PERN kupił od sierpnia 2016 r. 4,9 proc. akcji PKN Orlen za ok. 1,5 mld zł - ME

[Aktualizacja 17:18] PERN kupił od sierpnia 2016 r. 4,9 proc. akcji PKN Orlen za ok. 1,5 mld zł - podał resort energii w komunikacie. Akcje koncernu zamknęły sesję spadkiem o 4,62%.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań

"Zarząd PERN, biorąc pod uwagę istotną rolę spółki w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz uwzględniając stabilną sytuację finansową Grupy, postanowił wpisać się w program konsolidacji aktywów paliwowo-energetycznych. Znalazło to odzwierciedlenie w zapisach nowej strategii PERN na lata 2016-2020, która założyła zaangażowanie kapitałowe spółki w konsolidację krajowych aktywów sektora paliwowo-energetycznego, m.in. poprzez zakup do 5 proc. akcji PKN Orlen, przeznaczając na ten cel ok. 1,5 mld zł" - napisano w komunikacie prasowym ministerstwa energii.

"Za sprawą tej transakcji kapitałowej, PERN realizuje interes właściciela w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju w segmencie logistyki surowcowo-paliwowej" - dodano.

Resort podał, że w okresie od 4 sierpnia 2016 r. do 11 stycznia 2017 roku, PERN dokonał zakupu 20.949.506 akcji Orlenu, uzyskując 4,90 proc. udział w kapitale akcyjnym koncernu.

Komentarz eksperta

główny analityk Bankier.pl
Z lewej kieszeni do prawej ręki. Tylko po co?

Z ekonomicznego punktu widzenia ta transakcja nie ma żadnego sensu. 1,5 miliarda złotych zamiast zasilić budżet państwa lub trafić na inwestycje w infrastrukturę naftową trafiło do kieszeni giełdowych inwestorów – w znacznej mierze podmiotów zagranicznych. I pomogło podbić notowania Orlenu z 65 zł do 90 zł.

Oficjalne uzasadnienie tej transakcji ze strony Ministerstwa Energii jest tak mętne i nielogiczne, że szkoda by było tracić na nie czasu. Byłoby, gdyby nie o jedno zdanie za dużo, które wymsknęło się ministerialnym urzędnikom. „Zarząd, podejmując decyzję o przeprowadzeniu transakcji nabycia aktywów, dał właścicielowi dużo większą elastyczność w zakresie uczestnictwa na WZA PKN ORLEN S.A., co dla wiodącego akcjonariusza jest cennym narzędziem przy konstruowaniu polityki energetycznej” – twierdzi ME.

I tu jest pies pogrzebany. Za 1,5 miliarda złotych rząd kupił blisko 5% głosów na walnym Orlenu. To zwiększa siłę głosu Skarbu Państwa posiadającego obecnie 27,52% akcji płockiej rafinerii. Łącznie z innymi pośrednio kontrolowanymi przez siebie podmiotami (głównie OFE i TFI PKO BP i Pekao SA) rząd będzie dysponował 40,4% głosów w Orlenie. Mniej więcej kolejne 25% znajduje się pod kontrolą OFE, które zgodnie z planami wicepremiera Morawieckiego po likwidacji trafią pod zarząd Polskiego Funduszu Rozwoju. Dzięki tym posunięciom państwo uzyska większość 2/3 w akcjonariacie Orlenu.

Czytaj dalej: Z lewej kieszeni do prawej ręki. Tylko po co?

W komunikacie napisano, że pozwoli to osiągnąć pełniejsze synergie ze wzajemnej współpracy biznesowej obu spółek (PERN uzyska rozszerzony dostęp do informacji o planach kluczowych przedsięwzięć biznesowych PKN Orlen, oraz wpływ na ich realizację), usprawni realizację strategii państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

"Oprócz wymienionych aspektów strategicznych, związanych ze zrealizowaniem ambitnego, zatwierdzonego przez właściciela w najnowszej strategii PERN projektu konsolidacji aktywów polskiego sektora paliwowo-energetycznego, istotnym jest, iż nabycie akcji PKN Orlen zapewni PERN wpływy z tytułu dywidendy z koncernu – w latach zaangażowania kapitałowego w tę spółkę" - napisano.

"Podejmując ww. decyzję sprawdzono, że sytuacja finansowa Grupy PERN gwarantuje kontynuację bieżącej działalności. Pozwala również na wsparcie właściciela w zakresie konsolidacji rynku paliwowo-energetycznego w Polsce, poprawiając szeroko rozumiane bezpieczeństwo energetyczne kraju" - dodano.

W komunikacie podano, że zarząd PERN, podejmując decyzję o przeprowadzeniu transakcji nabycia aktywów, "dał właścicielowi dużo większą elastyczność w zakresie uczestnictwa na WZA PKN Orlen, co dla wiodącego akcjonariusza jest cennym narzędziem przy konstruowaniu polityki energetycznej w zakresie rozwoju, bezpieczeństwa oraz relacji z akcjonariuszami na rynku kapitałowym".

Skarb Państwa ma 27,52 proc. akcji PKN Orlen.

"Działania zarządu PERN, takie jak ostatnia decyzja o nabyciu akcji PKN Orlen, wpisują się w realizację polityki zapewniania bezpieczeństwa energetycznego kraju" – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister energii Michał Kurtyka.

Naimski o zakupie akcji PKN Orlen przez PERN

Państwo używa różnych narzędzi, by koordynować działania, które mają realizować jego interes - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski odnosząc się do zakupu przez PERN 4,9 proc. akcji PKN Orlen.

Resort energii podał w piątek w komunikacie, że PERN - strategiczna spółka skarbu państwa , która zajmuje się eksploatacją sieci rurociągów transportujących ropę naftową z Rosji do Polski paliw i Niemiec oraz magazynowaniem ropy naftowej, kupił - od sierpnia 2016 r. 4,9 proc. akcji PKN Orlen za ok. 1,5 mld zł. Odnosząc się do tej informacji, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, któremu PERN podlega, powiedział, że spółka ta jest w sposób "funkcjonalny" związana z rafineriami i - jego zdaniem - związek "na poziomie kapitałowym powoduje, że współpraca(między podmiotami - PAP) ma podstawy biznesowe inne niż kontrakt".

"Skarb państwa jest właścicielem różnych aktywów, które mają realizować interes polskiego państwa. Koordynacja działań między tymi aktywami musi następować; szukamy i używamy różnych narzędzi i instrumentów by do tej koordynacji doprowadzić"- powiedział.

PERN więcej już nie kupi

- Nie. Osiągnęliśmy docelowy, planowany pakiet akcji koncernu - tak na pytanie o to, czy planowane jest dalsze dokupowanie akcji płockiego koncernu, odpowiedział dyrektor pionu strategii w PERN Rafał Oleszkiewicz.

Oleszkiewicz zapewnił jednocześnie, że PERN nie chce kupować Lotosu. "PERN nie nabywał ani nie zamierza nabywać akcji Lotosu" - poinformował dyrektor. Spółka informuje, że nie planuje dalszych zakupów na rynku w branży paliwowo-energetycznej. "Na tą chwilę nie są planowane kolejne akwizycje" - powiedział Oleszkiewicz.

PERN nie zamierza realizować inwestycji ani w firmy energetyczne, ani tym bardziej w górnicze, jako że strategia firmy "nie przewiduje takiej działalności". "Nie planujemy dalszych tego typu inwestycji" - zapewnia dyrektor.

pel/ jtt/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~rippe

Co do Orlenu, mam zdecydowanie pozytywną opinię: nawet moi znajomi z Niemiec twierdzą, że orlenowskie hot-dogi są najlepsze w Polsce (parówka +czosnkowy).
A że orzeł pomału odlatuje, to nic dziwnego. Tyle, że w myśl reklamy pewnego banku, nawet mały orzeł się liczy....

! Odpowiedz
4 1 ~gaston

Bójta się inwestory i uciekajta ! Niedługo już minister będzie zarządzał Orlenem i finansował 500+. Nic gorszego jak państwowa łapa nad spółką nie może się zdarzyć. Pamiętacie jak załatwili JSW zmuszając do zakupu nierentownej kopalni za wyssaną z palca cenę co naruszyło równowagę finansową ?

! Odpowiedz
3 8 ~antyjanusz

+20% od ceny zakupu w kilka miesięcy, a ile wy zarobiliście w tym czasie?

! Odpowiedz
8 7 ~ffesf

my gówno bo nas rząd kaczynskiego ciągle oszukuje....pasuje?

! Odpowiedz
3 4 ~antyjanusz odpowiada ~ffesf

wy czyli kto dokładniej?

! Odpowiedz
3 8 ~ffesf odpowiada ~antyjanusz

my czyli Polacy, drobni inwestorzy, bez dostępu do poufnych informacji, którymi dysponują dzialacze pisu. mało/

! Odpowiedz
2 2 ~autor

Nas nie poinformowali znajomi z pisu.

! Odpowiedz
2 4 ~xyz

Teraz decyzja o podwyższeniu wartości nominalnej akcji Orlenu i kurs poleci ale poniżej 60zł i to dużo niżej jak w PGE. Potem jak zechcą to wykupią resztę za grosze.

! Odpowiedz
4 10 ~Putinek

Gdyby to Nimiaszki kupiły lub Usrancy to było by super a jak spółka jest Nasza czyli wszystkich to bleer.
Wiecie co ma Irlandia oprócz deszczu i Zagranicznych Firm (które są dziś a jutro już nie), wiecie??
Góry kamieni mają i najkrótrzą drogę do Łameryki. Jak firmy znikną zniknie Irlandia...

! Odpowiedz
3 1 ~pok

PERN? A co to w ogóle za twór?

! Odpowiedz
17 19 ~Abia

Tylko głupiec może krytykować taki zakup.

! Odpowiedz
9 8 ~eeee

Zakup po 90 PLN spółki wartej ok.60PLN, a przy rosnących cenach ropy dużo mniej? Rzeczywiście super rozdawnictwo pieniędzy publicznych.

! Odpowiedz
3 9 ~heh odpowiada ~eeee

Średnia cena zakupu to 71,50.

! Odpowiedz
1 1 ~asdf

To fajnie, że jest 1.5 mld na skup akcji. Szkoda tylko, że podobno w innych spółkach "nie ma" i trzeba kręcić w kółko kapitałem.

Może dlatego pieniądze się znalazły, bo PERN nie posiada innych akcjonariuszy?

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~asdf

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 5 ~Jaś

Tchórzewski to taki Patrowicz tylko w spółkach SP. Kaczyńskiemu spółkę " Srebrna" też ładnie poprowadził.

! Odpowiedz
9 14 ~sd

heheheeee przyjdzie dindek i przeda PO 16.50zł za akcyje panom zagranicznym w przyśpieszonej księdze sprzedaży!!!!!!a POtem znów stołek w UE!!!!!! hehheeeeee

! Odpowiedz
10 13 ~tetete

Lepiej jak taki Tchórzewski kupuje po 80-90 i sztucznie pompuje kurs? To jest dopiero interes. Pytanie tylko dla kogo, bo raczej nie dla Polski. Ten człowiek ma już tyle rzeczy niekorzystnych dla Polski i polskich spółek na sumieniu, że powinien stanąć przed sądem.

! Odpowiedz
2 11 ~slaw odpowiada ~tetete

Tam gdzie Tchórzewski się pojawia tam spekuła było JSW PKN teraz może Polimex

! Odpowiedz
0 7 ~KIMDZONGTUSK odpowiada ~tetete

interes to zrobili ci, co sprzedali przy 90

! Odpowiedz
10 13 ~autor

Czyli powrót do komuny. Brawo dobra zmiana. Będą nowe stanowiska do obsadzenia. A że kupiono dwukrotnie drożej to już mało ważne, sprzeda się więcej obligacji i starczy.

! Odpowiedz
0 6 ~Perspektywa

"Wydaje się, że rynek akcji ma w 2017 r. zdecydowanie większy potencjał wzrostu niż rynek papierów dłużnych, przede wszystkim z uwagi na wzrost inflacji na świecie – uważa Łukasz Siwek, zarządzający funduszem MetLife Akcji Średnich Spółek (23 proc. na plusie w ubiegłym roku)" (18.01.2017)

! Odpowiedz
4 5 ~xi

Re Kimdzongtusk
Fajnie że Wspominasz energetykę.To branża która w tym roku da sporo zarobić.Na enerdze PGE
Zobaczysz dwadzieścia z przodu a na tauronie SZEŚĆ ZŁ.ZAPIĘTAJ MOJE SŁOWA A NAJLEPIEJ TO SOBIE JE ZAPISZ !!!!

! Odpowiedz
4 5 ~Ja

mówię, ja krzyczę !!! ...,, Ludzie bierzta - bo to reszta !!"

! Odpowiedz
2 7 ~autor

Jak takie info można odczytać jako sygnał kupna? Przecież to bardzo mocny sygnał sprzedaży, i to długoterminowy. Ale jak chcesz to kupuj.

! Odpowiedz
7 6 ~KIMDZONGTUSK

widzę, że na forum zebrało sie Towarzystwo Wzajemnego Pocieszania wśród akcjonariuszy PKN ? popatrzcie sobie na energetyke i wyciągnijcie wnioski; Wasza kasa Wasze akcje, Wasza sprawa

! Odpowiedz
5 5 ~marius

Właśnie kupiłem niewielki pakiecik

! Odpowiedz
2 5 ~autor

Załóż stop lossa od razu bo będzie ci później żal sprzedać jak się strata będzie powiększać.

! Odpowiedz
4 4 ~xi

Odebrałem tą informację bardzo pozytywnie.Cwaniaki chcą zczyścić wystraszonych z akcji PKN!!!!

! Odpowiedz
6 5 ~kazio

No to kiedy 100 zeta? ??????????????

! Odpowiedz
1 4 ~KIMDZONGTUSK

po splicie bedzie

! Odpowiedz
0 1 ~KIMDZONGTUSK odpowiada ~KIMDZONGTUSK

resplicie mialo byc :-)))

! Odpowiedz
5 18 ~as

A ja akurat uważam, że to dobry ruch. Czasy są niepewne, w perspektywie kilku-kilkunastu lat wisi nad nami wręcz groźba wojny, warto mieć surowce we własnych rękach. Statoil jest w ok. 70% państwowy i nikt nad tym nie lamentuje w Norwegii. Jaki my, zwykli obywatele, mamy w tym interes, ze polskie spółki paliwowe są w rękach innych zagranicznych spółek paliwowych lub spekulacyjnych funduszy, pracujących dla bogatych zagranicznych inwestorów? Żaden, chyba że ujemny. Paliwa tańsze na pewno od tego nie będą, ani kible na Orlenie czystsze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 6 ~asd

A jakiej wojny? Jakie państwa? bo ciekawi mnie to strasznie.
jak będzie wojna, to se giełdę wsadź w du.... i ciesz się własnością orlena przez państwo.
Jak ktoś zajmie płock to i państwo ci nei pomoze.

! Odpowiedz
7 6 ~Leszek

To jeszcze jedna decyzja oparta na ideologii nacjonalizacji gospodarki, bez racjonalnego biznesowego uzasadnienia. Orlen jest od początku pod kontrolą polskiego państwa i żadne "wrogie przejęcie" mu nie groziło i nie grozi. Znaczny udział prywatnych inwestorów, głównie finansowych, zapewnia elementarną racjonalność w zarządzaniu firmą - choć jak widać nie zapobiega mianowaniu na stanowisko prezesa polityka bez kwalifikacji do zarządzania tak dużą firmą.

PERN mógłby wydać 1,5 mld. w sposób znacznie bardziej racjonalny - lub wypłacić te pieniądze Skarbowi Państwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~n3x odpowiada ~Leszek

Skąd wiesz, że nie ma wrogiego przejęcia? Przecież nie ma Ciebie na WZA więc za przeproszeniem guzik masz pojęcie .
Poza tym tu pewnie chodzi o to, że żeby ING NN się nie panoszyło bo oni mają 8 % z kawałkiem więc? Pewnie pokłócili się o wysokość dywidendy i tyle. SP nie chciał tyle dać , a ING stoi okoniem.

! Odpowiedz
3 6 ~JOJO

Kto ze znajomych wiedział -to się cieszy...

! Odpowiedz
5 3 ~trader

anio kupiłem, drogo sprzedałem. jest ok. po co bić pianę. co to za różnica czy kupi odemnie ten czy inny inwestor. ja się cieszę bo zarobiłem, ktoś sie cieszy bo ma akcje. po co bićpianę

! Odpowiedz
12 5 ~Zibi

BARDZO DOBRA INFORMACJKA DLA INWESTORÓW!!!!Jako akcjonariusz PKN jestem zadowolony.I tak PKN przebije 100 zł. Dziś jest promocja !!!!Kupować !!!!!

! Odpowiedz
2 6 ~autor

Przecież to sygnał do sprzedaży. Koniec zakupów. Jesteś "rozumiejący inaczej"?

! Odpowiedz
3 5 ~żart

Proszę po skrótach nazw, np. "PERN" w nawiasach pisać pełną nazwę skrótu (jestem laikiem).
Jak zacznę pisać moimi skrótami, to nikt się nie połapie.

! Odpowiedz
3 0 ~żart

Już się dowiedziałem, dzięki "internet".
Za PRL (komuny) mieli dobre pomysły, nie to, co dzisiejsi margrabiowie (szubrawce).

! Odpowiedz
1 2 ~żart odpowiada ~żart

Zapomniałem wkleić "link".
http://pern.pl/o-nas/historia-spolki/

! Odpowiedz
6 16 ~Tom

"PERN uzyska rozszerzony dostęp do informacji o planach kluczowych przedsięwzięć biznesowych PKN Orlen" Przekazywanie informacji jednemu akcjonariuszowi z pominięciem pozostałych jest NIELEGALNE. Oni naprawdę o tym nie wiedzą?

! Odpowiedz
7 14 ~KIMDZONGTUSK

wiedzą, ale mają to w dupie

! Odpowiedz
1 11 ~HaremRysia

No to kupcie sobie OIL-a!!! W pełni prywatna spółka paliwowa!!!

! Odpowiedz
15 13 ~smutnebardzoniestety

Nacjonalizacja = bolszewiki wróciły!

! Odpowiedz
10 16 ~KIMDZONGTUSK

"ćwiczyłem" to na energetyce
ŻADNYCH SPÓŁEK SP !!!

! Odpowiedz
3 17 ~ca

Eh.
Będą zwiększać wartość nominalną.
A do tego trzeba mieć większość na walnym.

! Odpowiedz
5 14 ~Michał_

I jazda w dół

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PKNORLEN -0,45% 96,80
2019-11-20 17:03:36
WIG -0,72% 58 026,68
2019-11-20 17:15:02
WIG20 -0,57% 2 194,58
2019-11-20 17:15:00
WIG30 -0,77% 2 490,03
2019-11-20 17:15:00
MWIG40 -1,58% 3 749,54
2019-11-20 17:15:00
DAX -0,48% 13 158,14
2019-11-20 17:37:00
NASDAQ -0,51% 8 526,73
2019-11-20 22:03:00
SP500 -0,38% 3 108,46
2019-11-20 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.