PIE: mężczyźni w większym stopniu niż kobiety odczują skutki automatyzacji gospodarki

Mężczyźni w znacznie większym stopniu niż kobiety odczują skutki robotyzacji gospodarki - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. W Polsce najbardziej narażone na zmiany wynikające z robotyzacji są sektory przetwórstwa przemysłowego i budownictwa, gdzie mężczyźni stanowią większość pracujących.

(fot. Petr Josek Snr / Forum)

Według ekspertów PIE proces automatyzacji i robotyzacji gospodarki może istotnie wpłynąć na rynek pracy w Polsce, a wpływ ten będzie z różną intensywnością odczuwany w różnych grupach społecznych. "Biorąc pod uwagę branże, w których potencjał automatyzacji jest największy, a także stanowiska, w największym stopniu bazujące na czynnościach rutynowych można stwierdzić, że mężczyźni w znacznie większym stopniu odczują skutki tego procesu" - oceniają analitycy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

PIE, powołując się na dane firmy doradczej PwC, zwraca uwagę, że w Polsce, "zagrożonych automatyzacją jest: 50 proc. miejsc pracy w przetwórstwie przemysłowym, 48 proc. w budownictwie, 31 proc. w sprzedaży hurtowej i detalicznej, 21 proc. w zawodach związanych ze zdrowiem i opieką społeczną oraz 9 proc. w edukacji". W tych sektorach zatrudnionych jest w naszym kraju odpowiednio: 21,3 proc. ogółu pracujących (przetwórstwo przemysłowe), 7,7 proc. (budownictwo), 14,2 proc. (sprzedaż hurtowa i detaliczna), 7,8 proc. (edukacja) oraz 5,9 proc. (zdrowie i opieka społeczna) - wyjaśnia.

"Wysoki odsetek stanowisk pracy narażonych na zmiany wynikające z automatyzacji wynika z charakteru pracy oraz dominujących typów stanowisk pracy. W przetwórstwie przemysłowym oraz w budownictwie robotnicy przemysłowi, rzemieślnicy, a także operatorzy oraz monterzy maszyn i urządzeń stanowią prawie 60 proc. zatrudnionych. Z kolei w zawodach najbardziej odpornych na automatyzację, a więc w edukacji oraz w opiece zdrowotnej i społecznej ponad " - czytamy. Dodano, że 50 proc. zatrudnionych stanowią specjaliści, a wraz z technikami i innym średnim personelem – ponad 70 proc.

Eksperci podkreślają też, że według danych GUS w sektorach najbardziej zagrożonych automatyzacją większość pracujących to mężczyźni. "Podobny podział występuje wśród zagrożonych typów stanowisk pracy (operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy) – także tam większość pracujących to mężczyźni" - zaznaczyli. Z kolei wśród stanowisk oferujących mniej zadań rutynowych, wymagających wyższego wykształcenia i kwalifikacji proporcje płciowe są albo równe (kierownicy), albo przeważają w nich kobiety (specjaliści, technicy i inny średni personel).

Wpływ automatyzacji, jak podkreślili, będzie różny dla różnych grup wiekowych, a także dla różnych regionów Polski. "Wobec takiego zróżnicowania skutków automatyzacji i robotyzacji państwo powinno wprowadzić politykę, która z jednej strony ułatwiałaby przekwalifikowanie się pracownikom, z drugiej niwelowałaby różnice w dostępie do pracy w poszczególnych regionach" - wskazuje PIE.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) to publiczny think tank gospodarczy. Zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.(PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ dym/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 jes

Gdy wynaleziono maszynę parową mówiono to samo. Koniec ludzkości, bieda, głód, bezrobocie. A nikt nawet nie pomyśli, że produkować można wiele ale trzeba mieć to komu sprzedać.

! Odpowiedz
1 5 ziombojmadafaka

Całą tą automatyzacją straszą ludzie w krawatach siedzący w szklanych wieżowcach, analitycy, "think-tanki" oraz lewactwo które w życiu nie przepracowało uczciwie całego dnia ale bedzie krzyczało żeby to opodatkować i rozdać.

Żaden z w/w w życiu nie trzymał młotka w ręku.
To się nie uda.
Janusz i Zenek przy młotku dalej będą podstawą gospodarki i produkcji.
Co najwyżej młoki będą lepsze, z wodotryskami ale dalej będzie je musiał obsługiwać Janusz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 marianpazdzioch

Utrata miejsc pracy ze względu na robotyzację i automatyzację jest przereklamowana. Bedzie tak jak z tą maszyna parową i ludystami. Nie dość, że pcha to ogólny rozwój i dobrobyt, to daje wiele nowych miejsc pracy, niekoniecznie w brudzie, smrodzie, hałasie i gnoju. Kto 20 lat temu pomyślał w ogóle, że na reklmach na jutubie grube pieniądze będą zarabiać nawet dzieci?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 26 tomitomi

automatyzacja powinna objąć w całości : sejm i senat RP !

! Odpowiedz
12 10 mith21

Już objęła. Posłowie PiS działają jak automaty realizujące przekaz. Nie widzą nad czym głosują a pod projektami ustaw podpisują się in blanko...

! Odpowiedz
1 0 tomitomi odpowiada mith21

nie objęła ! ....na luj biednym demokracja ? jak , nie umieją z jej korzystać !

! Odpowiedz
7 8 eagleeye

Co z tego że będzie "automatyzacja" jak i tak cena końcowego produktu się nie zmieni. To sa jedynie jeszcze większe zyski dla korporacji np. motoryzacyjnych bo mniej ludzi więcej kasy dla nich. Owszem przy automatach tez pracują ludzie ale nie w takiej obsadzie jak obecnie

! Odpowiedz
13 10 silvio_gesell

Automatyzacja sumarycznie dodaje ludziom pracy, a nie odbiera. Wystarczy popatrzeć ile czasu zajmują nam produkty najbardziej zautomatyzowanej z branż - motoryzacyjnej.

! Odpowiedz
7 31 silvio_gesell

Pralka automatyczna też nie ujęła pracy kobietom, bo gdy przestały prać ręcznie na początku ubiegłego wieku, to podniesiono podatki, aby musiały pracować poza domem. Nawet dorobiono do tego ideologię zwaną emancypacją, żeby przypadkiem się nie nudziły.

! Odpowiedz
6 4 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Twoja żona czyta czasem co piszesz? Czy pierze ręcznie?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil