REKLAMA
BADANIE

PGE Baltica z największą liczbą pkt. w postępowaniu ws. koncesji offshore na jeden z obszarów

2023-01-09 15:52, akt.2023-01-10 12:21
publikacja
2023-01-09 15:52
aktualizacja
2023-01-10 12:21

Cztery firmy osiągnęły minimum kwalifikacyjne w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 43.E.1 na Morzu Bałtyckim - wynika z ogłoszenia wyników postępowania opublikowanego przez resort infrastruktury. PGE Baltica otrzymała największą liczbę punktów.

PGE Baltica z największą liczbą pkt. w postępowaniu ws. koncesji offshore na jeden z obszarów
PGE Baltica z największą liczbą pkt. w postępowaniu ws. koncesji offshore na jeden z obszarów
fot. Jeszcze rok temu można było zaciągnąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem i stawką nieco ponad 3 proc. Takie rozwiązanie wybierała jednak wówczas nieliczna grupa kredytobiorców. Sprawdzamy, ile zyskali ci, którzy trafili na odpowiedni moment. / / Shutterstock

Resort infrastruktury podał, że minimum kwalifikacyjne osiągnęli wnioskodawcy: PGE Baltica 4, EDF Renewable Offshore Polska I, Cormano i POW-Polish Offshore Wind-Co.

"Wnioskodawcy są wskazani w kolejności według malejącej liczby uzyskanych punktów, czyli wnioskodawca na pierwszym miejscu uzyskał największą liczbę punktów" - napisano.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wskazuje, że uzyskanie przez Grupę PGE największej liczby punktów w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 43.E.1 jest równoznaczne z uzyskaniem przez PGE pozwolenia na zagospodarowanie tego obszaru.

"Znajduje się on blisko realizowanych przez nas morskich projektów wiatrowych oraz budowanego portu serwisowego w Ustce, co pozwoli na wykorzystanie efektu synergii i skali prowadzonej działalności. Daje nam to przewagę i wyróżnia spośród konkurencji, ponieważ pozwala na skrócenie procesów i optymalizację kosztów wielu zadań projektowych" - powiedział prezes Dąbrowski.

"Pozwolenie to, obok realizowanych trzech projektów morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej zainstalowanej mocy ok 3,4 GW, to kolejny krok do osiągnięcia strategicznego celu Grupy PGE, jakim jest posiadanie co najmniej 6,5 GW zainstalowanych mocy wytwórczych na Morzu Bałtyckim do 2040 roku" - dodał.

Do pozyskania w drugiej turze postępowań o pozwolenia na sztuczne wyspy pod morskie farmy wiatrowe jest łącznie 11 koncesji. Potencjał instalacji, które mogłyby tam powstać szacowany jest łącznie na ok. 11 GW.

Pod koniec listopada 2022 r. wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk informował PAP Biznes, że MI przewiduje ogłoszenie wyników postępowania rozstrzygającego dla pięciu obszarów dla morskich farm wiatrowych na przełomie 2022 i 2023 roku, a dla kolejnych sześciu w maju 2023 roku.

Na początku stycznia tego roku Minister Infrastruktury uznał za nierozstrzygnięte postępowanie w sprawie wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 53.E.1 w związku z tym, że żaden z wnioskodawców nie uzyskał minimum kwalifikacyjnego. (PAP Biznes)

pel/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki