REKLAMA

PGE i Orsted uruchamiają przetarg na wynajem statków instalacyjnych dla MFW Baltica

2022-01-28 10:20
publikacja
2022-01-28 10:20
PGE i Orsted uruchamiają przetarg na wynajem statków instalacyjnych dla MFW Baltica
PGE i Orsted uruchamiają przetarg na wynajem statków instalacyjnych dla MFW Baltica
fot. Włodzimiesz Wasyluk / / FORUM

PGE i Orsted uruchamiają przetarg na wynajem statków instalacyjnych morskich turbin wiatrowych dla MFW Baltica - podały spółki w komunikacie prasowym.

Potencjalni dostawcy, którzy wezmą udział w postępowaniu, spełnią wymogi formalne i złożą deklarację o chęci uczestnictwa, zostaną zaproszeni do złożenia wiążących ofert.

"To intensywny rok, jeśli chodzi o procesy zakupowe. Obecnie kontynuujemy dialog z dostawcami poszczególnych komponentów i usług dla obu etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Procesy te przebiegają równolegle z uzyskiwaniem pozwoleń i procesami handlowymi, ponieważ zależy nam na dostarczeniu pierwszej energii z farmy zgodnie z harmonogramem" – powiedział, cytowany w komunikacie, Soren Westergaard Jensen, dyrektor w projekcie MFW Baltica z ramienia Orsted oraz p.o. dyrektora zarządzającego obszarem offshore w Orsted Polska.

Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 3 o mocy ok. 1.045 MW, jest planowane na 2026 r. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1.500 MW ma być oddany do 2027 roku.

Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne (PSZW), decyzje środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD).

W 2022 roku partnerzy projektu spodziewają się otrzymania decyzji środowiskowej dla części przesyłowej na lądzie, a także rozpoczną pracę nad pozyskaniem pozwoleń na budowę. Jest to ostatnie pozwolenie wymagane polskim prawem przed podjęciem finalnej decyzji inwestycyjnej.

MFW Baltica o mocy do 2,5 GW to największa inwestycja w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, realizowana w ramach partnerstwa 50/50 przez PGE Baltica z Grupy PGE oraz należącą do duńskiej grupy spółkę Orsted Polska.(PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki