REKLAMA
BADANIE

PGE planuje aktualizację strategii. Chce dopiąć finansowanie atomu

2023-01-19 13:44
publikacja
2023-01-19 13:44

PGE planuje w pierwszym półroczu 2023 roku przedstawić aktualizację strategii grupy, której jednym z filarów będzie energetyka jądrowa. Spółka chciałaby także w pierwszym półroczu br. dopiąć projekt finansowania projektu atomowego. Produkcja energii z polsko-koreańskiej elektrowni jądrowej miałaby ruszyć w 2036 roku – poinformował PAP Biznes w wywiadzie w Davos prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

PGE planuje aktualizację strategii. Chce dopiąć finansowanie atomu
PGE planuje aktualizację strategii. Chce dopiąć finansowanie atomu
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

"W związku ze zmianami na rynku energetycznym, przede wszystkim z powstaniem NABE, która będzie projektem na miarę przekształceń z lat 90-tych, zmieni się bowiem model funkcjonowania polskich przedsiębiorstw energetycznych. To będzie rewolucja dla polskiej energetyki. PGE nie będzie wytwarzało energii z węgla po powstaniu NABE. Jednocześnie wchodzimy w projekt jądrowy, stąd konieczna jest zamiana naszej strategii. Będziemy ją komunikowali w ciągu kilku najbliższych miesięcy, jeśli podejmiemy ostateczne decyzje dotyczące elektrowni jądrowej" - powiedział prezes.

"Pozyskujemy w tej chwili nowe koncesje na budowę offshore. Kilka dni temu pozyskaliśmy pierwszą koncesję w nowym rozdaniu koncesji na Morzu Bałtyckim. Uzyskaliśmy koncesję w naprzeciwko Ustki, czyli miejsca gdzie zlokalizowany będzie nasz port serwisowy. Dzięki nowemu pozwoleniu będziemy mogli zbudować farmę wiatrową o mocy około 1 GW. Łącznie mamy już pozwolenia na 3,6 GW, gdyż z partnerem duńskim realizujemy 2,6 GW. Nowa strategia będzie stworzona w oparciu o trzy zasadnicze filary: energię jądrową, powstanie NABE oraz możliwości wybudowania mocy offshore na Bałtyku. Elementem nowej strategii będzie też PKP Energetyka. Uaktualniona strategia PGE będzie obejmowała okres co najmniej 10 lat, ale z perspektywą 20-letnią. Nowa strategia będzie zawierała również element projekcji finansowej. Chcielibyśmy zaprezentować ją jeszcze w pierwszym półroczu br." - dodał.

Dąbrowski poinformował, że plan grupy PGE na 2023 rok, to przede wszystkim kontynuacja projektów farm wiatrowych na Bałtyku i integracja operacyjna z PKP Energetyka.

Pod koniec grudnia 2022 roku PGE podpisała z funduszem CVC Capital Partners umowę nabycia 100 proc. udziałów w PKPE Holding, w skład którego wchodzi PKP Energetyka. Cena sprzedaży została ustalona na 1.913,5 mln zł. Zamknięcie transakcji planowane jest na 3 kwietnia 2023 r.

Pod koniec października 2022 roku PGE i ZE PAK zawarły z koreańskim koncernem Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) list intencyjny dot. współpracy w ramach projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400.

"Zgodnie z zapowiedziami, projekt budowy elektrowni jądrowej przebiega bardzo dynamicznie. Jesteśmy dzisiaj na etapie pogłębionych analiz, jeśli chodzi o sejsmikę i geologię w rejonie Pątnowa, który jest dla nas lokalizacją pierwszego wyboru usadowienia elektrowni jądrowej. Przyjęliśmy z końcem 2022 roku wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej, który zawiera harmonogram realizacji oraz wstępny model finansowy. Dzisiaj prowadzone są pogłębione analizy, jeśli chodzi o realizację tej inwestycji, jej stronę techniczną, a także finansowanie przedsięwzięci i udziału poszczególnych partnerów" - powiedział prezes Dąbrowski.

"Jesteśmy po uzgodnieniu warunków współpracy pomiędzy PGE a ZE PAK. Pierwszym krokiem będzie założenie naszej spółki celowej, tak żeby spółka PGE i ZE PAK była partnerem do rozmów dla strony koreańskiej. Spółka ta zostanie powołana w ciągu najbliższych kilku tygodni. Chcielibyśmy, aby to nastąpiło w jeszcze w pierwszym kwartale br. Obu stronom zależy bowiem na jak najszybszym przeprowadzeniu tej inwestycji. W 2036 roku planujemy podać pierwszą energię elektryczną z tej elektrowni. To bardzo ambitne tempo, ale do zrealizowania" - dodał.

Dąbrowski poinformował, że zgodnie z założeniami strona polska będzie miała większościowy udział w tym przedsięwzięciu, czyli ponad 50 proc.

"Pracujemy nad modelem finansowym całego przedsięwzięcia. W ciągu kilku najbliższych miesięcy chcielibyśmy dopiąć projekt finansowania, mam nadzieję, że nastąpi to jeszcze w pierwszym półroczu 2023 roku" - zapowiedział prezes.

Obszar w Pątnowie jest określony w "Polityce Energetycznej Polski do 2040 r." oraz w "Programie polskiej energetyki jądrowej" przyjętymi przez Radę Ministrów RP odpowiednio 2 lutego 2021 r. i 2 października 2020 r., jako jedna z czterech możliwych lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
jarząbek czeka, czeka na drapanie i otwarcie w Nowym Jorku

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki