REKLAMA

PIE: Odpływ środków z banków to efekt silnego wzrostu konsumpcji

2021-07-03 06:11
publikacja
2021-07-03 06:11
PIE: Odpływ środków z banków to efekt silnego wzrostu konsumpcji
PIE: Odpływ środków z banków to efekt silnego wzrostu konsumpcji
fot. Bartolomiej Pietrzyk / / Shutterstock

Obserwowany w maju spadek wartości środków trzymanych przez gospodarstwa domowe w bankach to efekt silnego wzrostu konsumpcji po zniesieniu obostrzeń - ocenił Jakub Rybacki z Polskiego Instytut Ekonomicznego. Jego zdaniem odpływ środków będzie kontynuowany, choć kolejne miesiące przyniosą mniejsze dynamiki.

Według analizy HRE Investments na podstawie danych NBP, w maju Polacy wycofali z banków prawie 6 mld zł, nie tylko z lokat, ale też z rachunków bieżących i oszczędnościowych. Saldo rachunków zwykłych i oszczędnościowych skurczyło się o 147 mln zł, co - jak podkreślono w analizie - jest kwotą niewielką wobec prawie 836 mld zł trzymanych na rachunkach bankowych, jednak stanowi zaskoczenie i rzecz nienotowaną od dawna.

Zdaniem analityka zespołu makroekonomii PIE Jakuba Rybackiego spadek wartości środków gospodarstw domowych w systemie bankowym jest bezpośrednim następstwem znoszenia obostrzeń.

"Majowe dane o sprzedaży detalicznej wskazały wysoki wzrost wydatków na towary, sięgający 13 proc. rdr. Konsumenci rozpoczęli też wydawanie środków na usługi, z których możliwości korzystania do tej pory były ograniczone, m.in. w gastronomii czy rekreacji" - zauważył Rybacki.

Jak ocenił, kolejne miesiące prawdopodobnie przyniosą zdecydowanie mniejsze wahania wolumenu, gdyż silniejszy wzrost konsumpcji będzie prawdopodobnie miał przejściowy charakter.

"Spodziewamy się jednak, że wartość środków oszczędzanych przez poszczególne gospodarstwa domowe będzie coraz niższa. To efekt bardzo negatywnej realnej stopy procentowej – w obliczu inflacji przekraczającej 4 proc. Zerowe oprocentowanie depozytów oznacza, że pieniądze utrzymywane na lokatach w szybkim tempie tracą siłę nabywczą" - wskazał analityk.

Dodał, że efektem tego może być przenoszenie oszczędności na bardziej ryzykowne aktywa finansowe. Polacy częściej mogą też inwestować na rynku nieruchomości. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane

Komentarze (1)

dodaj komentarz
czeczap
W banku internetowym BlackCatCard macie darmowe konto i kartę. Zakłada się całkowicie przez internet, bez wychodzenia z domu.

Dodatkowo do 14 lipca dla nowych klientów oferują 20 euro, czyli prawie 100 zł premii :]

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki