REKLAMA

PFR: od 1 stycznia 2020 r średnie firmy zaczną wprowadzać PPK

2019-12-30 07:00
publikacja
2019-12-30 07:00

Od 1 stycznia 2020 r. średniej wielkości firmy zaczną wprowadzać Pracownicze Plany Kapitałowe - wynika z ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Obowiązek ten dotyczy ok. 2 tys. przedsiębiorstw zatrudniających od 50 do 250 osób.

/ fot. Przemek Barankiewicz / Bankier.pl

Będzie to druga tura wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Pierwsza - obejmująca największe przedsiębiorstwa (zatrudniające powyżej 250 osób) zakończyła się 12 listopada 2019 roku. Do PPK przystąpiło w sumie 39 proc. z ok. 3 mln uprawnionych. Włącznie z uczestnikami Pracowniczych Programów Emerytalnych - jak wyliczył Polski Fundusz Rozwoju - partycypacja w PPK wyniosła 41 proc.

Druga tura ma objąć ok. 20 tys. przedsiębiorstw i zatrudnionych w nich ok. 2 mln pracowników. Jak informuje PFR - tzw. średnie firmy najpóźniej do 24 kwietnia 2020 muszą podpisać umowy o zarządzanie środkami z PPK z jedną z 20 uprawnionych do tego instytucji finansowych. Z kolei 11 maja 2020 roku mija termin podpisywania umów o prowadzenie PPK (umowa zawarta przez pracodawcę, w imieniu zatrudnionych).

W trzeciej turze do PPK mają przystąpić podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób. obowiązek ten dotyczy ok. 58 tys. firm, w których pracuje ok. 1,7 mln osób. Na podpisanie umów o zarządzanie małe firmy mają czas do 27 października 20120 roku, natomiast termin podpisanie umów o prowadzenie mija 10 listopada 2020 roku.

W czwartej turze, która rozpocznie się 1 stycznia 2021 roku do PPK muszą przystąpić jednostki sektora finansów publicznych. Z danych PFR wynika, że jest ich ok. 83 tys. Liczba zatrudnionych to 5,7 mln osób.

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika opłaca pracodawca.

Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku.

Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
sawkaa
Do dobrego i wydajnego oszczędzania potrzeba odpowiednich narzędzi, a na chwilę obecną są to ppk. Nie ma co tutaj dłużej się rozpisywać, bo oszczędzanie nasze z dodatkiem od pracodawcy zawsze będzie skuteczniejsze niż indywidualne działanie na lokatach oszczędnościowych.
xyon
Na moje wpłacone 100zl pracodawca dopłaca mi 75zl, jak wycofam środki (bo mogę) przed emeryturą to ze składek pracodawcy zapłacę 30% podatku, moje składki już były opodatkowane wiec dostaje moje 100 zł i 50zl ze składki pracodawcy. Dziękuje za 50% stopy zwrotu.

Może w małych firmach pracodawca ci powie „wypisz
Na moje wpłacone 100zl pracodawca dopłaca mi 75zl, jak wycofam środki (bo mogę) przed emeryturą to ze składek pracodawcy zapłacę 30% podatku, moje składki już były opodatkowane wiec dostaje moje 100 zł i 50zl ze składki pracodawcy. Dziękuje za 50% stopy zwrotu.

Może w małych firmach pracodawca ci powie „wypisz się z ppk a dam ci 100zl podwyżki” to ok spoko lepsza kasa dziś i samemu z nią coś zrobić. W dużym korpo to nie przejdzie wiec bycie w ppk się opłaca
emicra
Dodatkowo - jeżeli w danej firmie ktokolwiek jest w PPK to inni, nie będący w programie, składają się na dodatkowe pieniądze w PPK.

240 zł rocznie ekstra dla pracowników z Warszawy to małoznaczące grosze - zwłaszcza korporacje, dla ludzi poza stolicą jakaś kwota to zawsze jest.
po_co
Nie do końca 50%, bliżej 22,7%:
1000 zł - 20 zł (pracownik) 15 zł (pracodawca)
5 zł - tyle trafi na konto ZUS
10 zł - tyle będziesz mógł wybrać
1,9 zł - tyle zabierze państwo obciążając Twoją wypłatę podatkiem 19%
8,1 zł - tyle dodatkowo trafi do Twojej kieszeni
3,57 zł - o tyle zapłacisz większy
Nie do końca 50%, bliżej 22,7%:
1000 zł - 20 zł (pracownik) 15 zł (pracodawca)
5 zł - tyle trafi na konto ZUS
10 zł - tyle będziesz mógł wybrać
1,9 zł - tyle zabierze państwo obciążając Twoją wypłatę podatkiem 19%
8,1 zł - tyle dodatkowo trafi do Twojej kieszeni
3,57 zł - o tyle zapłacisz większy podatek PIT
======
24,53 / 20 zł - 1,2265

Dla minimalnej krajowej rocznie można na tym zyskać: 157,64 zł
Wszelkie dodatki państwowe zostaną odebrane (czyli to 240 zł i 250 zł premii).
Po 10 latach takiego oszczędzania będzie można zatem wypracować zysk na poziomie: 1576,35 zł dla kapitału 5400 zł.

Ostatecznie daje to zysk na poziomie 4,5-5% rocznie bez uwzględniania inflacji. Czyli dokładnie tyle ile zysk na obligacjach (inflacja + 1,5%) zakładając roczną inwestycję na poziomie 540 zł przez kolejne 10 lat.

Czy ja wiem, czy gra jest warta świeczki ? Sądzę, że nie. Wolę dysponować swoimi pieniędzmi, a jak pod koniec roku zostanie mi nadwyżką to sam zdecyduję czy zamrożę ją pod postacią papieru wartościowego czy będę mógł kupić dzieciom lepszy prezent na gwiazdkę.
PPK To jednak comiesięczne zubożenie budżetu o 50 zł dla minimalnej krajowej, a to całkiem sporo - kurs pływania / karate dla dziecka, dwa dobre obiady, jedno wyjście do kina dla rodziny 2+1 (tutaj strata będzie wynosić np. 100 zł dla obojga rodziców).

Powtarzam swoje pieniądze wolę mieć przy sobie, a nie w banku pod ręką poborcy podatkowego który w razie problemów może mnie ich pozbawić tak jak pozbawili polaków pieniędzy z OFE - raptem 13 miliardów złotych, a teraz kolejne miliardy będą sprzeniewierzane na prowizje itd.
marxs
trzeba być kompletnym frajerem albo frajerką żeby dzisiaj dać konkretną i realną kasę za jutrzejsze obiecanki bez pokrycia
tomitomi
to fakt , masz rację ! ale , nie masz wyjścia - oleją Cię w przyszłości na bank -jak sobie nie pomożesz . Na dzisiaj ; przyszłość masz bez pokrycia Twoich potrzeb - zrób coś !

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki