REKLAMA
APOGEUM IV FALI

PIE: W Polsce największy udział w ekoprzemyśle ma gospodarka ściekami

2021-11-04 13:10
publikacja
2021-11-04 13:10
PIE: W Polsce największy udział w ekoprzemyśle ma gospodarka ściekami
PIE: W Polsce największy udział w ekoprzemyśle ma gospodarka ściekami
fot. Popovphoto / / Shutterstock

W Polsce wartość dodana sektora produktów i usług środowiskowych w stosunku do PKB jest równa średniej unijnej, a największy w nim udział mają: gospodarka ściekami oraz zasobami energetycznymi i wodnymi - stwierdził w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny.

Na sektor EGSS, określany też mianem gospodarki przyjaznej środowisku czy ekoprzemysłem, składają się dobra i usługi związane z ochroną środowiska i zarządzaniem zasobami naturalnymi.

W Polsce wartość dodana sektora produktów i usług środowiskowych EGSS (ang. Environmental Goods and Services Sector) w porównaniu do PKB jest taka jak średnia unijna (2,2 proc.) - wynika z opracowania PIE na podstawie danych Eurostatu opublikowanego w czwartkowym wydaniu "Tygodnika Ekonomicznego PIE".

Pierwsze trzy miejsca w zestawieniu obejmującego 25 krajów UE zajmują Finlandia (5,7 proc.), Estonia (4,5 proc.) i Austria (4,3 proc.). Ostatnia jest a Irlandia z wynikiem 0,9 proc.

Według analityków w sektorze EGSS w Polsce największy udział mają: gospodarka ściekami oraz gospodarka zasobami energetycznymi i wodnymi (odpowiednio 0,47 proc.; 0,47 proc. i 0,37 proc. PKB). "W większości krajów starej Unii na drugiej pozycji w tym zestawieniu jest produkcja energii ze źródeł odnawialnych" - zwrócono uwagę. Na przykład w Niemczech, Hiszpanii i Włoszech jej udział wynosi odpowiednio: 0,54 proc., 0,82 proc. i 0,57 proc. PKB. Natomiast w Polsce udział wartości dodanej sektora produkcji energii ze źródeł odnawialnych to 0,28 proc. PKB - dodali.

Sektor produktów i usług środowiskowych można podzielić na dwa podsektory: działania mające na celu ochronę środowiska oraz zarządzanie zasobami. W ochronie środowiska w UE-28 w 2018 r. zatrudnionych było 2,9 mln osób, natomiast w zarządzaniu zasobami – 2 mln. Łącznie cały sektor zatrudniał 4,9 mln osób, z czego najwięcej pracowało w sektorze gospodarki odpadami (1,2 mln) - zwrócił uwagę PIE.

Z kolei w Polsce w branży produktów i usług środowiskowych w 2018 r. było zatrudnionych 235 tys. osób. Najwięcej w sektorach: gospodarki odpadami (40 tys.), zarządzania ściekami (35 tys.), zarządzania wodami (33 tys.) oraz oszczędzania energii i ciepła (25 tys.).

Dodano, że w latach 2014-2018 łączny przyrost zatrudnienia w sektorze EGSS wyniósł 38 tys., z czego połowa (19 tys.) to przyrost między latami 2017 a 2018. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki