Otwarto 40-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S7

2018-10-31 15:37
publikacja
2018-10-31 15:37

40-kilometrową drogę ekspresowej S7 od Koszwał do Elbląga, na granicy województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, oddano w środę do użytku. Budowa trasy była podzielona na dwa odcinki i trwała od jesieni 2015 r. Koszt inwestycji wyniósł 3,2 mld zł.

/ GDDKiA

"Oddany odcinek S7 połączył istniejące fragmenty tej trasy, południową obwodnicę Gdańska i obwodnicę Elbląga. Umożliwi szybki, bezpieczny i komfortowy przejazd z Gdańska w kierunku Elbląga i dalej Warszawy. Tym samym kierowcy mają już do dyspozycji ponad 203 km S7 z ok. 333 km pomiędzy Gdańskiem i Warszawą" - poinformował rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Piotr Michalski.

Budowę 40-kilometrowego fragmentu S7 podzielono na dwa odcinki inwestycyjne: od Koszwał do Nowego Dworu Gdańskiego (wykonawca Metrostav) i Nowego Dworu Gdańskiego do Elbląga (Budimex). Prace ruszyły w październiku 2015 r.

Nowa droga ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu i pas awaryjny. Włączenie do ruchu umożliwiają cztery węzły: Cedry Małe, Dworek, Żuławy Wschód i Elbląg Zachód.

W ramach inwestycji powstały dwa nowe mosty, na Wiśle w Kiezmarku (prawie 930 m długości) oraz na Nogacie (blisko 600 m). Dotychczasowy most przez Wisłę pozostanie do obsługi ruchu lokalnego: pojazdów okolicznych mieszkańców, maszyn rolniczych, rowerzystów i pieszych.

Oprócz tego, wyremontowano nawierzchnię dwujezdniowego fragmentu starej DK7, w okolicy istniejącego węzła Nowy Dwór Gdański.

Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 3,2 mld zł, z czego ok. 2 mld zł pochodziło z budżetu Unii Europejskiej.

Michalski dodał, że wiosną przyszłego roku ruszą prace przy budowie kolejnych 73 km S7, od granicy z woj. warmińsko-mazurskim do obwodnicy Płońska. Dla odcinków od Płońska do Kiełpina trwa opracowywanie koncepcji programowej, a na połączenie z obwodnicą Warszawy toczy się przetarg na opracowanie dokumentacji.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
janciowodnik
Mówimy o drodze klasy S
średnio. 80mln zł za 1km czyli ok. 19mln Euro za 1km.

- przeciętny koszt budowy autostrady w EU = 10mln euro

kmicic90
No ale jakie katastrofalne grunty na Żuławach są! Był przetarg i zgłosiło się minimum 4 wykonawców na każdy odcinek (a był zakaz złożenia ofert przez pojedynczego wykonawcę na oba odcinki!) Wygrali najtańsi. Mimo tego oferty wykonawców były nieco wyższe niż kosztorys inwestorski i trzeba było trochę kasy jeszcze No ale jakie katastrofalne grunty na Żuławach są! Był przetarg i zgłosiło się minimum 4 wykonawców na każdy odcinek (a był zakaz złożenia ofert przez pojedynczego wykonawcę na oba odcinki!) Wygrali najtańsi. Mimo tego oferty wykonawców były nieco wyższe niż kosztorys inwestorski i trzeba było trochę kasy jeszcze dołożyć niż zaplanowano. Po prostu wzmacnianie gruntów tyle kosztuje i nie ma możliwości żeby było taniej. A z innej beczki Elbląg bardzo się cieszy z ekspresówy do Gdańska
search odpowiada kmicic90
No i cieszy sie przkopu ktora Prezes juz rozpoczal. Roboty ida pelna para i juz za rok pierwszy prom, co stepke przybito, ze stoczni szczecinskiej zawita w Elblagu.
Bravo dobra zmina.

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki