PIP przypomina - bezpłatne napoje dla pracowników w upały

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina o obowiązku dostarczania pracownikom bezpłatnie napojów w czasie upałów. Jak podkreśla inspektor Danuta Rutkowska, napoje powinny być dostarczane bez ograniczeń. Nie może być sytuacji, w której pracownik nie może zaspokoić pragnienia. Taki obowiązek powstaje, gdy temperatura na otwartej przestrzeni przekracza 25 stopni oraz 28 stopni w pomieszczeniach pracy, na przykład w biurze.

Jeśli w zakładzie brakuje bieżącej wody, pracodawca musi pomyśleć o dostarczeniu wody do celów higienicznych. Na budowie na przykład zatrudniający musi zapewnić co najmniej 90 litrów wody dziennie na każdego pracownika.

Inspektor Rutkowska przypomina też o obowiązku czyszczenia instalacji klimatyzacyjnych. Brudne powodują rozwój bardzo grożnych bakterii, które mogą wywołać kaszel, bóle głowy, gorączkę, dreszcze i ostre zapalenie płuc.

Ważne jest równiez zabezpieczenie okien przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Danuta Rutkowska zaznaczyła, że nieprzestrzeganie tych obowiązków jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika Inspektor pracy może zaś w takiej sytuacji nałozyć grzywnę od tysiąca do 2 tysięcy zlotych.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~sdf

i tyle teorii

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne