PIT 2019 – kto skorzysta z ulgi na dziecko

Rozliczając ulgę na dziecko, zarówno pociecha, jak i rodzic muszą spełnić pewne warunki. Sezon na rozliczanie PIT w pełni, jednak przy wypełnianiu zeznania trzeba pamiętać o wprowadzonych przez ustawodawcę limitach. Sprawdzamy, kto może skorzystać z ulgi na dziecko w rozliczeniu za 2019 rok.

(Pexels)

W ostatnim czasie wiele portali poruszyło kwestię rozliczania w PIT ulgi na dziecko oraz związanych z tym nietypowych sytuacji. Przykładowo odliczenie, które zgodnie z prawem nie przysługiwało w danej sytuacji podatnikowi. Sprawdzamy, kto może skorzystać z ulgi na dziecko

Ulga dotyczy każdego dziecka, które nie ukończyło 18 lub 25 roku życiu w przypadku, gdy kontynuuje naukę i zarabia nie więcej niż 3 089 zł rocznie. Za rok 2019 można zmniejszyć podatek odpowiednio o:

  • 1 112,04 zł – na pierwsze i drugie dziecko,
  • 2 000,04 zł – na trzecie dziecko,
  • 2 700 zł – na czwarte i każde kolejne dziecko.

Ulgę na dziecko mogą rozliczyć rodzice, których dochód w danym roku podatkowym nie przekroczył łącznie 112 tys. zł. W 2020 roku można odliczyć ulgi bez wychodzenia z domu, korzystając z rządowego programu Twój e-PIT. Już 16,1 mln osób rozliczyło się elektronicznie (stan na 4.03 br.).

Podatnicy skorzystać mogą z szeregu dostępnych odliczeń tj. ulgi termomodernizacyjnej, internetowej czy z tytułu darowizn. W 2020 roku z usługi Twój e-PIT nie mogą skorzystać przedsiębiorcy. Osoby prowadzące działalność maja do wyboru rozliczenie w innych programach lub papierową wersję

Dominika Florek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.