REKLAMA

PGG wypłaci każdemu pracownikowi 1200 zł brutto nagrody

2017-03-08 12:45
publikacja
2017-03-08 12:45

27 marca Polska Grupa Górnicza (PGG) wypłaci całej ok. 30-tysięcznej załodze jednorazową nagrodę w wysokości 1,2 tys. zł brutto dla każdego pracownika - podano podczas środowego spotkania ze związkowcami. Umożliwiają to lepsze od zakładanych wyniki firmy.

fot. Maciej Jarzębiński / / FORUM

Kwota nagrody, związanej z lepszymi od prognozowanych wynikami spółki w ubiegłym roku, jest zgodna z pierwotną propozycją zarządu Grupy, złożoną podczas rozmów ze stroną społeczną w sprawie warunków połączenia PGG i Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Związkowcy liczyli, że uda się wynegocjować wyższą kwotę, ostatecznie jednak - podczas środowego spotkania - przyjęli do wiadomości decyzję zarządu.

O zaakceptowaniu nagrody w wysokości 1,2 tys. zł brutto na pracownika związkowcy informują media na razie nieoficjalnie, choć informacja została już przekazana pracownikom kopalń. O ustaleniach oficjalnie nie informuje też na razie PGG, która prowadzi rozmowy z bankami na temat restrukturyzacji zadłużenia, w związku z przygotowaniami do planowanego na początek kwietnia połączenia z Katowickim Holdingiem Węglowym. W związku z tym przedstawiciele spółki obecnie nie wypowiadają się w sprawach dotyczących jej finansów.

"Komunikat w sprawie wypłaty jednorazowego świadczenia dla pracowników PGG zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu" - powiedział PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski, wstrzymując się od komentowania związkowych informacji na temat ustalenia kwoty świadczenia.

Wypłata jednorazowej nagrody jest możliwa w związku z lepszymi od zakładanych wynikami PGG za ubiegły rok. Spółka zamknęła 2016 r. ponad 300-milionową stratą, ale był to wynik o 42,5 mln zł lepszy od prognozowanego w biznesplanie - wpłynął na to m.in. wzrost cen węgla oraz ustabilizowanie produkcji w końcówce roku. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku PGG nie traciła już na sprzedaży węgla.

Na wypłatę nagrody przeznaczone będzie ponad 30 mln zł, natomiast pozostała część środków uzyskanych dzięki lepszym wynikom trafi na wyrównanie wynagrodzeń w PGG do średniego poziomu 6225 zł. W porozumieniu społecznym, otwierającym drogę do połączenia KHW i PGG, zarząd Grupy zobowiązał się do ukształtowania średniego wynagrodzenia właśnie na takim poziomie - dla części górników z kopalń holdingu ma to oznaczać wzrost miesięcznego wynagrodzenia po przejściu do PGG.

Inicjatywa wypłacenia jednorazowej nagrody załodze PGG zrodziła się w trakcie rozmów dotyczących fuzji Grupy z KHW. Związkowcy postulowali wówczas renegocjację porozumienia z kwietnia ubiegłego roku, na mocy którego w PGG na dwa lata zawieszono nagrodę roczną, tzw. czternastą pensję. Argumentowali, że lepsze wyniki spółki oraz perspektywa fuzji z holdingiem, to przesłanki do wznowienia rozmów o "czternastce". Ostatecznie do takich rozmów nie doszło, zarząd PGG zaproponował jednak wypłatę jednorazowego świadczenia.

Podczas negocjacji z zarządem związkowcy wystąpili również z postulatem waloryzacji wartości bonów żywnościowych, należnych górnikom zatrudnionym pod ziemią. Obecnie wartość takiego bonu wynosi 14,90 zł na dniówkę; kwota ta nie była waloryzowana od kilku lat. Zarząd PGG jak dotąd nie przedstawił stanowiska w tej sprawie. (PAP)

mab/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (32)

dodaj komentarz
~MG
Jeśli Firma ponosi straty to pensje powinny być niższe o 1200 zł , a tu jest na odwrót.
Całe państwowe górnictwo na głowie stoi, reszta podatników kładzie na to miliardy.
~Marta
Wegiel spadnie znów poniżej 50 dolarów i to bardzo szybko nadpodaz na rynkach rośnie rekordowo jak ropa
~ra
najbardziej pokrzywdzeni to emeryci co to wszystko w Polsce wypracowali!!!
~qwerty
A ile Skarb Państwa miał zysku na PGG ? Co to za księgowość z kosmosu, co tak liczy bilans? To tak, jakby człowiek powiedział, że na jedzeniu miał 1000zł straty miesięcznie, a to, że jego wynagrodzenie wynosiło 5000zł było bez znaczenia.
~zibi
przypomina mi się casus, jak w czasie kryzysu bankowego 2008 jeden z menadżerów amerykańskiego banku dostał 100.000.000 USD nagrody. Spytano się go - ale why?On odpowiedział: bo za moich rządów straty banku są mniejsze.

I tak to jest z górnikami - pazerność. Nic więcej.
A tak przy okazji - jak ma się średnia planowana
przypomina mi się casus, jak w czasie kryzysu bankowego 2008 jeden z menadżerów amerykańskiego banku dostał 100.000.000 USD nagrody. Spytano się go - ale why?On odpowiedział: bo za moich rządów straty banku są mniejsze.

I tak to jest z górnikami - pazerność. Nic więcej.
A tak przy okazji - jak ma się średnia planowana w PGG do średniej krajowej? ja dobrze rozumiem, że mówimy o kwocie 6.225 zł? A ile to jest procent do średniej krajowej? Trochę chyba jest.

I wyobrazić sobie, że KE zaakceptowała proces restrukturyzacji jako pomoc publiczną. Czyli kto za to płaci - no chyba nie rząd ze swej kieszeni, ale my wszyscy - pan, pani....
i naród generalnie górników popiera
Jak to Jacuś Kurski powiedział - ciemny lud kupi wszystko
~PP
Dziwi mnie fakt ,że wśród polityków czy partii nie ma postulatów likwidacji całkowitej wszystkich chorych przywilejów górniczych. Ja na nich chętnie będę głosował.
~hello
Czy w jakimś normalnym kraju np San Escobar nie byłaby ta nagroda uznana za przestępstwo?
~jjj
Szitowe spółki jak JSW żyjące też na koszt podatników są pchane do góry na gpw.
Bezsens życia według PIS.
~autor
Kopalnie stosują prostą zasadę. W zależności jak duży jest minus to ten minus kasują i taką kwotę przeznaczają na nagrody. W skrócie te nagrody to jak nagrody Darwina. Czym więksi idioci tym dostają większe premie.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki