierci ryb, a które diagnozuje Instytut.

„Podczas badania kolejnych próbek nie stwierdzono przekroczenia stężenia metali ciężkich, pestycydów i innych toksyn. One mogą znajdować się w badanych próbkach, ale w stężeniach bezpiecznych, typowych dla środowiska naturalnego, co PIWet-PIB w Puławach potwierdza, które z kolei w żaden sposób nie zagrażają konsumentom i nie powodują śnięcia ryb” - podał prof. Niemczuk.

Przekazał, że do poniedziałku w Instytucie przebadano ok. 70 próbek śniętych ryb z Odry. Natomiast do przebadania pozostało drugie tyle. „Sukcesywnie wydajemy wyniki badań kolejnych próbek” – powiedział dyrektor.

Pomór ryb w Odrze obserwowany był od końca lipca na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (3)

dodaj komentarz
samsza
Ci co twierdzą, że woda w Odrze jest czysta, ryby z Odry są czyste, powinni wypić z niej szklankę wody, jak urzędnik w Indiach.
samsza
https://noizz.pl/informacyjne/zaczerpnal-wode-ze-swietej-rzeki-trafil-do-szpitala/y6q3tsd
grab
Bo fala skażonej wody już jest w Bałtyku a truciciel zamknął zrzut!
Proste, ale trzeba myśleć panowie i panie z rządu!

Powiązane: Katastrofa ekologiczna na Odrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki