REKLAMA

PGE i Orsted uruchamiają przetarg na turbiny dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

2021-09-15 12:16
publikacja
2021-09-15 12:16
PGE i Orsted uruchamiają przetarg na turbiny dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica
PGE i Orsted uruchamiają przetarg na turbiny dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica
fot. lightrain / / Shutterstock

PGE i Orsted rozpoczynają przetarg na dostawcę generatorów turbin wiatrowych dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica (MFW Baltica) - podały spółki w komunikacie prasowym.

Przetarg na generatory turbin jest jednym z największych zamówień realizowanych w ramach procesu zakupowego dla MFW Baltica o mocy do 2,5 GW, realizowanej przez PGE Baltica i Orsted w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.

Jak podano, potencjalni dostawcy, którzy spełnili wymogi formalne i złożyli deklarację o chęci uczestnictwa w przetargu w ramach procesu prekwalifikacji, zostaną zaproszeni do złożenia wiążących ofert.

"Wkraczamy w intensywny okres zakupów dla największej morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku. Postępowania zakupowe będziemy uruchamiać w 2021 i 2022 roku. O skali przedsięwzięcia świadczą liczby: powierzchnia Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica (320 km kw.) jest większa niż powierzchnia Gdańska. Na takim obszarze zostanie umieszczonych około 200 turbin wiatrowych" – powiedział, cytowany w komunikacie, Soren Westergaard Jensen, dyrektor ds. rozwoju MFW Baltica z ramienia Orsted.

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, poinformował, że grupa wspólnie z Orsted przygotowuje się do przetargów na kolejne komponenty projektu.

"Równolegle do procesu zakupowego trwają prace dotyczące kolejnych elementów inwestycji, a także prowadzimy aktywny dialog z kluczowymi podmiotami m.in. potencjalnymi portami serwisowymi i instalacyjnymi. Nasz cel to realizacja inwestycji w terminie tak, aby pierwsza energia elektryczna z Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica wspólnie rozwijanej przez PGE i Orsted popłynęła do polskich domów w 2026 r." – dodał prezes PGE.

Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu MFW Baltica, czyli Baltica 3 o mocy ok. 1.045 MW jest planowane na 2026 roku. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1.500 MW ma być oddany do 2027 roku.

Oba etapy posiadają decyzje lokalizacyjne (PSZW), decyzje środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD). (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki