REKLAMA

PGE wystawi do aukcji 150 MW w fotowoltaice, szuka akwizycji lądowych farm wiatrowych

2021-03-03 11:38
publikacja
2021-03-03 11:38
fot. Włodzimiesz Wasyluk / FORUM

PGE planuje wystawić do aukcji ponad 150 MW w dużych i małych projektach fotowoltaicznych - poinformował wiceprezes PGE Paweł Strączyński. Z inwestycjami w budowę nowych lądowych farm wiatrowych koncern na razie się wstrzymuje, ale jest zainteresowany akwizycjami farm już istniejących i pracujących.

"Planujemy wystawić do aukcji ponad 150 MW w dużych i małych projektach fotowoltaicznych. Aktualnie w naszej spółce celowej zajmującej się OZE, czyli PGE EO, mamy zabezpieczone umowami dzierżawy ponad 2000 hektarów na bardzo obiecujących gruntach. Przeliczamy, że to powinno nam wystarczyć na realizację programu fotowoltaicznego o mocy 1-1,2 GW, ale docelowo w 2030 roku portfel naszych inwestycji fotowoltaicznych ma dojść do 3 GW" - powiedział Paweł Strączyński podczas konferencji Rynek Opinii zorganizowanej przez Instytut Jagielloński.

Wiceprezes dodał, że zgodnie ze strategią do 2030 roku PGE ma osiągnąć co najmniej 1 GW mocy w lądowych farmach wiatrowych. Obecnie portfolio spółki w tym obszarze sięga ponad 130 MW.

"Jesteśmy zmuszeni do poczekania (z kolejnymi inwestycjami - PAP Biznes), nie możemy podejmować inwestycji do czasu, aż ulegną złagodzeniu przepisy odległościowe. Mam nadzieję, że wkrótce to się stanie. Dzisiaj poszukujemy aktywnie lądowych farm wiatrowych już istniejących i pracujących, jesteśmy np. po akwizycji farmy w Skoczykłodach" - powiedział Strączynski.

W lutym PGE Polska Grupa Energetyczna i duński Orsted podpisały umowę o utworzeniu spółki joint venture, której celem będzie rozwój, budowa i eksploatacja dwóch morskich projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 2,5 GW. Orsted obejmie nowe udziały stanowiące 50 proc. kapitału zakładowego w dwóch projektach za 657 mln zł. Chodzi o projekt Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 (Baltica 3) o mocy ok. 1 GW oraz Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 (Baltica 2) o mocy ok. 1,5 GW.

"To projekty, które chcielibyśmy zrealizować w latach 2026-28. Po roku 2030 planujemy kolejną farmę Baltica 1 o mocy niespełna 900 MW, jeszcze nie zdecydowaliśmy, w jakiej formule będzie budowana - czy zbudujemy ją sami czy z partnerem. Będzie to przedmiotem naszych rozważań" - powiedział.

Strategia PEP2040 zakłada docelowo około 11 GW mocy pochodzącej z morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. PGE z tego chce dostarczać 6,5 GW.

"Jesteśmy krótko przed wynegocjowaniem ostatecznych zapisów o współpracy z pozostałymi firmami energetycznymi, z Eneą i Tauronem, gdyż chcielibyśmy kolejne projekty realizować już nie tylko jako PGE, ale wspólnie z pozostałymi grupami energetycznymi. Nie wykluczamy też współpracy z innymi podmiotami polskimi i zagranicznymi. Te podmioty będą wyłaniane, kiedy wybierzemy model budowy kolejnych projektów, tak żeby dojść do zakładanych 6,5 GW" - powiedział Paweł Strączyński.

Wiceprezes PGE przypomniał, że w nowej strategii koncern założył, że do 2030 roku wyda na inwestycje 75 mld zł, z czego około połowa ma przypadać na inwestycje w obszar OZE. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki