PGNiG wchodzi we współpracę z Lasami Państwowymi

2016-04-27 15:49
publikacja
2016-04-27 15:49

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Lasy Państwowe podpisały list intencyjny odnośnie rozwoju projektu badawczego zwiększenia wchłaniania CO2 przez kompleksy leśne - poinformowała w środę spółka.

PGNiG wchodzi we współpracę z Lasami Państwowymi / fot. kwasny221 / YAY Foto

"Inicjatywa Lasów Państwowych jest zgodna z porozumieniem klimatycznym podpisanym przez Panią Premier Beatę Szydło. Polska posiada ogromne zasoby leśne, które można w ekologiczny sposób wykorzystać do redukcji CO2. Podpisanie listu intencyjnego pozwoli PGNiG włączyć się w prace nad tym nowatorskim rozwiązaniem - powiedział wiceprezes PGNiG Waldemar Wójcik.

Projekt Lasów Państwowych zakłada powołanie "Leśnych Gospodarstw Węglowych", które poprzez odpowiednie zalesianie wyselekcjonowanymi gatunkami drzew zwiększałyby wchłanianie przez lasy CO2. Nadwyżka zmagazynowanego w lasach CO2 ponad zgłoszone do Konwencji Klimatycznej 27,1 mln ton rocznie, będzie mogła być sprzedawana na aukcjach firmom energetycznym.

"Eksperymentalny program byłby realizowany w latach 2017-2020. Mógłby on pozwolić podmiotom gospodarki narodowej, objętym Europejskim Systemem Handlu Emisjami, nabywać na rynku alternatywnym od Lasów Państwowych jednostki dwutlenku węgla pochłanianego przez zasoby leśne - wyjaśnił dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Pomysł polega na tym, że dzięki odpowiedniej gospodarce leśnej, czyli przez sadzenie konkretnych gatunków drzew, bądź dosadzanie nowych drzew w istniejącym lesie, można wychwycić większą ilość CO2 z atmosfery. Węgiel wychwytywany jest przez rośliny w naturalnym procesie fotosyntezy. Im dłużej rośnie las, tym więcej węgla będzie w nim składowane. Ponadto, by zapobiec "ucieczce" emisji, czyli zmagazynowanego węgla, powinno się unikać się tzw. całkowitych zrębów.

Przedsiębiorstwo LP dowodzą, że hektar lasu o kubaturze 200 m. sześc., w którym dosadzono np. buki, może pochłonąć dodatkowo o 10 proc. więcej CO2, niż zwykły las, w którym nie prowadzono dosadzeń. LP przekonują, że w przypadku gdyby cena uprawnienia do emisji CO2 wynosiła ponad 30 euro i gospodarstwa węglowe byłyby wpisane w unijny system handlu emisjami CO2, z hektara takiego lasu można byłoby uzyskać ponad 500 euro.

Lasy Państwowe informowały niedawno, że rozpoczęły - pilotażowy - program "e-węgiel". Ma to być system aukcyjny, na którym od 2020 r. handlowano by emisjami CO2 pochłoniętymi przez las. Pieniądze z aukcji byłyby przeznaczane na inwestycje proekologiczne, a system mógłby pomóc Polsce realizować cele redukcyjne UE.

"Strategia Grupy Kapitałowej PGNiG zakłada rozwój segmentu produkcji ciepła. Dlatego w dłuższej perspektywie będziemy potrzebować większej ilości certyfikatów emisji CO2. To porozumienie daje nam perspektywę ich zakupu od Lasów Państwowych, w ramach wspólnie wypracowanego innowacyjnego oraz ekologicznego - modelu" podkreślił wiceprezes Wójcik.

Projekt rozpocznie się od analizy realnej możliwości wchłaniania CO2 polskich lasów. Do końca 2016 roku wytypowane zostaną drzewostany objęte programem pilotażowym. (PAP)

drag/ mick/ dym/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~kos
deska wyjdzie z co2 a ptaki co na to
~ja2
No to już czekam nowy podatek - od wydychanego CO2.
~wito
Kolejna pseudoekologiczna ściema rządzących. Teraz drzewa się posadzi, kasę weźmie, a za 40-50 lat drzewo się zetnie. Jeśli UE to zaakceptuje, tylko gorzej to o UE będzie świadczyć.
~ludek
nie od dziś wiadomo, ze lasy produkują tlen a pochłaniają CO2. Bardzo dobra inicjatywa, zalesiać będzie czystsze powietrze a i zanieczyszczeń mniej. Dodać można, że lasy magazynują również wode.
~ok
Taki projekt powinien być realizowany w miastach, a nie w lasach.

Powiązane: Szczyt klimatyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki