Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

PIT 2014: Czy trzeba dopłacać kilka złotych brakującego podatku?

redaktor Bankier.pl

Został niecały miesiąc, aby złożyć obowiązkowy PIT w skarbówce. Przy wypełnianiu zeznania podatkowego często otrzymujemy kilkuzłotowe różnice w podatku należnym i pobranym. Czy musimy dopłacić nawet jedną złotówkę brakującego podatku? Nawet gdy koszt przelewu bankowego przewyższa zobowiązanie podatkowe?

Trwa sezon rozliczeń rocznych. Do 30 kwietnia każdy podatnik ma obowiązek rozliczyć deklarację PIT i przekazać ją do urzędu skarbowego. Może zdarzyć się, że przy wypełnianiu formularza podatkowego uzyskamy niewielką niedopłatę podatku. Co w takiej sytuacji? Czy podatnik musi zwrócić fiskusowi tak mała różnicę?

Podatnik musi oddać fiskusowi nawet 1 zł. Fiskus nam może być dłużny nawet 11,60 zł
Podatnik musi oddać fiskusowi nawet 1 zł. Fiskus nam może być dłużny nawet 11,60 zł (Thinkstock)

Podatnik musi oddać nawet 1 zł podatku

Gdy podatek naliczony przewyższa sumę zaliczek na podatek pobranych w ciągu roku, mamy do czynienia z niedopłatą podatku. Przepisy prawne nie określają żadnej kwoty minimalnej, której nie trzeba by wpłacać na konto fiskusa. Stąd nawet symboliczna złotówka nieuregulowanego podatku może stać się zaległością podatkową. A od zaległego podatku są naliczane odsetki podatkowe.

Do 30 kwietnia zapłać brakujący podatek

Aby ustrzec się przed odsetkami i groźbą ukarania mandatem przez nadgorliwego urzędnika skarbówki, niedopłatę podatku wynikającą z PIT należy uregulować do końca terminu wyznaczonego na złożenie danej deklaracji np. dla PIT-37, PIT-36, PIT-38 i PIT-39, najpóźniej w dniu 30 kwietnia 2015 roku. Po tym terminie fiskus będzie mógł naliczyć odsetki za każdy dzień zwłoki w uregulowaniu zobowiązania podatkowego.

Oblicz odsetki:Kalkulator odsetkowy

Odsetki podatkowe wymagalne powyżej 8,70 zł

Od zaległości podatkowej w kwocie kilku złotych odsetki nawet po kilku miesiącach będą niewielkie i wyniosą zaledwie kilkadziesiąt groszy. Choć odsetki naliczane są już od pierwszego dnia, to stają się wymagalne (czyli fiskus zażąda ich zapłaty) dopiero wtedy, gdy przekroczą kwotę 8,70 zł. Wynika to art. 54 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej, która graniczną wartość odsetek uzależnia od trzykrotnej wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za nadanie poleconej przesyłki listowej. Obecnie kwota minimalna odsetek wynosi zatem 2,90 zł x 3 = 8,70 zł.

Najtaniej w kasie urzędu skarbowego

Należny podatek i ewentualne odsetki najtaniej wpłacić bezpośrednio w kasie urzędu skarbowego. W przypadku tak małych kwot opłata za przelew bankowy na rachunek US albo prowizja za przekaz pocztowy może nawet przewyższyć samą należność podatkową.

Przedawnienie dopiero w 2021 roku

Jeśli podatnik nie zapłaci choćby jednej złotówki zaległego podatku wynikającego z deklaracji PIT za 2014 rok, to zgodnie z prawem fiskus może do 31 grudnia 2020 roku upomnieć się o tą należność. Zobowiązania podatkowe przedawniają się po pięciu latach od końca roku, w którym składa się zeznanie podatkowe. Formularz PIT za 2014 rok składamy w terminie do końca kwietnia 2015 roku, więc termin pięcioletni liczy się od 2016 roku. Dopiero 1 stycznia 2021 roku te zobowiązania się przedawniają.

Fiskus może umorzyć, ale nie musi

Pojawia się logiczne pytanie – czy administracji podatkowej opłaca się zajmować tak małymi kwotami? Czy to opłacalne, aby angażować urzędników do wykrywania i ściągania kilkuzłotowych zaległości? Na szczęście art. 67d § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej daje naczelnikowi urzędu skarbowego możliwość umorzenia „z urzędu” zaległości w kwocie nie przekraczającej 58 zł. To równowartość pięciokrotnej wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, a koszt upomnienia to czterokrotna wartość opłaty dodatkowej za polecenie listu na Poczcie Polskiej (4 x 2,90 = 11,60 zł), czyli 5 x 11,60 zł = 58,00 zł. Pamiętajmy jednak, że fiskus może, ale nie musi umorzyć takiej zaległości.

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~maro

No do 11 PLN nie zwraca bo sie mu nie oplaca i niby na poczet przyszlych niedoplat. Raczej nie czekaja do nastepnego rozliczwnia. Tylko ile takich drobnych nadplat jest co roku? Jakie to sa sumy uzbierane? Ludzie posiadaja konta bankowe, gdzie za przelanie pieniedzy, nawet drobnej sumy sie nie placi to w czym rzecz? Do podatnika to nie ale jak w druga strone nawet za 1zl. to sciganie jak najgorszego co chcial oszukac US i kare dowala. CHAMSTWO W PANSTWIE.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~POland_zdał_egzamin

miliard złotych ukradziony w bandyckiej aferze amber-tusk, kolejne kilkanaście miliardów ukradzione przez bankstersko-dewelopersko-POlszewicką mafię w szwindu POd tytułem "rodzina na swoim" i nic. ale spróbuj obywatelu w tym opresyjnym POlszewistanie nie oddac JEDNEJ ZŁOTÓWKI daniny - to masz więzienie, licytację majątku i prześladowania PO trzecie POkolenie. oto "zgoda, bezpieczeństwo, demokracja". brawo, POland znów zdał egzamin, głosujcie dalej na PO, tłukomatoły

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~polskigupek

....mośki z p-o nie podarują , nikomu ...! wiecie !? jakie mają potrzeby ....!!??

! Odpowiedz
0 2 ~Janusz

Piszecie: najtaniej wpłacić bezpośrednio w kasie urzędu skarbowego
W US w Gnieźnie jest kasa ale obsługiwana przez Bank spółdzielczy, który pobiera pobiera prowizję od każdej wpłaty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
6 4 ~tragedia

"Tę należność", nie "tą należność". Polecam słownik języka polskiego. Zawodowcy.
Piękny kraj, w którym nawet dziennikarze nie potrafią pisać w rodowitym języku.

! Odpowiedz
2 1 ~Jacek

Spokojnie! Obie formy są poprawne, chociaż "tę należność" (tak jak "tę zapłatę") uważamy za bardziej elegancką niż "tą należność" i "tą zapłatę".

! Odpowiedz
1 0 ~mattheos odpowiada ~Jacek

Tylko jedna forma jest poprawna w zależności od przypadku: "tę należność należy uregulować" ale "tą należnością można nie zawracać sobie głowy". Nie chodzi o elegancję tylko o znajomość gramatyki języka polskiego.

! Odpowiedz
1 1 ~qww

obliczenia odsetek dla okresu 01.05.2015-31.12.2021 (2437 dni) na 8%:
1zł to suma odsetek 0.53 zł
2zł to suma odsetek 1.07 zł
3zł to suma odsetek 1.60 zł

tyle w temacie

! Odpowiedz
0 0 ~FiFi

jak zwykle macie "ogromną wiedzę" i bzdury wypisujecie jeżeli kwota do zwrotu lub zadłużenie nie przekracza kwoty 9,99(jak dobrze pamiętam) to fiskus nie wysyła nic ponieważ się nie kalkuluje bo wysyłka listu poleconego też kosztuje

A skąd to wiem... bo pracowałem w U.S. i wprowadzałem PITy podatników

Sugeruje zaczerpnąć wiedzy i dopiero się brać za pisanie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~cccc

kilka pln razy kilka milionów Polaków i co mamy?
płacę nawet złotówkę

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne