PIP w 2019 r. zamierza przeprowadzić 70 tys. kontroli

Według szacunków Państwowej Inspekcji Pracy w 2019 r. przeprowadzimy 70 tys. kontroli - poinformował w środę główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek. Dodał, że w 2018 r. do PIP wpłynęło 54 tys. skarg, z czego przeprowadzonych kontroli odbyło się blisko 30 tys.

Z danych zaprezentowanych przez Łyszczka na konferencji prasowej wynika, że w 2018 r. wpłynęło 54 tys. skarg i było ich o ponad 4 tys. więcej niż w 2017 r. Każdego roku ponad 40 proc. skarg dotyczy naruszania przepisów o czasie pracy oraz o wypłacaniu należności pracowniczych, dlatego - powiedział Łyszczek - w bieżącym roku najwięcej kontroli odbędzie się właśnie pod tym kątem.

W bieżącym roku, według szacunków Państwowej Inspekcji Pracy, przeprowadzonych zostanie 70 tys. kontroli. "Takie kontrole przeprowadzimy m.in. w korporacjach oferujących usługi finansowe, prawnicze, telekomunikacyjne oraz pocztowe i kurierskie. Ponadto przeprowadzimy je w jednostkach samorządu terytorialnego, m.in. w urzędach marszałkowskich czy urzędach administracji państwowej" podał główny inspektor pracy. Dodał, że sprawdzane będzie m.in. przestrzeganie zakazu zawierania umów cywilnoprawnych zamiast umów o pracę czy też stosowanie przepisów o minimalnej stawce godzinowej dla osób pracujących na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług. Kontrolowana będzie również legalność zatrudnienia obcokrajowców.

"Na razie znane nam są tylko niektóre efekty kontroli ubiegłorocznych" zastrzegł Łyszczek. Poinformował, że ze wstępnych danych wynika, że po kontrolach PIP 6,5 tys. osób pracujących na umowie cywilnoprawnej otrzymało umowę o pracę, 61 tys. osób otrzymało wypłatę zaległych należności na kwotę 60 mln zł oraz 1,3 tys. osób na umowie zlecenie lub umowie o świadczenie usług otrzymało zaległe należności na kwotę ponad 1 mln zł.

Wiesław Łyszczek podał również, że tej zimy - w ciągu ostatnich czterech miesięcy - do PIP wpłynęło ponad 250 skarg na zbyt niską temperaturę w miejscu pracy oraz ponad 113 skarg na niezapewnienie zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych gorących napojów i posiłków profilaktycznych.

Obowiązkiem pracodawcy - przypomniał główny inspektor pracy - jest zapewnienie w pomieszczaniach pracy temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanych zadań. Na przykład w przypadku pracy lekkiej, biurowej, temperatura powinna wynosić nie mniej niż 18 stopni, a w przypadku pracy w halach produkcyjnych lub w magazynach - nie mniej niż 14 stopni. Wytyczne te podane są z wyłączeniem miejsc, w których względy technologiczne wymagają niższej temperatury, tak jak w przypadku prac w chłodni.

Ponadto w okresie zimowym przy pracy na otwartej przestrzeni pracodawcy mają obowiązek zapewnić pracownikom odzież chroniącą przed zimnem, posiłki profilaktyczne przy pracy fizycznej i ciepłe napoje przy temperaturze poniżej 10 stopni.

"W wyniku przeprowadzonych kontroli inspektorzy potwierdzili zbyt niską temperaturę w pomieszczeniach pracy w odniesieniu do około 2,4 tys. osób, w związku z czym wydali 134 decyzje i skierowali 29 wniosków w wystąpieniach" poinformował Wiesław Łyszczek. Dodał, że "100 kontroli ujawniło niezapewnienie gorących napojów i posiłków profilaktycznych w odniesieniu do 4,6 tys. osób. W związku z tym inspektorzy wydali blisko 2,5 tys. decyzji i 2,3 tys. wniosków w wystąpieniach". (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.