PGE spodziewa się w '20 spadku EBITDA we wszystkich segmentach poza OZE

2020-09-16 12:04
publikacja
2020-09-16 12:04
fot. Kacper Pempel / FORUM

Grupa PGE spodziewa się, że w tym roku jej EBITDA może być niższa rdr we wszystkich segmentach z wyjątkiem energetyki odnawialnej - poinformował na konferencji prasowej Paweł Strączyński, wiceprezes PGE ds. finansowych.

"Perspektywy EBITDA w 2020 roku są negatywne, szczególnie w segmencie energetyki konwencjonalnej i ciepłownictwa. Spodziewamy się znaczącego wzrostu kosztów CO2, dalszego ograniczania darmowych uprawnień" - powiedział Strączyński.

"W dystrybucji też mamy oczekiwania negatywne, przede wszystkim w związku z COVID i obniżeniem wolumenu dystrybuowanej energii" - dodał.

Jak zauważył, spółka spodziewa się również spadku EBITDA w segmencie obrotu.

"To, co wpływa na obniżenie oczekiwanej EBITDA, to brak efektu wzrostu taryf vs rosnące ceny energii - nie ma przeniesienia efektu w taryfie G oraz rosnąca liczba prosumentów i ciągle nierozwiązana kwestia rozliczenia tej energii" - powiedział wiceprezes.

Dodał, że grupa ma "neutralne oczekiwania" co do wyniku EBITDA w segmencie energetyki odnawialnej.

"Może nawet lekko pozytywne, z pewną dozą ostrożności" - powiedział Strączyński.

W maju, przy okazji publikacji wyników za I kwartał, PGE spodziewała się w 2020 roku spadku raportowanego wyniku EBITDA rdr we wszystkich segmentach.

W pierwszym półroczu 2020 roku EBITDA spadła do 2.805 mln zł z 4.395 mln zł rok wcześniej. Spółka tłumaczy spadek głównie czynnikami jednorazowymi (dodatkowe uprawnienia do emisji CO2 w ubiegłym roku, wyższy poziom rezerw rekultywacyjnej i aktuarialnej w I półroczu 2020 roku).

Wynik EBITDA skorygowany o zdarzenia jednorazowe wyniósł 3.117 mln zł, czyli o 6 proc. mniej niż rok temu.

Spółka podała, że EBITDA segmentu Energetyka Konwencjonalna wyniosła w I półroczu 774 mln zł (spadek o 63 proc. rdr), a segmentu Dystrybucja 1.127 mln zł (spadek o 7 proc.).

Zysk EBITDA w Obrocie wyniósł w I półroczu 187 mln zł (spadek o 60 proc. rdr), w segmencie Energetyka Odnawialna 301 mln zł (spadek o 3 proc. rdr), a w segmencie Ciepłownictwo 493 mln zł (spadek o 36 proc. rdr).(PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki