PE za ograniczeniem "reklamówek" - zyskać mają sprzedawcy i środowisko

Parlament Europejski przegłosował we wtorek dyrektywę ws. ograniczenia zużycia toreb plastikowych. Zgodnie z nią państwa unijne będą musiały albo wprowadzić opłaty zniechęcające do korzystania z torebek z plastiku, albo wyznaczyć cel redukcji ich zużycia.

Happening przeciwko korzystaniu z torebek foliowych
Happening przeciwko korzystaniu z torebek foliowych (fot. Kamil Jozwiak/REPORTER / EastNews)

"To ważny krok na drodze przezwyciężenia nawyku konsumentów. 90 proc. plastikowych toreb jest wyrzucanych; 8 miliardów takich toreb kończy swój +żywot+ w przyrodzie i na wysypiskach śmieci. To skandal, za który jesteśmy odpowiedzialni" - mówił przed głosowaniem w Strasburgu węgierski europoseł Gyoergy Hoelvenyi z Europejskiej Partii Ludowej.

Ograniczenie, które przegłosował PE, ma objąć plastikowe torby na zakupy z folii o grubości poniżej 50 mikronów. Wyjątek będą stanowiły lekkie plastikowe torebki niezbędne ze względów higienicznych (np. gdy sprzedawca pakuje w nie mięso czy sery na wagę) lub gdy ich użycie ograniczy marnotrawstwo żywności.

Państwa unijne będą zobowiązane do zastosowania jednego z dwóch mechanizmów: albo ustalenia celu ograniczenia liczby zużywanych plastikowych torebek do średnio 90 sztuk rocznie na mieszkańca na koniec 2019 r. oraz do 40 sztuk na koniec 2025 r., albo nałożenie do końca 2018 r. opłat lub podatków, które skłonią klientów do zmniejszenia liczby zużywanych toreb. Wybór jednego albo drugiego mechanizmu pozostawia się krajom członkowskim.

W praktyce najprostszym sposobem wdrożenia unijnych zaleceń w życie będzie wprowadzenie opłat za "reklamówki", które teraz w wielu sklepach dostajemy przy kasie za darmo. "Tak zrobiła Irlandia, dzięki czemu zużycie plastikowych toreb spadło w tym kraju o 90 proc." - podkreślała na spotkaniu z dziennikarzami prowadząca w imieniu PE negocjacje z KE i krajami członkowskimi w tej sprawie europosłanka Margrete Auken z frakcji Zielonych.

KE podczas prac zwracała uwagę, że w ośmiu krajach Unii brakuje np. danych, które pozwalałyby na ustalenie wiarygodnych wiążących celów redukcji zużycia toreb plastikowych. Po tym jak przepisy wejdą w życie, co ma się stać w maju, Komisja będzie miała rok na opracowanie systemu liczenia zużycia toreb plastikowych na mieszkańca.

Unijny komisarz ds. środowiska Karmenu Vella podkreślał podczas środowej debaty w PE, że rocznie w UE zużywa się nawet 100 miliardów takich toreb. "Oznacza to marnotrawienie środków. To symbol społeczeństwa, które marnuje zasoby" - mówił Vella.

Jednorazowe torby plastikowe są poważnym problemem dla środowiska naturalnego. Czas rozkładu takich odpadów sięga nawet kilkuset lat, a używane są często jedynie przez kilka minut.

Różnice pomiędzy krajami są ogromne: jeden Duńczyk albo Fin wykorzystuje rocznie cztery takie torby, podczas gdy na jednego Polaka czy też Portugalczyka albo Słowaka przypada ich ponad 450.

"Prawdziwymi wygranymi po wprowadzeniu tych przepisów będą poza środowiskiem naturalnym sprzedawcy" - zwracała uwagę sprawozdawczyni projektu Margrete Auken. Jak zaznaczyła szacuje się, że nowe regulacje pozwolą zaoszczędzić nawet 740 mln euro rocznie w UE.

Stracą natomiast producenci tych toreb. Przepisy kilka miesięcy temu krytykował polski sektor tworzyw sztucznych wskazując, że powinno się pracować nad podwyższaniem poziomu odzysku i recyklingu toreb plastikowych w celu całkowitego zneutralizowania ich wpływu na środowisko. Przeciwnicy takich rozwiązań podkreślają jednak, że recykling "reklamówek" jest nieopłacalny i powoduje duże zużycie wody.

Ze Strasburga Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 19 ~dyzma

No bardzo dobrze ludzie beda kupowac wyborcza bo w cos rabanke trzeba zapakowc !

! Odpowiedz
3 13 ~naturysta

Prezerwatywy też powinny być zakazane bo też zaśmiecają środowisko.

! Odpowiedz
12 14 ~dobrze

I bardzo dobrze! Kiedy widzę jak w marketach ludzie pakują każdego pomidorka osobno w "reklamówkę", każde jabłko, pora, selera itd. tylko dlatego że są darmowe, to krew się gotuje. Bez sensowne zaśmiecanie środowiska w końcu zostanie ograniczone.

! Odpowiedz
2 6 ~agore

Ekolog od siedmiu bolesci. W PRL pomidora nie pakował, a rąbanke w Trybunę Ludu.

! Odpowiedz
0 1 ~MacGawer

A jak w markecie można nakleić metkę na pomidora, pora i marchewkę umieszczoną w jednej torbie? Jak chcesz ekologicznie to idź do warzywniaka obok, tam można wszystko rzucic razem. A jeszcze lepiej zamień trawnik przed domem na warzywnik, wtedy będzie już w 100% ekologicznie.

! Odpowiedz
2 24 ~ziutek

i znow okazalo sie ze komuna byla najbardziej postepowa - zawsze pakowano w torebki papierowe

! Odpowiedz
0 6 ~plazowicz

Zabawne. Codzień z Europy statkami płyną góry śmieci do biednych krajów, gdzie są przeważnie spalane pod gołym niebem albo zrzucane byle gdzie. Plastiki, stara elektronika, szmaty, chemikalia... a ci myśliciele pewnie myślą, że "chronią przyrodę" ;) Tworzą prawo, które temu sprzyja, choćby dopłacając do zmiany samochodów na nowe czy hojnie dotując silnie niszczące środowisko rolnictwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~MacGawer

Do wyprodukowania opakowań papierowych nalezy zużyć znacznie więcej energii i wody niż do plastikowych (o drewnie nie wspominając). To, że papier się rozklada, a plastik nie jest malo istotne. Wystarczyłaby droba modyfikacja metody zbierania śmieci. Wszyscy sortują do dwu pojemników: mokre (czyli biodegradowalne) i reszta jako suche. Nastepnie suche w śmieciarniach jest segregowane na nadajace się do recyklingu i resztę. Z tej reszty wydziela się palne i... na wysypisko nie trafi nawet 1 woreczek foliowy, a energia ropy zużytej do produkcji plastiku w znacznej częsci zostanie odzyskana. To co robi UE z torebkami, żarówkami, odkurzaczami itp to (nomen omen) CZYSTY kretynizm!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 23 ~asas

A co ci eurohipokryci powiedzą na butelki PET i inne opakowania plastikowe ?

! Odpowiedz
0 13 ~mall

Bzdury na maxa, zaoszczedza sprzedawcy ktorzy i tak obciazali kupujacych zakupem plastikow. Zajmijcie sie gospodarka a nie glupotami

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne