REKLAMA

PFR umarza 89 mln zł pożyczki preferencyjnej dla JSW

2021-09-23 16:18, akt.2021-09-23 16:48
publikacja
2021-09-23 16:18
aktualizacja
2021-09-23 16:48
PFR umarza 89 mln zł pożyczki preferencyjnej dla JSW
PFR umarza 89 mln zł pożyczki preferencyjnej dla JSW
fot. Dawid Lach / / JSW

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) umorzy blisko 89,2 mln zł pożyczki preferencyjnej, udzielonej w końcu ubiegłego roku Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) w ramach rządowego programu Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm. W grudniu 2021 r. spółka dostała 173,6 mln zł takiej pożyczki.

"PFR umarza częściowo, tj. w kwocie 89 mln 175 tys. zł, pożyczkę preferencyjną. Umorzenie następuje ze skutkiem od dnia 24 września 2021 roku, z zastrzeżeniem konieczności złożenia przez JSW do PFR w terminie do dnia 28 września br. oświadczenia o przyjęciu zwolnienia z długu" - poinformowała w czwartek JSW w komunikacie giełdowym. Decyzją PRF, umorzona zostanie ponad połowa pożyczki.

Umowę w sprawie preferencyjnej pożyczki w ramach Tarczy Finansowej przedstawiciele JSW i PFR podpisali 23 grudnia zeszłego roku. Zgodnie z zasadami działania Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm, umorzeniu może podlegać maksymalnie 75 proc. tzw. faktycznej szkody spowodowanej pandemią COVID-19. Umorzenie następuje na wniosek JSW, zaś decyzja o wysokości umorzenia każdorazowo należy do PFR.

Poręczycielami preferencyjnej pożyczki są należące do Grupy JSW Jastrzębskie Zakłady Remontowe oraz spółka JSW Koks. Ostateczny termin spłaty nieumorzonej części pożyczki to - zgodnie z umową z grudnia ubiegłego roku - koniec września 2024 r.

Jak wcześniej informowano, JSW wnioskowała do PFR o 750 mln zł pożyczki preferencyjnej - kwota przyznana przez PFR była czterokrotnie mniejsza od oczekiwanej przez górniczą firmę, co wynikało z kalkulacji dokonanej przez Fundusz.

„Wysokość pożyczki preferencyjnej wynika z definicji Szacowanej Szkody COVID, kalkulowanej zgodnie z wytycznymi wynikającymi z regulaminu ubiegania się o udział w programie rządowym Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm oraz odpowiednimi decyzjami Komisji Europejskiej. Wysokość ta została ustalona przez PFR w ramach szczegółowej analizy wniosku JSW” – informował w grudniu ub. roku ówczesny wiceprezes JSW ds. ekonomicznych Radosław Załoziński.

Przyznana w grudniu ub. roku, a obecnie częściowo umorzona, pożyczka zamknęła oczekiwania JSW odnośnie wsparcia z tarczy finansowej PFR. Wcześniej Fundusz przyznał już spółce – zgodnie z jej wnioskiem – 1 mld zł pożyczki płynnościowej. Umowę w tej sprawie podpisano jesienią 2020 r. Środki z pożyczki płynnościowej przeznaczono na finansowanie bieżącej działalności operacyjnej, w tym wynagrodzeń oraz zobowiązań wobec kontrahentów. Spłata pożyczki powinna nastąpić nie później niż 30 września 2024 r.

W ubiegłym, kryzysowym dla Grupy JSW roku ceny węgla i koksu spadły średnio o około jedną trzecią, a przychody Grupy zmalały o blisko 20 proc. W efekcie zamknęła ona 2020 r. stratą przekraczającą 1,5 mld zł. W tym roku - jak wskazują wyniki za dwa pierwsze kwartały - spółka zmniejsza straty, licząc na ich odrabianie w kolejnych kwartałach.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest drugą pod względem wielkości zatrudnienia i wydobycia węgla krajową spółką węglową, po Polskiej Grupie Górniczej. Specjalizuje się w produkcji węgla koksowego, wykorzystywanego przy produkcji stali. Zatrudnia ponad 22 tys. osób.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ drag/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
tubak
PFR rozdaje naszą kasę. Niedawno kupił obligacje od ccc za jakoś 330 ml teraz jsw .Ratuj co polskie za dużą kasę. Jednorożce czy jak tam pierdu pierdu
antek10
Ładnie to nazywają "pożyczka". A tak naprawdę to okradanie społeczeństwa.
arzab
"Poręczycielami preferencyjnej pożyczki są należące do Grupy JSW Jastrzębskie Zakłady Remontowe oraz spółka JSW Koks" - czy ja dobrze rozumiem, poręczyli sami sobie ? I jeszcze jedno - czy PFR to są ci, którzy dysponują środkami z PPK ? Jeśli tak to współczuć przyszłym PPKowym emerytom !
wolo45
Ale premie ponad 4 tysiące wypłacone.
Długi trzeba spłacać.
zbyszek_
dzieki, Polacy!

akcjonariusz.

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - wsparcie dla przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki