REKLAMA

PGE zakłada w ‘22 stabilny wynik powtarzalnej EBITDA w energetyce konwencjonalnej

2022-05-25 09:50, akt.2022-05-25 11:58
publikacja
2022-05-25 09:50
aktualizacja
2022-05-25 11:58
PGE zakłada w ‘22 stabilny wynik powtarzalnej EBITDA w energetyce konwencjonalnej
PGE zakłada w ‘22 stabilny wynik powtarzalnej EBITDA w energetyce konwencjonalnej
fot. Włodzimiesz Wasyluk / / FORUM

PGE zakłada na 2022 rok stabilny wynik powtarzalnej EBITDA w segmencie energetyki konwencjonalnej – podała PGE. Pod koniec marca spółka zakładała spadek wyniku w tym obszarze.

Grupa podtrzymała jednocześnie, że oczekuje stabilnego wyniku w segmencie obrotu i w segmencie dystrybucji. PGE zakłada w tym roku wzrost powtarzalnej EBITDA w energetyce odnawialnej.

"Zmieniliśmy nasze spojrzenie na energetykę konwencjonalną, przeszliśmy na poziom stabilny, gdyż odnotowujemy wzrost w stosunku do poprzednich kwartałów, gdzie prognozowaliśmy ceny energii na 480 zł/MWh, a teraz jest wyższa oczekiwana cena energii, na poziomie 510-520 zł/MWh" - powiedział na konferencji prasowej wiceprezes PGE Lechosław Rojewski.

Jak podał, PGE zakłada też, że średnioroczny koszt CO2 będzie na poziomie 300-310 zł/t.

"Dostrzegamy szereg ryzyk związanych z niestabilnością rynkową i dalszą presją na wolumeny z racji przyrostu mocy OZE. Odczuwamy też presję rosnących cen węgla" - powiedział wiceprezes PGE.

Spółka podała w prezentacji, że spodziewa się wyższego średniego kosztu węgla kamiennego, pomimo względnie stabilnego poziomu cen dla wolumenu objętego umowami długoterminowymi.

W segmencie ciepłownictwa spółka spodziewa się pogorszenia wyników z racji dwukrotnego wzrostu kosztów uprawnień do emisji CO2 i spodziewanego wzrostu średniej ceny gazu ziemnego ok. 150-200 proc. Jak podano, wzrost taryf ciepłowniczych i przychodów z tytułu wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji w znacznym stopniu nie pokrywa wzrostu cen CO2 oraz kosztów paliw.

W obszarze energetyki odnawialnej spółka spodziewa się wyższych cen energii elektrycznej na rynku SPOT. Spodziewa się, że średnioroczne ceny zielonych certyfikatów będą wyższe.

"W segmencie obrotu wciąż widzimy perspektywę stabilną. Nadal spodziewamy się presji na marże, ale spadek powinien być kompensowany działalnością hurtową z tytułu umów na zarządzanie handlowe" - powiedział Rojewski.

"W dystrybucji również utrzymujemy perspektywę stabilną pomimo dobrego wyniku. Jeśli tendencja na rynku energii się utrzyma, widzimy możliwość przejścia z pozycji stabilnej na wzrostową" - dodał wiceprezes. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki