PFR szykuje się do przejęcia Pesy. Wniosek o przejęcie do UOKiK-u

2018-06-11 15:58
publikacja
2018-06-11 15:58

Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (FIPP FIZAN) złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów  ws. przejęcia kontroli nad PESA Holding, podał Urząd.

PFR szykuje się do przejęcia Pesy / intercity.pl

"Przedmiotem zgłoszenia jest zamiar koncentracji polegający na przejęciu przez Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych z siedzibą w Warszawie wyłącznej kontroli nad spółką PESA Holding sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy, a w konsekwencji - nad spółkami zależnymi od PESA Holding" - czytamy w komunikacie.

Wnioskodawca działa na rynku funduszy inwestycyjnych zamkniętych i jest podmiotem zarządzanym w zakresie części portfela inwestycyjnego Funduszu przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) - spółkę Skarbu Państwa, której celem jest przyczynianie się do wzrostu PKB, tworzenie nowych miejsc pracy na terytorium kraju, a także zwiększanie konkurencyjności Polski na arenie europejskiej. PFR pełnić ma rolę inwestora kapitałowego w celu długoterminowego finansowania dla rentownych projektów, realizowanych w sektorach energetyki, węglowodorów, transportu, infrastruktury samorządowej, infrastruktury przemysłowej oraz infrastruktury telekomunikacyjnej. Jednym z przedmiotów działalności gospodarczej PFR jest działalność związana z zarządzaniem funduszami, przypomina Urząd.

"Przedmiotem faktycznie prowadzonej przez wnioskodawcę działalności jest lokowanie środków pieniężnych Funduszu zebranych w drodze niepublicznej emisji certyfikatów inwestycyjnych w określone lokaty. Spółki kontrolowane przez wnioskodawcę prowadzą działalność na rynkach usług budowlanych, usług finansowych i bankowych, wydobycia węgla kamiennego, produkcji konstrukcji stalowych i części mechanicznych do silników, dystrybucji i obrotu energią elektryczną, usług informatycznych i telekomunikacyjnych" - czytamy dalej.

Pod koniec maja PESA Bydgoszcz podpisała umowę regulującą szczegółowo zasady przejęcia jej udziałów przez Polski Fundusz Rozwoju. Oznaczało to, że zakończył się najważniejszy etap negocjacji, a strony uzgodniły i zaakceptowały szczegółowe warunki nabycia przez PFR udziałów w spółce i jej dofinansowania. PESA podała wtedy, że transakcja zostanie sfinalizowana w połowie czerwca po uzgodnieniu pakietu finansowego z bankami i zakładami ubezpieczeń.

Przedmiotem faktycznie prowadzonej przez PESA Holding i jej spółki zależne działalności jest przede wszystkim produkcja, modernizacja, konserwacja i naprawa taboru szynowego.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
flisak
Trzymam kciuki za dobrą przyszłość Pesy, polski przemysł i cała polska gospodarka potrzebuje takich nowoczesnych rodzimych firm.
jendreka
Biedronka i Lidl a przependzą, a ich miejsce zajmą jak kiedyś drogie pss-y
jendreka
Niedługo PFR przejmie wszystko pod przykrywką zrównoważonego rozwoju. I tak zakończy się restrukturyzacja kapitalizmu budowanego w Polsce po transformacji.
niepelnosprawny_org
niech zgadne co jeszcze przejmą, co tak wazne dla Polski, Polaków, gosodarki?...
specjalnie_zarejstrowany1
Dokladnie koleje przeciez nie sa wazne. Powinni przejac Zywca, Biedronke albo Lidla.
pkc odpowiada specjalnie_zarejstrowany1
i pare innych przejętych marek przez koncerny spozywczo chemiczne,,, sporo tego jest

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki