REKLAMA

PGNiG od 2023 roku kupi ok. 6,4 mld m sześc. gazu od duńskiego koncernu Orsted (opis)

2020-10-21 14:18
publikacja
2020-10-21 14:18

PGNiG ma umowę na zakup gazu ziemnego od duńskiej spółki Orsted Salg & Service w okresie od 1 stycznia 2023 roku do 1 października 2028 roku. Umowa dotyczy zakupu łącznie około 70 TWh (ok. 6,4 mld m sześc. ) gazu - poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Gaz ziemny będący przedmiotem umowy pochodzi z duńskiego szelfu kontynentalnego, a PGNiG Supply & Trading GmbH (PST) z grupy kapitałowej PGNiG będzie miała możliwość jego eksportowania m.in. na terytorium Niemiec lub Polski.

"Zgodnie z zapisami uwzględnionymi w umowie, zakup gazu ziemnego przez PST uzależniony jest od wydobycia gazu w duńskiej części Morza Północnego, z uwzględnieniem produkcji na złożu Tyra, z którego ma pochodzić większość nabywanego przez PST gazu ziemnego" - powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podczas środowej telekonferencji.

Podstawą kalkulacji formuły cenowej w zawartej umowie są rynkowe wartości indeksów cen gazu ziemnego.

Umowa wzmocni pozycję PGNiG Supply & Trading (PST) na rynkach północnej Europy, w szczególności na duńskim rynku hurtowym. Duński system przesyłowy łączy się z niemieckim poprzez interkonektor w Ellund, a w przyszłości będzie również połączony ze złożami na Norweskim Szelfie Kontynentalnym oraz z Polską dzięki budowanemu gazociągowi Baltic Pipe.

"Umowa pomiędzy PST i Orsted stanowi solidną podstawę do rozwoju współpracy pomiędzy obiema spółkami. Realizacja kontraktu oznacza większe bezpieczeństwo i dywersyfikację dostaw gazu w Europie. W szczególności, po oddaniu do użytku gazociągu Baltic Pipe, gaz dostarczony przez Orsted będzie mógł trafić do Polski jako część naszego zdywersyfikowanego portfela dostaw" – powiedział prezes Kwieciński.

Największe duńskie złoże Tyra jest nieczynne od 2019 roku z powodu modernizacji infrastruktury wydobywczej. Modernizacja ma zostać zakończona w 2022 roku. Złoże to było wykorzystywane od 35 lat, a modernizacja umożliwi kontynuowanie produkcji jeszcze przez co najmniej 25 lat.

Równolegle do rozwoju działalności na rynkach północnej Europy, PST wzmacnia swoją obecność na hurtowych rynkach gazu Europy Środkowo-Wschodniej. W 2020 roku spółka rozpoczęła handel gazem w Czechach i na Słowacji i w najbliższym czasie planuje wejść na rynek węgierski.

Poprzez oddział w Londynie PST rozwija kompetencje w obszarze obrotu LNG. W ciągu ostatnich trzech lat PST zrealizowało liczne transakcje spotowe i średnioterminowe na dostawy gazu skroplonego.

Orsted projektuje, buduje i zarządza farmami wiatrowymi na lądzie i morzu, farmami solarnymi, infrastrukturą do magazynowania energii, instalacjami wykorzystującymi bioenergię, jak również dostarcza klientom produkty energetyczne. Firma zatrudnia 6 tys. pracowników. Grupa Orsted w 2019 roku osiągnęła przychody w wysokości 67,8 mld koron duńskich (9,1 mld euro). (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki