REKLAMA

PGE liczy, że środki z emisji pozwolą przyspieszyć realizację strategii

2022-01-19 14:56
publikacja
2022-01-19 14:56
PGE liczy, że środki z emisji pozwolą przyspieszyć realizację strategii
PGE liczy, że środki z emisji pozwolą przyspieszyć realizację strategii
fot. Włodzimiesz Wasyluk / / FORUM

PGE liczy, że środki z planowanej emisji akcji o wartości ok. 3,2 mld zł pozwolą przyspieszyć realizację strategii grupy - poinformował Ryszard Wasiłek, wiceprezes PGE ds. operacyjnych.

"Środki z emisji pozwolą nam przyspieszyć strategię, przyspieszyć działania, które przyjęliśmy. Strategia, opracowana w październiku 2020 roku, jest aktualna, ale są przesłanki, że powinna być przyspieszona, szybciej realizowana, bo pojawiły się nowe elementy, które każą nam nieco inaczej podejść do zaplanowanych przez nas przedsięwzięć" - powiedział wiceprezes Wasiłek na konferencji prasowej.

Strategia grupy zakłada m.in. 85 proc. udziału źródeł zero i niskoemisyjnych w portfelu do 2030 r., 50 proc. udziału energii odnawialnej w portfelu spółki do 2030 r., 100 proc. energii z OZE oraz zero emisji netto CO2 w 2050 r. Według strategii CAPEX w latach 2021-30 ma wynieść 75 mld zł.

Spółka podała w prezentacji, że wprowadzane nowe regulacje nakładają kolejne wymagania na grupy energetyczne, co wiąże się z nowymi nakładami inwestycyjnymi. Spółka wymienia tu przyjętą przez Komisję Europejską propozycję pakietu zmian w ramach Europejskiego Zielonego Ładu (Fit for 55) oraz tzw. ustawę licznikową, która zobowiązuje dystrybutorów do zainstalowania Liczników Zdalnego Odczytu (LZO) u co najmniej 80 proc. odbiorców końcowych, w tym u co najmniej 80 proc. gospodarstw domowych.

Ponadto, jak wskazuje spółka, dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe wywiera dodatkową presję na konserwatywne zarządzanie kapitałem. Od początku 2020 roku do stycznia 2022 roku, cena praw do emisji CO2 wzrosła o ponad 200 proc.

"Elementów skłaniających nas do innej perspektywy spojrzenia na strategię jest więcej" - powiedział Wasiłek.

Łącznie PGE chciałaby pozyskać z nowej emisji akcji ok. 3,2 mld zł.

Grupa PGE chce z planowanej emisji akcji ok. 1,6 mld zł przeznaczyć na rozwój dystrybucji, ok. 1,1 mld zł na dekarbonizację poprzez rozwój źródeł niskoemisyjnych, a ok. 470 mln zł na rozwój odnawialnych źródeł energii.

PGE podała, że ok. 0,61 mld zł z nowej emisji chciałaby wydać na zwiększenie udziału linii kablowych w sieci SN. Na rozwój liczników zdalnego odczytu przeznaczone miałoby być ok. 0,74 mld zł z emisji, a na zwiększenie efektywności procesów przyłączeniowych ok. 0,26 mld zł. Łączny CAPEX na te trzy obszary miałby wynieść ok. 3,2 mld zł.

W ramach intensyfikacji rozwoju OZE grupa PGE chce sfinansować z nowej emisji projekty PV o łącznej mocy 150 MW. Zakładany CAPEX dla realizowanych projektów to ok. 390 mln zł, z czego środki na ten cel z nowej emisji miałyby wynieść ok. 120 mln zł.

Grupa planuje też akwizycje źródeł OZE (PV i lądowe farmy wiatrowe) o mocy 170 MW. Zakładany CAPEX to ok. 1,2 mld zł, a z emisji na ten cel miałoby trafić ok. 350 mln zł.

"Jeśli chodzi o PV, to chcemy ten program akwizycyjny zdecydowanie przyspieszyć. Pojawiają się na rynku deweloperzy, którzy przedstawiają inwestycje. Prowadzimy w tej chwili kilka rozmów. Mam nadzieję, że zakończą się sukcesem" - powiedział wiceprezes Wasiłek.

Jak podano, ok. 0,88 mld zł z nowej emisji miałoby trafić na finansowanie projektu instalacji CCGT w Rybniku, a ok. 0,23 mld zł na dekarbonizację elektrociepłowni w Zgierzu, Kielcach oraz Bydgoszczy.

Wiceprezes poinformował, że szacowany koszt budowy bloku w Rybniku może wynieść ok. 3 mld zł. Jednostka o mocy 800-900 MW miałaby zostać oddana do eksploatacji w 2027 roku.

"W 2022 roku oczekujemy na oferty. Mam nadzieję, że w grudniu staniemy do aukcji rynku mocy i że blok uzyska akceptację. Ostateczną decyzję podejmiemy, gdy będziemy znać wyniki aukcji rynku mocy" - powiedział Ryszard Wasiłek. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki