PFR szykuje się do przejęcia Pesy. Wniosek o przejęcie do UOKiK-u

Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (FIPP FIZAN) złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów  ws. przejęcia kontroli nad PESA Holding, podał Urząd.

PFR szykuje się do przejęcia Pesy
PFR szykuje się do przejęcia Pesy (intercity.pl)

"Przedmiotem zgłoszenia jest zamiar koncentracji polegający na przejęciu przez Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych z siedzibą w Warszawie wyłącznej kontroli nad spółką PESA Holding sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy, a w konsekwencji - nad spółkami zależnymi od PESA Holding" - czytamy w komunikacie.

Wnioskodawca działa na rynku funduszy inwestycyjnych zamkniętych i jest podmiotem zarządzanym w zakresie części portfela inwestycyjnego Funduszu przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) - spółkę Skarbu Państwa, której celem jest przyczynianie się do wzrostu PKB, tworzenie nowych miejsc pracy na terytorium kraju, a także zwiększanie konkurencyjności Polski na arenie europejskiej. PFR pełnić ma rolę inwestora kapitałowego w celu długoterminowego finansowania dla rentownych projektów, realizowanych w sektorach energetyki, węglowodorów, transportu, infrastruktury samorządowej, infrastruktury przemysłowej oraz infrastruktury telekomunikacyjnej. Jednym z przedmiotów działalności gospodarczej PFR jest działalność związana z zarządzaniem funduszami, przypomina Urząd.

"Przedmiotem faktycznie prowadzonej przez wnioskodawcę działalności jest lokowanie środków pieniężnych Funduszu zebranych w drodze niepublicznej emisji certyfikatów inwestycyjnych w określone lokaty. Spółki kontrolowane przez wnioskodawcę prowadzą działalność na rynkach usług budowlanych, usług finansowych i bankowych, wydobycia węgla kamiennego, produkcji konstrukcji stalowych i części mechanicznych do silników, dystrybucji i obrotu energią elektryczną, usług informatycznych i telekomunikacyjnych" - czytamy dalej.

Pod koniec maja PESA Bydgoszcz podpisała umowę regulującą szczegółowo zasady przejęcia jej udziałów przez Polski Fundusz Rozwoju. Oznaczało to, że zakończył się najważniejszy etap negocjacji, a strony uzgodniły i zaakceptowały szczegółowe warunki nabycia przez PFR udziałów w spółce i jej dofinansowania. PESA podała wtedy, że transakcja zostanie sfinalizowana w połowie czerwca po uzgodnieniu pakietu finansowego z bankami i zakładami ubezpieczeń.

Przedmiotem faktycznie prowadzonej przez PESA Holding i jej spółki zależne działalności jest przede wszystkim produkcja, modernizacja, konserwacja i naprawa taboru szynowego.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 flisak

Trzymam kciuki za dobrą przyszłość Pesy, polski przemysł i cała polska gospodarka potrzebuje takich nowoczesnych rodzimych firm.

! Odpowiedz
9 1 jendreka

Biedronka i Lidl a przependzą, a ich miejsce zajmą jak kiedyś drogie pss-y

! Odpowiedz
9 8 jendreka

Niedługo PFR przejmie wszystko pod przykrywką zrównoważonego rozwoju. I tak zakończy się restrukturyzacja kapitalizmu budowanego w Polsce po transformacji.

! Odpowiedz
9 2 niepelnosprawny_org

niech zgadne co jeszcze przejmą, co tak wazne dla Polski, Polaków, gosodarki?...

! Odpowiedz
2 13 specjalnie_zarejstrowany1

Dokladnie koleje przeciez nie sa wazne. Powinni przejac Zywca, Biedronke albo Lidla.

! Odpowiedz
0 6 pkc odpowiada specjalnie_zarejstrowany1

i pare innych przejętych marek przez koncerny spozywczo chemiczne,,, sporo tego jest

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne