PIP przeprowadzi 72 tys. kontroli w 2018 roku

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła Radzie Ochrony Pracy plan działań na nadchodzący rok. Pod lupę zostaną wzięte przede wszystkim umowy cywilnoprawne, terminowe oraz wypłata minimalnego wynagrodzenia. Łącznie PIP planuje 72 tys. kontroli w 2018 roku. 

Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy przedstawił Radzie Ochrony Pracy 5 grudnia 2017 r. program działania PIP. Inspekcja zamierza:

 • ocenić prawidłowość zawierania umów cywilnoprawnych w przedsiębiorstwach budowlanych, w branży gastronomicznej i hotelarskiej oraz w agencjach ochrony osób i mienia,
 • przeanalizować umowy zawierane na czas określony pod kątem przestrzegania przepisów znowelizowanych w 2016 roku,
 • przeanalizować umowy o pracę zawierane u wykonawców lub podwykonawców zamówień publicznych na usługi lub roboty budowlane,
 • zająć się problematyką outsourcingu pracowniczego,
 • sprawdzi legalność zatrudnienia w wytypowanych podmiotach z branż, w których w poprzednich latach najczęściej stwierdzano nieprawidłowości,
 • sprawdzi przedsiębiorców powierzających pracę sezonowo, zwłaszcza w placówkach handlowych, punktach gastronomicznych i podmiotach świadczących usługi hotelarskie oraz w niewielkich firmach usługowych w małych miejscowościach.

- Wejście w życie ustawy ograniczającej handel w niedziele rozszerzy zakres obowiązków kontrolnych PIP. Dodam, że kontrole przestrzegania przepisów tej ustawy będą wymagały przeszkolenia kadry i zmian w organizacji czasu pracy inspektorów z uwagi na wykonywanie czynności kontrolnych w niedziele – powiedział Wiesław Łyszczek podczas spotkania Rady Ochrony Pracy. 

W ramach kontynuowania działań z 2017 roku Państwowa Inspekcja Pracy będzie kontrolowała wypłacanie wynagrodzeń w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej w przypadku umów cywilnoprawnych oraz oceni przestrzeganie prawa pracy i przepisów BHP w zakładach opieki zdrowotnej, placówkach edukacji, w zakładach górniczych i firmach świadczących usługi górnicze oraz placówkach handlowych.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 kc08

PIP powinna się zająć Milmexem, bo tam pracujemy od 4 lat nie dostajemy wynagodzeń, a nikt nic nie robi z zarządem tego obozu pracy!

! Odpowiedz
1 2 niepelnosprawny_org

raczej zmian wielkich nie bedzie na tym polu, ale to co widać wśród ludzi, przynajmniej w moim regionie sie słyszy, ludzie zaczynaja sie mniej "bać" pracodawców, bo jak nie płaci (szczególnie) lub inny problem, maja coraz mniej oporów by udać sie do PIP-u lub nawet sądu pracy, to juz nie te czasy, ze nie płacili, a pracownik z honoru nie szedł nigdzie, cierpiał...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.