REKLAMA

PGE może w 2021 r. nie mieć możliwości zwiększenia zadłużenia

2020-09-16 11:02, akt.2020-09-16 11:55
publikacja
2020-09-16 11:02
aktualizacja
2020-09-16 11:55
fot. Kacper Pempel / FORUM

PGE może w przyszłym roku nie mieć możliwości zwiększenia zadłużenia. Postuluje wydzielenie aktywów węglowych - poinformowali przedstawiciele grupy na konferencji prasowej.

"Naszym problemem w najbliższych latach będzie utrzymanie akceptowalnego przez banki poziomu dług netto/EBITDA. W tym roku ten poziom jest jeszcze zadowalający, bo wynosi ok. 1,7x-2,0x, w zależności od miesiąca, jest na bezpiecznym poziomie, natomiast przed nami stoi konieczność poczynienia ogromnych inwestycji w segmencie energetyki odnawialnej, ale i w dystrybucji" - powiedział Paweł Strączyński, wiceprezes PGE ds. finansowych.

"Z tymi potrzebami inwestycyjnymi będziemy musieli się zmierzyć przy niestety negatywnych perspektywach EBITDA już w tym roku. W przyszłym roku, pamiętając o niejasnej sytuacji z rynkiem mocy i znacząco rosnącą ceną CO2, może się okazać, że po prostu nie będziemy zdolni do zwiększenia jakiegokolwiek zadłużenia" - dodał wiceprezes.

Jak wskazał, aby zmierzyć się z tą negatywną tendencją, grupa optymalizuje strukturę kosztową.

"Na sytuację makroekonomiczną mamy niewielki wpływ. Zabieramy głos w debacie, wskazujemy na rosnące problemy sektora elektroenergetycznego, jeśli chodzi o rosnący import energii, taryfowanie, problem spadającego WACC do taryf dystrybucyjnych. Niestety nie spotyka się to do tej pory z konkretnymi działaniami" - powiedział Strączyński.

Wiceprezes ocenił, że sytuacja mogłaby się poprawić w dwóch przypadkach: gdyby zmieniła się polityka klimatyczna UE, ale na to nie ma co liczyć, albo gdyby nastąpiło wydzielenie aktywów węglowych do osobnego podmiotu.

"Nasz pomysł zapewnia bezpieczeństwo dla segmentu energetyki konwencjonalnej, bezpieczeństwo miejsc pracy i bezpieczeństwo sektora energetycznego" - powiedział.

Dodał, że umożliwiłoby to grupie PGE rozwój w energetyce odnawialnej. Zmieniłyby się też kowenanty dla "zielonej PGE".

"Poziom zadłużenia, który będziemy mogli osiągnąć, to nie będzie 3x EBITDA, będziemy mogli rozmawiać o wyższych poziomach" - powiedział wiceprezes.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski podtrzymał, że według PGE wydzielenie aktywów węglowych do osobnego podmiotu jest najbardziej racjonalne.

Jak dodał prezes, koncepcja PGE została przedstawiona, jest analizowana na szczeblu rządowym.

"Koncepcja uzyskała wstępną aprobatę, czekamy na decyzje polityczne i finalne rozstrzygnięcia" - powiedział Dąbrowski.

Wskazał, że prace nad tym pomysłem będą mogły się prawdopodobnie zacząć po rekonstrukcji rządu.(PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
wtomek
Wycena uprawnień do CO2 z pewnością zostanie podbita. Temat powinien zostać załatwiony na forum politycznym. Problem jednak polega na tym ,że powołano idiotyczne ministerstwo do spraw klimatu, które z czegoś musi żyć. Unia rozpracowuje nas bez mydła siedząc na energetyce jądrowej. Płacimy za głupotę, udając, że Wycena uprawnień do CO2 z pewnością zostanie podbita. Temat powinien zostać załatwiony na forum politycznym. Problem jednak polega na tym ,że powołano idiotyczne ministerstwo do spraw klimatu, które z czegoś musi żyć. Unia rozpracowuje nas bez mydła siedząc na energetyce jądrowej. Płacimy za głupotę, udając, że kierunek powstrzymania zmian klimatu ma sens. Ludzka głupota jest nie do zatrzymania, podobnie jak stała zmiana klimatu i pola magnetycznego ziemi.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki