PAP, Polskie Radio i TVP pod nadzorem ministra kultury i dziedzictwa narodowego

Polska Agencja Prasowa, Polskie Radio i Telewizja Polska znajdą się - tak jak dotychczas - pod nadzorem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - wynika z opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów.

Projekt rozporządzenia "w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa".

Projekt rozporządzenia wiąże się z powołaniem 15 listopada 2019 r. Ministra Aktywów Państwowych, który zgodnie z przyjętymi założeniami ma wykonywać prawa z akcji lub udziałów w większości spółek Skarbu Państwa. Ministrem aktywów państwowych jest Jacek Sasin. Obecnie kieruje on działami administracji rządowej takim jak energia oraz gospodarka złożami kopalin.

Zgodnie z projektem, pod nadzór MAP trafią największe spółki energetyczne - PGE, Enea, Energa i Tauron oraz paliwowe - PKN Orlen, Grupa Lotos oraz Lotos Petrobaltic. MAP będzie również nadzorować PGNiG. Ze spółek górniczych projekt wymienia: Polską Grupę Górniczą, Jastrzębską Spółkę Węglową, KGHM oraz Węglokoks.

Zgodnie z projektem pod nadzorem ministra kultury znajdą się - tak jak dotychczas - PAP, Polskie Radio wraz z 17 rozgłośniami regionalnymi oraz TVP.

Pod nadzorem szefa resortu kultury będą nadal również Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków oraz Techfilm.

Projekt rozporządzenia dotyczy w sumie ponad 350 spółek Skarbu Państwa. Rozporządzenie - które skierowane zostało do podpisu premiera- wejdzie w życie następnego dnia po ogłoszeniu. (PAP)

autorzy: Katarzyna Krzykowska, Norbert Nowotnik

ksi/ nno/ itm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil