REKLAMA
ZAGŁOSUJ

PFR: Chiny umacniają się na pozycji drugiego importera towarów do Polski

2021-12-04 09:02
publikacja
2021-12-04 09:02
PFR: Chiny umacniają się na pozycji drugiego importera towarów do Polski
PFR: Chiny umacniają się na pozycji drugiego importera towarów do Polski
fot. Travel mania / / Shutterstock

Chiny umacniają się na pozycji drugiego największego importera towarów do Polski, ustępując jedynie Niemcom – zauważyli analitycy Polskiego Funduszu Rozwoju w listopadowym Kompendium Handlu Zagranicznego Polski.

„Chiny umacniają się na pozycji drugiego największego importera towarów do Polski, ustępując jedynie Niemcom. Import z Państwa Środka w każdym miesiącu bieżącego roku był wyższy niż w analogicznych miesiącach lat 2019 i 2020” - stwierdzili autorzy listopadowego Kompendium Handlu Zagranicznego Polski.

PFR podał, że po trzech kwartałach 2021 r. import z Chin wyniósł już prawie 29,5 mld euro i był wyższy o 26,3 proc. niż w analogicznym okresie 2020 r. i o 38,4 proc. większy niż w ciągu trzech kwartałów 2019 r.

„Import z Chin po dziewięciu miesiącach br. już przekroczył poziom odnotowany w całym 2019 roku, do importu z 2020 r. brakuje około 3,5 mld euro” – zauważyli autorzy opracowania.

Wzrost importu z Chin widać nie tylko w ujęciu wartościowym, ale też ilościowym.

„Biorąc pod uwagę masę netto importowanych towarów, import z Chin w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. był o 16,7 proc. większy niż w analogicznym okresie rok temu i o 17,6 proc. większy niż w 2019 r.” – powiedział PAP analityk PFR Michał Kolasa.

Z publikacji PFR wynika, że polski eksport dobrze sobie radzi mimo pandemii.

„W porównaniu do września 2020 r. eksport był o 7,9 proc. wyższy, a w stosunku do września 2019 r. wzrost wyniósł 18,6 proc.. Po trzech kwartałach bieżącego roku eksport ukształtował się na poziomie 207,4 mld euro i był o 20,3 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku temu i o 17,2 proc. większy niż w okresie I-IX 2019 r.” – ocenili autorzy listopadowego Kompendium.

W opracowaniu stwierdzili, że w całym 2021 r. eksport towarowy będzie zdecydowanie wyższy niż rok czy dwa lata temu, bo „zarówno w 2020 r. jak i 2019 roku potrzeba było jedenastu miesięcy, żeby przekroczyć barierę 200 mld euro”.

Mimo dobrych wyników spadł optymizm eksporterów ze względu na niepewność związaną z kolejną falą pandemii oraz związanymi z nią wzrostem kosztów i zakłóceniami w łańcuchach dostaw.

„Ocena bieżącego portfela zamówień zagranicznych w listopadzie była na najniższym poziomie od marca 2021 r. i wyniosła -10,0 (wartości poniżej zera oznaczają negatywną koniunkturę). Listopad był szóstym z rzędu miesiącem, w którym pogorszyła się ocena przewidywanego portfela zamówień zagranicznych. Ocena ta ukształtowała się na poziomie -12,9 i była na najniższym poziomie od grudnia 2020 r.” – wskazali w publikacji PFR.

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jas2
"Chiny umacniają się na pozycji drugiego importera towarów do Polski"
To dziwoląg słowny.

Chiny są eksporterem towarów do polski.
Polska jest importerem towarów z Chin.
bankierkomentuje
czyli jesteśmy jednym z większych konsumentów w Europie tego CHINSKIEGO taniego BADZIEWIA panie Marku Siudaj.

Czy się mylę ?

Towary jada pociągami przez Małaszewicze czy statkami przez Gdansk ?

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki