PE za tym, aby w latach 2021-2027 przeznaczyć 11,5 mld euro na fundusz obronny UE

Parlament Europejski opowiedział się w środę za tym, aby w przyszłym budżecie unijnym na lata 2021-2027 przeznaczyć 11,5 mld euro (w cenach z 2018 r.) na Europejski Fundusz Obronny.

Europosłowie chcą, aby 3,62 miliarda euro w cenach z 2018 r. (4,1 miliarda euro w cenach bieżących) trafiło na finansowanie wspólnych projektów badawczych, w szczególności poprzez dotacje. 7,84 mld euro w cenach z 2018 r. (8,9 mld euro w cenach bieżących) ma być wsparciem dla inwestycji państw członkowskich poprzez współfinansowanie kosztów opracowania prototypów i wynikających z nich wymagań w zakresie certyfikacji i testowania.

Sprawozdawcą projektu był europoseł Zdzisław Krasnodębski (PiS). "Wspierając szerszą współpracę między firmami obronnymi w całej Unii, Europejski Fundusz Obronny dąży do uwolnienia potencjału przemysłu obronnego we wszystkich państwach członkowskich, a współpraca tych firm powinna również wspierać innowacyjność w UE, a tym samym wzmocnić gospodarkę UE jako całość" - podkreślił.

Propozycja dotycząca Europejskiego Funduszu Obronnego została zatwierdzona przez Parlament Europejski przy 337 głosach za, 178 przeciw i 109 wstrzymujących się.

Europejski Fundusz Obronny został uruchomiony w 2017 r. przez Komisję Europejską. Ma pomóc państwom członkowskim zwiększyć krajowe inwestycje na badania w dziedzinie obrony, rozwój prototypów, zakup sprzętu wojskowego i technologii oraz podnieść bezpieczeństwo UE.

Fundusz będzie składał się z dwóch części, z których pierwsza dotyczy badań naukowych, a druga ma zachęcać państwa członkowskie do współpracy przy zakupach wyposażenia obronnego i technologii poprzez współfinansowanie z budżetu UE.

KE szacuje, że brak współpracy w kwestii obronności między państwami unijnymi kosztuje je 25100 mld euro rocznie, a dzięki łączeniu zamówień można by zaoszczędzić do 30 proc. rocznych wydatków na obronność.

Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil