REKLAMA

Ożywienie na polskim rynku pracy. Te branże będą zatrudniać - IT daleko za liderem

2023-09-17 06:00
publikacja
2023-09-17 06:00

ManpowerGroup opublikował najnowszy raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, w ramach którego firmy zdradzają swoje plany rekrutacyjne na czas od października do końca grudnia.  Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na IV kwartał 2023 roku, po uwzględnieniu korekty sezonowej, wynosi +17 proc., o 5 pkt. proc. więcej kdk.

Ożywienie na polskim rynku pracy. Te branże będą zatrudniać - IT daleko za liderem
Ożywienie na polskim rynku pracy. Te branże będą zatrudniać - IT daleko za liderem
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Prognoza netto zatrudnienia to wyrażona w procentach różnica pomiędzy odsetkiem firm planujących zwiększać zatrudnienie a odsetkiem pracodawców planujących redukcję etatów.

Wynik ten oznacza też wzrost o 17 punktów procentowych w stosunku do wskaźnika deklarowanego przez organizacje na IV kwartał 2022 roku.

Z badania wynika, że pozyskanie nowych rąk do pracy planuje 33 proc. badanych przedsiębiorstw, na konieczność redukcji etatów wskazuje 16 proc. ankietowanych firm. Niemal połowa, bo 47 proc. firm mówi o chęci pozostawienia struktury zatrudnienia na dotychczasowym poziomie, a na brak decyzji wskazuje 4 proc. z nich.

"Wzrost prognozy netto zatrudnienia o 5 punktów procentowych w ujęciu kwartalnym, a także o 17 punktów procentowych rok do roku to bardzo doby sygnał. W analogicznym czasie 2022 roku mieliśmy bowiem do czynienia ze swego rodzaju stagnacją rynku pracy, niepewnością, a firmy pełne obaw dość sceptycznie patrzyły w przyszłość, nie planując tym samym zbyt wielu rekrutacji. Aktualnie kontynuujemy również trend powrotu do dwucyfrowych prognoz zatrudnienia notowanych przed pandemią, co tylko potwierdza coraz lepsze nastroje polskich przedsiębiorców" - napisano w komentarzu do badania.

Te branże będą zatrudniać

Raport ManpowerGroup prezentuje prognozy zatrudnienia dla 8 sektorów rynku. Jak pokazują deklaracje ankietowanych, pracodawcy z każdej branży chcą w nadchodzących miesiącach zatrudniać nowych pracowników.

Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć kandydaci z obszaru finansów i nieruchomości (+26 proc.), energetyki i usług komunalnych (+22 proc.), a także transportu, logistyki i motoryzacji (+18 proc.).

W nieco mniejszym stopniu powiększanie zespołów planują przedsiębiorstwa sektora dóbr i usług konsumenckich (+17 proc.) oraz IT (+16 proc.).

Prognozę netto zatrudnienia na najbliższe miesiące na poziomie +14 proc. zadeklarowały firmy sektora przemysłu i surowców, a także usług komunikacyjnych. Wśród analizowanych obszarów, w najmniejszym stopniu swoje zespoły planują powiększać organizacje branży opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych (+12 proc.).

map/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
bha
Ożywienie? oby nie dalej takie jak od wielu już lat ma to miejsce w ogromie na rynku branż i zawodów za topową rynkową minimalną lub w porywach niewiele więcej.Oby???.
unclepepe
Oczywiście że będzie ożywienie w krótkim okresie.
Zawsze tak jest jak się drukuje i kreuje wysoką inflacje.
Natomiast w długim okresie może być różnie zaś upadek z wysokiego konia boli najbardziej,
jenak
4 posty wyparowały. Bodajże te, które insynuowały, lepiej, sugerowały, że ożywienie może mieć związek z polityką Glapci i jego RPP.

tomm33
Pewnie świetne i rzetelne dane są podstawą raportu, w jednym kotle:
- pośrednik nieruchomości na 1k pln podstawy i marnej prowizji
- dyrektor finansowy w dużym korpo na 50k pln pensji

Babę z warzywniaka tam dorzucić!
mesten
Ta gospodarka działa z rozpędu, ale teraz to jest już tylko na zasadzie dolewania wody do zupy.
jenak
Słyszałam to w 2016 r., 2017 r., później też w 2019 r., i dalej i dalej, i teraz znowu to słyszę.

Kto nadał jej takiego rozpędu, że mimo wojny, pandemii, inflacji globalnej, kryzysu demo, energo, eko, migra.... nie potrafi stracić rozpędu?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki