REKLAMA

PIE: zatory płatnicze zagrożeniem dla ponad połowy firm

2020-03-06 07:21
publikacja
2020-03-06 07:21

Ponad połowa polskich uważa, że nieterminowe regulowanie należności przez partnerów jest dużym zagrożeniem dla ich działalności - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zamieszczonej w Tygodniku Gospodarczym PIE.

fot. Andrea Piacquadio / / Pexels

Według badań PIE ponad połowa polskich firm uznała nieterminowe regulowanie należności przez partnerów za duże zagrożenie dla ich działalności. Zaznaczono, że badanie zostało przeprowadzone w IV kwartale 2019 r. na reprezentatywnej próbie 1050 przedsiębiorstw. Różnice między firmami o różnej wielkości były niewielkie, choć zatory najdotkliwiej odczuwają mikro i małe firmy.

"Najbardziej krytyczne w ocenie nieterminowego regulowania należności były przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego (54 proc. ocen dużego i bardzo dużego znaczenia zagrożenia dla rozwoju firmy), szczególnie mikro- i małe podmioty oraz przedsiębiorstwa handlowe (53 proc.), zwłaszcza hurtowe" - czytamy w analizie. Jak wyjaśniono, w warunkach silnej konkurencji na rynku hurtowym, brak terminowych wpłat od partnerów pogarsza sytuację ekonomiczną, prowadzi do braku środków na rozwój, co często jest przyczyną bankructwa przedsiębiorstwa.

Zgodnie z raportem ponad 50 proc. firm uznało, iż w 2019 r. sytuacja w zakresie zatorów płatniczych pozostała w zasadzie bez zmian - najczęściej oceniały tak firmy handlowe (57 proc.) oraz transportowe (55 proc.) i przedsiębiorstwa z sektora pozostałych usług (55 proc). Poprawy sytuacji nie odczuły przede wszystkim mikrofirmy; tylko 9 proc. z nich oceniło, że zatory płatnicze zmniejszyły się.

"Na największy wzrost zatorów płatniczych narzekały natomiast małe firmy – 1/4 z nich spotkała się z taką sytuacją" - dodano.

Według PIE z badania wynika, iż przedsiębiorcy mają nadzieję, że wprowadzona od stycznia 2020 r. ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych przyniesie poprawę sytuacji. W badaniu tylko 5 proc. przedsiębiorstw było krytycznych wobec tych zmian - to przede wszystkim mikrofirmy oraz firmy zajmujące się przetwórstwem przemysłowym, które dotychczas najsilniej odczuwały skutki nieterminowego realizowania zobowiązań.

"Jest oczywiście za wcześnie na oceny zmian wprowadzonych od stycznia 2020 r. i opinię, czy terminy płatności powyżej 60 dni rzeczywiście znikną z umów zawieranych między mikro- i małymi firmami a dużymi odbiorcami, np. sieciami handlowymi" - zastrzeżono.

Eksperci PIE oceniają jednak, że przepisy przeciwdziałające zatorom to generalnie dobra wiadomość dla przedsiębiorców i dla zatrudnianych przez nich pracowników. Przewidziane ustawą kary dla nieuczciwych dłużników powinny zdyscyplinować duże firmy i ucywilizować umowy asymetryczne. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Tu jest PL, tu się kradnie, więc jedynym sensownym remedium na zatory jest spisywanie z gory pewnego procenta należnosci w straty i odpowiednie podnoszenie o to cen.
ziombojmadafaka
Juz widze, jak rzadowe przepisy w magiczny sposob rozwiaza problem z platnosciami.

Jedyny skuteczny sposob na pozbycie sie cwaniaczkow "nie mam, zaplace jak bede mial" czyli na swietego nigdy, to zalegalizowanie dewastacji mienia, palenia samochodow, porywania czlonkow rodziny.
Jak sie takiemu cwaniakowi "nie
Juz widze, jak rzadowe przepisy w magiczny sposob rozwiaza problem z platnosciami.

Jedyny skuteczny sposob na pozbycie sie cwaniaczkow "nie mam, zaplace jak bede mial" czyli na swietego nigdy, to zalegalizowanie dewastacji mienia, palenia samochodow, porywania czlonkow rodziny.
Jak sie takiemu cwaniakowi "nie mam" spali jego nowy mercedes ktory kupil za "nie mam" to dwa razy pomysli zanim nastepnym razem przytnie w...

Tak samo nieplacenie wszelkiego rodzaju fachowcom - mechanikom, budowlancom - powinni miec swiete prawo zdewastowac swoje dzielo, jezeli nie otrzymali za nie wynagrodzenia.

Powiązane: Bank dla firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki