Polski Instytut Ekonomiczny przewiduje niewielki wzrost stopy bezrobocia w najbliższych miesiącach w wyniku spowolnienia gospodarczego. Według analityków pracownicy mogą mieć trudności w znalezieniu nowej pracy, co ograniczy szanse podwyżki wynagrodzenia.


Jak podał w środę Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,2 proc. wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej.
"Takie zmiany są typowe dla tego wskaźnika w grudniu" - wskazał Sergiej Druchyn z PIE. Analityk zwrócił uwagę, że łącznie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 812 tys. osób - o 12 tys. więcej niż w listopadzie. Dodał, że spada jednak liczba osób długotrwale bezrobotnych – w grudniu obniżyła się z 331 do 328,7 tys. osób.
PIE oczekuje w najbliższych miesiącach "niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia". "Duże przedsiębiorstwa zaczęły zwalniać część pracowników, chociaż skala nie jest masowa. Jest to wynik nadchodzącego spowolnienia gospodarczego" - wyjaśnił ekspert.
Jak zwrócił uwagę, według GUS w grudniu zwolnienia z przyczyn dot. zakładów pracy dotyczyły 31,2 tys. pracowników, wobec 36,4 tys. w grudniu 2021 r.
"Spowolnienie gospodarcze skutkuje zmniejszeniem skali podwyżek wynagrodzeń oraz wstrzymywaniem rekrutacji" - zaznaczył. Zauważył, że liczba nowych ofert pracy spadła z 78,9 do 68,3 tys. ogłoszeń - "to o 30 proc. mniej niż rok temu".
W ocenie analityka, w najbliższych miesiącach pracownicy mogą mieć trudności w znalezieniu nowej pracy, co dodatkowo ograniczy szanse podwyżki wynagrodzenia.
Konfederacja Lewiatan: grudniowa stopa bezrobocia na historycznych minimach
Grudniowa stopa bezrobocia znalazła się na historycznych minimach, równie niska była jedynie w grudniu 2019 r. - zwrócił uwagę Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan w komentarzu do środowych danych GUS. Według niego nie gorszy może okazać się 2023 r.
Jak przekazał w środę Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,2 proc. wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej.
"Grudniowa stopa bezrobocia znalazła się na historycznych minimach. Jedynie w grudniu 2019 r. była równie niska" - zaznaczył ekspert Konfederacji Lewiatan. Mariusz Zielonka zwrócił uwagę, że w liczbach oznacza to wzrost bezrobotnych o ponad 10 tys. W urzędach pracy było zarejestrowanych w grudniu 812 tys. bezrobotnych - dodał.
Według Zielonki tak dobrej sytuacji na rynku pracy, jak w całym 2022 r. nie odnotowano w Polsce nigdy wcześniej. "Ani razu stopa bezrobocia nie przekroczyła 6 proc." - zaznaczył. W jego ocenie 2023 r. może okazać się "nie gorszy".
"Patrząc na plany pracodawców widać, że tylko niewielki odsetek firm będzie decydował się na redukcję zatrudnienia" - podkreślił. Zdecydowana większość przedsiębiorstw nie planuje żadnych zmian. "Na korzyść pracowników działa nadal demografia" - podsumował ekspert.
(PAP)
autorka: Magdalena Jarco
maja/ je/