Ożywienie w inwestycjach, nowy Orlen i boom w hipotekach [Wykresy tygodnia]

Zostawiając za sobą dziewiąty tydzień 2018 r., warto zatrzymać się nad najciekawszymi wykresami ostatnich siedmiu dni.

Prezentujemy cykl, w ramach którego będziemy przedstawiać najważniejsze wykresy minionego tygodnia. Chociaż podobno "jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów", zachęcamy także do zapoznania się z artykułami, z których wykresy te pochodzą (linki pod każdym podpunktem).

1. PKB na piątkę dzięki inwestycjom

Dzięki długo wyczekiwanemu ożywieniu inwestycji wzrost produktu krajowego brutto Polski po raz pierwszy od sześciu lat przekroczył 5 proc. - po dwóch miesiącach od zakończenia kwartału Główny Urząd Statystyczny pokazał pierwszy „regularny” szacunek PKB.

W czwartym kwartale 2017 roku PKB Polski był realnie o 1,0 proc. wyższy niż kwartał wcześniej oraz o 5,1 proc. wyższy niż w IV kw. roku poprzedniego. To najwyższa roczna dynamika polskiego PKB od czwartego kwartału 2011 r. – GUS potwierdził wstępny odczyt sprzed dwóch tygodni.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Inwestycje wreszcie ruszyły i napędziły wzrost PKB".

2. Cieszą się banki...

Czwarty rok z rzędu banki zdołały poprawić wyniki sprzedaży kredytów hipotecznych. Tym razem jednak skala wzrostów nie była symboliczna. Jak wynika z najnowszych danych AMRON-SARFiN, w 2017 r. wartość nowych kontraktów była o prawie 13 proc. wyższa niż rok wcześniej, a liczba umów wzrosła o 6,85 proc.

Wciąż największym powodzeniem cieszą się kredyty, w których udział banku w finansowaniu wartości nieruchomości przekracza 80 proc. W IV kwartale 2017 r. zobowiązania z wkładem własnym poniżej 20 proc. stanowiły 42,3 proc. nowych umów.

(AMRON-SARFiN)

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Hipoteczny boom - tak dobrze kredyty nie sprzedawały się od 6 lat".

3. ... i deweloperzy

Ostatni kwartał roku w budownictwie oznacza zwykle spowolnienie tempa rozpoczynania nowych inwestycji. W IV kwartale 2017 r. ten efekt jednak się nie pojawił – deweloperzy zapoczątkowali tyle samo budów co jesienią, a liczba oddanych do użytkowania mieszkań była najwyższa w historii sektora.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, w okresie od października do grudnia 2017 r. rozpoczęto budowę 25,8 tys. mieszkań, przebijając nieznacznie wynik z poprzedniego kwartału. Deweloperzy uzyskali w tym czasie pozwolenia na budowę 30,2 tys. lokali (wzrost o 11,8 proc. kwartał do kwartału.

(AMRON-SARFiN)

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Deweloperzy mają za sobą najlepszy kwartał w historii".

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 12 dktorek

wg mnie to wyglada tak; nadmuchany segment kredytow hipotecznych, wszyscy bijemy kase, zadnych ostrzezen, wszedzie half life. Po roku/dwoch stopy do gory o 2%, wzrost kredytu o 20%, frankowicze upadaja jeden po drugich, kredyty nie zdolne do splaty, sprzedaja wszyscy chaty aby choc jedna chate miec na wlasnosc, zbyt duzo mieszkan na sprzedaz, zalamanie cen mieszkan nie tylko w miastach do 50tys ale i nawet w wawie. Demografia zrobi swoje a Ukraincy (jeszcze nie kupuja i szybko nie beda).

Rezultat;
Chata co kosztowala 300tys z kredytemm wyniosla 500tys (odsetki) po max 5 latach bedzie kosztowac

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz