REKLAMA

PGE podpisała dwie umowy z wykonawcami w ramach projektu offshore

2020-10-08 09:20
publikacja
2020-10-08 09:20
fot. Marc Studer / Shutterstock

PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za program budowy morskich farm wiatrowych w grupie PGE, nawiązała współpracę z DHI oraz DNV GL - wykonawcami na rynku offshore - podała PGE w komunikacie prasowym.

PGE planuje budowę trzech morskich farm wiatrowych – Baltica-1, Baltica-2 i Baltica-3. Jak podano, jednym z istotnych elementów programu jest przeprowadzenie szeregu badań i analiz, wymaganych do przygotowania wniosku o pozwolenie na budowę farm.

DHI będzie wykonawcą studium meteorologiczno-oceanograficznego (tzw. met-ocean) dla dwóch z trzech planowanych, morskich farm wiatrowych. Chodzi o zbudowanie kompleksowego modelu m.in. warunków zafalowania, prądów, prędkości wiatru, temperatury czy zasolenia wody w Bałtyku. Badania te są niezbędne do przygotowania, instalacji i eksploatacji infrastruktury.

Z kolei zadaniem DNV GL jest weryfikacja technicznych aspektów modelu współpracy z potencjalnym partnerem strategicznym dla projektów Baltica-2 i Baltica-3, jak również weryfikacja wybranych założeń projektowych.

PGE planuje do 2030 roku uruchomić dwie farmy Baltica 3 i Baltica 2, a po 2030 roku farmę Baltica 1. Obecnie przygotowywane inwestycje osiągną łączną moc do 3,5 GW.

Projekt wyboru partnera strategicznego znajduje się w zaawansowanej fazie. W grudniu 2019 roku PGE zaprosiła do wyłącznych negocjacji duńską firmę Orsted. Przedmiotem umowy jest sprzedaż 50 proc. udziałów w dwóch spółkach: Elektrowni Wiatrowej Baltica-3 oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-2. Współpraca z potencjalnym partnerem ma obejmować wspólne przygotowanie inwestycji, jej realizację, jak również eksploatację. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki