REKLAMA

PERN ma nową strategię do 2020 r. - inwestycje za ok. 500 mln zł

2016-09-06 14:31
publikacja
2016-09-06 14:31

Utrzymanie przesyłu ropy naftowej na poziomie ok. 50 mln ton rocznie, wzrost pojemności magazynowych i zwiększenie tłoczeń paliw płynnych, zakłada m.in. nowa strategia PERN na lata 2016-20. W tym czasie spółka planuje przeznaczyć na inwestycje ok. 500 mln zł.

Celem zaktualizowanej strategii PERN jest podniesienie efektywności działania i realizacja projektów rozwojowych, a w efekcie zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury, czyli spółka zależna PERN, ma stać się laboratorium innowacyjności.

Nowa strategia zmierza do przeobrażenia PERN w nowoczesną firmę usługową, która będzie mogła nie tylko odpowiedzieć na wyzwania XXI wieku, ale też spełniać wysokie standardy technologiczne, organizacyjne, informatyczne, a tym samym pewniej niż kiedykolwiek gwarantować bezpieczeństwo energetyczne kraju i zajmować ważne miejsce w rozwoju polskiej gospodarki - poinformowała PAP spółka.

Jak zapowiedział PERN, na przełomie września i października zostanie oddana do użytku tzw. III nitka Odcinka Wschodniego rurociągu naftowego Przyjaźń, biegnącego z Adamowa przy granicy z Białorusią do Płocka. Oznacza to zwiększenie o ponad 20 proc. przepustowości na Odcinku Wschodnim - zaznaczyła spółka.

PERN podał, że wraz z nową magistralą gotowa będzie licząca ok. 160 km trasa nowoczesnej linii światłowodowej z Warszawy do Siemiatycz. Termin uruchomienia tego światłowodu planowany jest na 1 stycznia 2017 r.

Wśród planowanych inwestycji spółka wymieniła m.in. budowę na terenie swej bazy magazynowej Gdańsku dwóch nowych zbiorników na ropę naftową wcześniej informowano, że powstaną tam dwa zbiorniki na składowanie surowca o pojemności 100 tys. metrów sześc. każdy. PERN zamierza przeznaczyć na inwestycje do 2020 r. ok. 500 mln zł oświadczyła spółka.

Jak przyznał PERN, do końca tego roku mają zapaść tam decyzje dotyczące drugiego etapu budowy Terminala Naftowego w Gdańsku z przeznaczeniem na przeładunek i składowanie produktów chemicznych lub ropy naftowej, na którą to usługę jak zaznaczyła spółka - rośnie zapotrzebowanie. PERN podał, iż dotychczasowe pojemności gdańskiego Terminala Naftowego w Gdańsku są zarezerwowane na dwa lata do przodu.

Jak podkreśliła spółka, celem nadrzędnym PERN jest zapewnienie bezpiecznych i stabilnych dostaw surowca dla polskiej gospodarki.

Grupa kapitałowa PERN buduje również swoje laboratorium innowacyjności. Będzie je stanowić spółka córka - Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury - zapowiedział PERN, podkreślając, iż jego spółka zależna jest m.in. konstruktorem specjalistycznych tłoków diagnostycznych KALIBRAK 100 i KORSONIC 100, służących do badania stanu technicznego rur o średnicy 100 mm, przeznaczonych do transportu cieczy i gazów.

To najmniejsze tłoki diagnostyczne na świecie. Do tej pory rur o średnicach 100 mm nie badano, a ich uszkodzenia wychodziły na jaw dopiero w trakcie awarii. Dzięki nowym tłokom będzie można zapobiec takim zdarzeniom i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo przesyłu oraz ograniczyć koszty - zaznaczył PERN, dodając, iż w planach Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury są kolejne projekty.

PERN poinformował, że wraz za opracowaniem nowej strategii spółki, ruszyły tam jednocześnie prace związane ze zmianą jej struktury.

Konieczność zmiany, podobnie jak w przypadku strategii, wynika głównie z niezbędnych dostosowań do dynamicznego, coraz bardziej wymagającego otoczenia. Klienci spółki stawiają wysokie wymagania w zakresie ciągłego zmniejszenia kosztów usług oraz poprawy jakości obsługi. Oczekują szybszej reakcji na ich potrzeby, chcą współpracować w kulturze biznesowej i partnerskiej, a nie urzędowej. Nowe rozwiązania sprowadzają się odchudzenia rozrosłej przez lata sieci powiązań proceduralnych wewnątrz firmy oraz spłaszczenia i uproszczenia struktury - oświadczył PERN.

Jak wyjaśniła spółka, nowy regulamin organizacyjny przewiduje tam m.in. zmniejszenie liczby jednostek i komórek organizacyjnych, a tym samym zmniejszenie liczby stanowisk dyrektorskich i kierowniczych. Poszczególne komórki będą ściśle odpowiedzialne za realizację strategii i roczne wyniki firmy. Poprawi się efektywność procesów oraz uwolnione zostaną zasoby, które mogą być wykorzystane w innych obszarach organizacji - podał PERN.

PERN to państwowa, strategiczna spółka dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tłoczy ropę naftową rurociągiem Przyjaźń z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau.

W Polsce spółka zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. Z początkiem kwietnia PERN uruchomił strategiczny Terminal Naftowy w Gdańsku, działający jako hub morski, o łącznej pojemności magazynowej 375 tys. metrów sześc. przeznaczonych na różne gatunki ropy naftowej. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2013 r. Inwestycja kosztowała 412 mln zł.

Do grupy kapitałowej PERN należy sześć podmiotów zależnych: Operator Logistyczny Paliw Płynnych, Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe Sarmatia oraz Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury, a także Siarkopol, Petromor i Naftoport. (PAP)

mb/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki