REKLAMA

PGE zakłada w '23 wzrost powtarzalnej EBITDA w dystrybucji, spadek w innych segmentach (opis)

2023-03-22 10:02
publikacja
2023-03-22 10:02

PGE zakłada w 2023 roku wzrost rdr powtarzalnej EBITDA w obszarze dystrybucji. Przewiduje spadek wyniku rdr w segmentach energetyki konwencjonalnej, obrotu, OZE i ciepłownictwa - poinformowała PGE w prezentacji przed konferencją prasową.

Spółka podała, że wyniki segmentów wytwórczych oraz segmentu obrotu będą pod negatywnym wpływem regulacji dotyczących ograniczenia wysokości cen energii oraz wsparcia niektórych odbiorców w 2023 roku.

Jak podano, spółka przewiduje wzrost jednostkowych kosztów uprawnień do emisji CO2 o ok. 50 proc. Spodziewa się porównywalnego poziomu jednostkowych kosztów zużycia paliw produkcyjnych w energetyce konwencjonalnej (węgiel kamienny) i wyższego poziomu w ciepłownictwie (gaz i węgiel).

W segmencie dystrybucji spółka oczekuje wyższego efektywnego średnioważonego kosztu kapitału (WACC) na poziomie 8,48 proc. (przed opodatkowaniem) w wyniku zakładanej możliwości uzyskania premii za reinwestowanie. Zakłada, że wartość regulacyjna aktywów (WRA) będzie na poziomie 19,7 mld zł. Spodziewa się presji na wolumen dystrybuowanej energii.

W listopadzie PGE przewidywała na 2023 rok spadek rdr powtarzalnej EBITDA w segmentach energetyki konwencjonalnej, obrotu, OZE i ciepłownictwa oraz stabilny wynik rdr w obszarze dystrybucji.

W 2022 roku raportowana EBITDA grupy PGE spadła o 9 proc. rdr do 8,657 mld zł. EBITDA powtarzalna spadła o 12 proc. rdr do 7,12 mld zł.

Grupa poinformowała w prezentacji, że spodziewa się stabilnych nakładów inwestycyjnych w obszarze energetyki konwencjonalnej. To segment przewidziany do wyłączenia wraz z finalizacją procesu wydzielenia aktywów węglowych. Jak podano, w tym obszarze będą nakłady na inwestycje modernizacyjno-odtworzeniowe.

PGE przewiduje też stabilne nakłady na źródła niskoemisyjne. Planuje kontynuację inwestycji w Dolnej Odrze, pojawią się istotne nakłady na blok gazowo-parowy w Rybniku.

W obszarze ciepłownictwa nakłady mają być wyższe rdr w związku z budową nowych niskoemisyjnych bloków gazowych.

Wyższe rdr będą też nakłady w obszarze OZE. Rosnąć będą inwestycje w rozwój offshore i farmy fotowoltaiczne. Spółka nie wyklucza akwizycji.

W obszarze obrotu tegoroczne nakłady mogą być porównywalne rdr. W dystrybucji wyższe - rosną nakłady na przyłączanie nowych źródeł, grupa realizuje program kablowania sieci i instalacji inteligentnych liczników.(PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki